› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Trasa Unii Europejskiej zakorkowana. Kierowcy: to wina ronda!

› bieżące ponad rok temu    16.12.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 22 ocen 18 / 67%
A A A
Trasa Unii Europejskiej zakorkowana. Kierowcy: to wina ronda! fot. Adam Mastalerz

Trasa Unii Europejskiej i jazda pasem w kierunku ulicy Browarnej to zmora kierowców, którzy wracają tędy do domów w godzinach szczytu. Problemu jednakże nie widzą w nadmiernej ilości aut, a w rondzie łączącym Browarną z Brzeską. Twierdzą, że władze miasta nie przeanalizowały natężenia ruchu przed remontem tego odcinka drogi.

Korki zaczynają się od Nowodworskiej


Godziny 15.00-16.30 to szczyt natężenia komunikacyjnego w Elblągu. Korki to normalny krajobraz miasta w tych godzinach. Kierowcy, którzy wyjeżdżają z Zawodzia mają dwie możliwości. Pierwsza: ulicą Warszawską w kierunku Tysiąclecia. Druga: ulicą Nowodworską, przez Trasę Unii Europejskiej, most UE, rondo łączące Browarną z Brzeską. Kierowcy, którzy zdecydują się na drugą opcję napotkają sznur samochodów tuż po skręcie z Nowodworskiej w Trasę Unijną. Korek ciągnie się aż do ronda.

Winne rondo?

To właśnie skrzyżowanie dróg z ruchem okrężnym kierowcy wskazują jako winowajcę korków. Przed remontem tego odcinka ul. Browarnej mieliśmy tu zwykłe skrzyżowanie, które było „wąskim gardłem” dla pojazdów. Rondo miało przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo, ale też płynnie rozładowywać ruch, zwłaszcza szczytowy.

Tak się jednak nie stało. Zamiast dwóch pasów do jazdy na wprost (od strony mostu unijnego) kierowcy dostali tylko jeden. Drugim możemy co najwyżej skręcić w prawo w ulicę Browarną. Zwężenie oznacza korek.

- Zastanawiam się tylko po co był ten remont? - pyta Pan Marek, lat 53, od kilkunastu lat taksówkarz, pracuje w jednej z korporacji elbląskich. - Przecież nic się nie zmieniło w porównaniu do skrzyżowania, które było przed remontem.

Kierowcy dziwią się, że nie zanalizowano natężenia ruchu przed rozpoczęciem prac. Gołym okiem widać, że na 10 aut, które próbują skręcić w lewo, w Browarną, bądź też jechać na wprost w stronę Brzeskiej tylko jeden pojazd skręca w prawo, w Browarną.

- Przecież na początku jak powstało to rondo kierowcy nie mogli się do niego przyzwyczaić. Spodziewałem się normalnego ronda dwupasmowego. Dostałem, podobno, rondo turbinowe – mówi nasz rozmówca.

Korki nadal będą

Trudno mieć nadzieję, że coś się w tej materii zmieni. Korki prawdopodobnie nadal będą, bo nikt nie wyłoży pieniędzy na ponowną przebudowę ronda. Czy mamy do czynienia z kolejnym bublem drogowym? Wygląda na to, że tak. Zabrakło jednego człowieka (parafrazując), który z kawałkiem kartki i długopisem przez kilka dni analizowałby ruch na starym skrzyżowaniu. Tylko tyle.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (22)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ogarniety
ponad rok temu ocena: 33%  22
A ja jak zjezdzam z mostu to daje na prawy pas, a potem wbijam sie na rondzie w Brzeska....nawet jak czerwone
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ buc
ponad rok temu ocena: 40%  21
Tylko ktoś zupełnie bez wyobraźni mógł zrobić drogę wjazdową z E7 do miasta równorzedną z Browarną, gdzie ruch jest duży szczególnie ciężarówek - tylko światła mogą pomóc albo wiadukt nad Browarną. Ale to jest Polandia niestety,
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pampi - ZAWADA
ponad rok temu ocena: 63%  20
Ktoś Kto projektował te rondo musiał być wtedy nieźle wstawiony : )
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Koniecpolski
ponad rok temu ocena: 50%  19
Jacy projektanci takie rondo, jacy kierowcy taki ruch, światła tramwajowe źle wyregulowane. A swoja drogą skąd tylu wracających do miasta o tej porze ?
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ogod
ponad rok temu ocena: 50%  18
dobra rondo powinno dwa pasy kierunku do brzeskiej lub do mazurska bo bardzo zle tylko jednej kierunku dlatego korki tez stoi czas zapalenia światła czerwonego po przejeździe tramwaju! Wole lepszy rondo w francji bez pasy i dowolne do kierunek
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k69
ponad rok temu ocena: 50%  17
to jest bubel nie rondo, chory wymysł jakiegoś inżynierka z wizją . Prosta idea ronda została skopana jak nic.
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gosc
ponad rok temu ocena: 43%  16
Jak było skrzyżowanie to ludzie piali zróbcie rondo, zróbcie rondo, jak jest rondo to lepsze skrzyżowanie, lepsze skrzyżowanie
odpowiedz oceń komentarz 6 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k876
ponad rok temu ocena: 44% 15
co ty mówisz, gościu, rondo to rondo, nie coś takiego co tam powstało
~ czytelnik
ponad rok temu ocena: 75%  14
i co z tego że byłyby dwa pasy na jazdę wprost, jak na Brzeskiej i tak trzeba wjechać w jeden pas. Wina leży po stronie nieogarniętych kierowców, którzy nie potrafią jeździć po rondzie, za późno sygnalizują zamiar zjechania z ronda. A korki były taki nawet przed remontem, wiem bo jeżdżę tamtędy dwa razy dziennie.
odpowiedz oceń komentarz 9 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ f1
ponad rok temu ocena: 69%  13
Na rondach trzeba po prostu umieć jeździć, Pokazywać kierunkowskazami gdzie się jedzie itd. Widzę jak jeździcie ze strachem, Ojejku.......rondo i panika . I jeszcze jedno Przy Ogrodach to nie rondo !!!!!! A jak jeździcie ???? To widać !!!
odpowiedz oceń komentarz 11 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kierowca
ponad rok temu ocena: 57%  12
może poprostu należałoby nauczyć się jeździć po rondzie - energiczne ruszanie i wpasowywanie się na "zamek" a nie czekanie na to aż całe rondo będzie puste żeby na nie wjechać plus oczywiście używanie kierunków i to nie tylko prawego przy zjeździe ( i to też dla niektórych jest za trudne ) ale również lewego żeby sygnalizować jazdę na wprost lub w lewo. P.S. popieram "sd" - światła dla tramwajów na tym jak i na rondzie przy Teatralnej świecą się zdecydowanie za długo
odpowiedz oceń komentarz 8 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Arni
ponad rok temu ocena: 38% 11
Na rondzie kierunkowskaz włączamy tylko przy zjeździe z ronda. Wszystko inne to samowola wprowadzajaca chaos.
~ mati
ponad rok temu ocena: 55% 10
fakt, na takim skrzyżowaniu kierunek włącza się jedynie przy zjeździe z niego, ale ogólnie na rondzie używa się lewego kierunku jeśli się zawraca bądź skręca w lewo do momentu zjazdu do którego używamy prawego kierunku. przy jezdzie na wprost tylko przy zjeździe!! może chociaż pare osób nie znających nowych zasad się nauczy, bo jeszcze niedawno uczono, że tylko prawy przy zjeździe...
~ rondel
ponad rok temu ocena: 60% 9
Zgadzam się z tym, że większość czai się z wjazdem na rondo, dobrze to widać jak się stoi na moście i obserwuje rondo z góry, i tutaj upatruję główną winę w korkach, światło dla tramwajów też robi swoje. Tramwaj przy zajezdni, a tu nadal czerwone:)
~ dureks@wp.pl
ponad rok temu ocena: 73%  8
Problem jaki zauważyłem na tym rondzie to taki że samochody jadące od strony mostu unijnego które skręcają w Mazurska nie używają kierunkowskazów i pojazdy jadące od brzeskiej nie mają pewności czy samochód będący na rondzie pojedzie w Brzeską czy skręci w Mazurska więc czekają a to spowalnia płynność ruchy i się zaczyna korkować ale faktem jest też to że zjazd na Brzeską jadąc z mostu unijnego jest ciasny i mało któremu kierowcy udaje zrobić to poprawnie wiec tną po liniach nie wspomnę o pojazdach większych gabarytów BRAWO ARCHITEKCI NIEUDANEGO ROZWIĄZANIA
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ali
ponad rok temu ocena: 50%  7
Bo największą głupotą jest budowa rond na głównych ulicach czy trasach. Tutaj i przy Teatralnej powinny zostać światła. W Trójmieście są bardziej myślący "urzędnicy-drogowcy" i nie wybudowali żadnego ronda na głównej trasie Gdańsk-Sopot-Gdynia (zielona fala i jest płynność ruchu). Oby nikt nie wpadł na budowę ronda na skrzyżoweaniu Grottgera-Rawska-Łęczycka - wystarczą światła.
odpowiedz oceń komentarz 6 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ooo:
ponad rok temu ocena: 0% 6
tam ma być rondo wg miasta
~ sd
ponad rok temu ocena: 79%  5
Co można na szybko zmienić to na pewno czas zapalenia światła czerwonego po przejeździe tramwaju - pali się od 7 do 15 sekund PO przejeździe tramwaju!!!
odpowiedz oceń komentarz 11 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eg
ponad rok temu ocena: 47%  4
To nie wina ronda tylko dużej ilości aut i ludzi, którzy nie myślą wjeżdżając na nie. Codziennie przez nie przejeżdżam i widzę takich delikwentów co blokują wjazd.
odpowiedz oceń komentarz 7 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 25%  3
Winda ronda ? Raczej wina
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pieszo, rowerem, ZKM
ponad rok temu ocena: 20%  2
W normalnych miastach korki to NIENORMALNY krajobraz miasta Panie Ryś. POruszajcie się dalej samochodami bez rozumu i umiaru to niebawem 12 Lutego będzie też stała :-)
odpowiedz oceń komentarz 3 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jamaleg
ponad rok temu ocena: 69%  1
Wystarczyloby dolozyc azyl dla skrecajacych w prawo czyli Browarna a istniejacy pas do skretu w Browarna przerobic na kierunek na wprost , Hero inzynierowie
odpowiedz oceń komentarz 9 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.