› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Transport produktów spożywczych – logistyka i wymogi

› poradnik ponad rok temu    27.04.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Transport produktów spożywczych – logistyka i wymogi

Produkty żywnościowe mają znacznie krótsze terminy przydatności niż inne towary. Od ich szybkiego transportu w odpowiednich warunkach zależy zdrowie klientów, do których trafiają. Firmy transportowe świadczą usługi na wysokim poziomie, które pozwalają producentom artykułów spożywczych dostarczać je nie tylko do odbiorców na terenie kraju, ale również za granicę. Jak zorganizowany jest przewóz żywności?

Kraje będące odbiorcami polskich produktów spożywczych
 

W Polsce transport chłodniczy jest wykorzystywany między innymi do przewozu produktów spożywczych do takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania i Rosja. Niemcy są odbiorcami 22% wszystkich eksportowanych przez nas produktów rolno-spożywczych. Kupują od producentów takie produkty jak wyroby drobiarskie, mleczarskie i cukiernicze. Do Wielkiej Brytanii również trafia drób, ale też soki i wyroby czekoladowe oraz inne słodycze. Nawet w przypadku nieznacznych odległości produkty żywnościowe wymagają stosowania się do obowiązujących przepisów, a przejazd do innego kraju wymaga nie tylko zapewnienia odpowiednich warunków przewozu, ale również starannie zaplanowanej logistyki, aby po drodze było jak najmniej przestojów i trasa była pokonywana w możliwie krótkim czasie.

Produkty żywnościowe – wyzwanie transportowe
 

Warunki przewozu są uzależnione od konkretnego rodzaju produktów. Na przykład mięso wymaga, aby został zastosowany transport mroźniczy, ponieważ pozostaje świeże przez dłuższy czas, tylko gdy jest przechowywane w niskich temperaturach. Z kolei produkty mleczne wymagają chłodu, ale temperatura nie może być tak niska, aby zamarzały. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie zapakowanie towaru. Wiele produktów jest przewożonych w skrzyniach ustawionych na paletach, ale do przewozu półtusz stosuje się specjalne naczepy wyposażone w haki, na których się je wiesza. 

Monitorowanie temperatury podczas transportu
 

Ważne jest nie tylko wykorzystanie odpowiednich naczep do transportu produktów spożywczych, ale również przeszkolenie kierowców z zakresu ich obsługi. Korzystając z firmy Dasko Logistics oferującej transport chłodniczy i mroźniczy, można liczyć na profesjonalne usługi. Termografy są urządzeniami, dzięki którym można kontrolować temperaturę na całej trasie. Nie trzeba się martwić, że poniesie się wysokie koszty, jeżeli mają być transportowane towary wymagające różnych temperatur, ponieważ nie trzeba ich rozdzielać na osobne ciężarówki. W jednej naczepie można wydzielić komory i w każdej może zostać ustawiona wymagana temperatura. 

Rozporządzenia dotyczące transportu produktów żywnościowych
 

Warunki dotyczące transportu artykułów spożywczych określa konwencja ATP, którą Polska ratyfikowała w 1984 roku. Umowa przedstawia wytyczne odnośnie maksymalnych temperatur i klasyfikacji pojazdów służących do ich przewożenia. Przepisy prawa unijnego również wyraźnie wskazują, w jakich warunkach powinna być przewożona żywność. Rozporządzenie (WE) 853/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 roku określa na przykład, że mięso drobiowe powinno być przewożone w temperaturze niższej niż +4°C. Przepisy szczegółowo regulują zasady transportu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.