› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Transport a spedycja

› poradnik ponad rok temu    13.08.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A

Nie od dzisiaj wiadomo, że branża spedycyjna to ciężki kawałek chleba. A na czym polega sama spedycja? W świetle prawa, a dokładniej art. 794 kc, spedycja polega na kompleksowej obsłudze przesyłki – od jej nadania, poprzez obsługę transportu aż do momentu jej odbioru. Również umowa spedycyjna powinna być rzetelną umową, zawieraną w ramach przedsiębiorstwa i za wynagrodzeniem.

Spedycja jest bardzo często mylona z transportem, lecz warto zwrócić uwagę, że sama spedycja jako taka nie obejmuje przewozu. Spedycja jest usługą polegającą na zarządzaniu i organizacji wszystkiego co jest związane z przesyłaniem rzeczy. Od nadania do dostarczenia. Ustawy ściśle regulują słowo „przesyłka”, więc przewozy osób nie wchodzą tu w grę.

Zakres usług, świadczonych w zakresie spedycji określa umowa zawierana pomiędzy osobą zlecającą usługę a przedsiębiorstwem spedycyjnym. W ramach spedycji mogą być świadczone usługi przechowywania i przetwarzania dokumentacji dotyczącej przesyłki, zlecenie składu, przepakowywania, odbioru, etc.

Spedycja a transport

Wiele osób uważa, że spedycja i transport to w zasadzie to samo. Przekonanie to jest błędne, gdyż transport jest najmniej istotnym elementem spedycji. Transport polega na przewiezieniu towarów z punktu A do Punktu B, natomiast działania spedycyjne obejmują również nadanie towarów, odbiór czy kontrolę zawartości przesyłek. Jeżeli chodzi o prawny punkt widzenia, przedsiębiorstwa spedycyjne nie mają obowiązku posiadania własnej floty samochodowej. Ich rola w transporcie może ograniczyć się do zlecenia przewozu firmie transportowej. Jeżeli natomiast chodzi o firmy transportowe, to warunkiem dopuszczenia ich na rynek, jest posiadanie przynajmniej jednego samochodu i spełnianie odpowiednich wymagań dotyczących posiadanych uprawnień.

Transport, spedycja czy logistyka?

Te trzy dziedziny nakładają się na siebie jednak nie są tożsame. Pojęcie logistyki pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno i oznacza ono całościową kontrolę nad łańcuchem dostaw, obejmującą zarówno spedycję, jak i transport. Najczęściej operatorzy logistyczni oferują klientom usługi transportu, spedycji, magazynowania oraz logistyki kontraktowej, która zawiera w sobie wszystkie te usługi i jest nastawiona na długofalową współpracę.

Jak znaleźć dobrą firmę spedycyjną?

To pytanie zadają sobie szczególnie często właściciele sklepów internetowych, którzy większość procesów związanych z dostawą przesyłki do klienta wolą powierzyć profesjonalnej firmie spedycyjnej. Ale jak taką firmę znaleźć? Zazwyczaj pierwszym etapem poszukiwania jest internet – wpisując przykładową frazę „spedycja warszawa wyświetlają się strony firm spedycyjnych. Wystarczy wysłać konkretne zapytanie ofertowe do wybranych firm, a potem porównać oferty i wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.

Warto poświęcić czas i sprawdzić, czy wybrana firma posiada wszystkie niezbędne uprawnienia, certyfikaty. Można również przejrzeć opinie internautów, które też powinno się brać pod uwagę. Jeżeli kilka osób w sieci określa daną firmę jako nierzetelną lub nie wywiązującą się z terminów – warto przemyśleć wybór jeszcze raz.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.