› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

To ile mamy już samochodów na świecie?

› bieżące ponad rok temu    16.09.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Liczba aut jeżdżących na całym globie rosła dotychczas miarowo, ale apetyt Chińczyków na własne cztery kółka podkręcił statystyki. Na świecie jest już okrągły miliard aut i coraz większy problem z ich zaparkowaniem. A jeszcze w 1986 roku samochodów na świecie było "tylko" 500 milionów.

Jak czytamy w opracowaniu ośrodka Ward's, w 2009 roku aut było 980 milionów, ale pod koniec ubiegłego roku już 1015 milionów. Liczba ta zawiera samochody osobowe, autobusy i ciężarówki transportowe, nie obejmuje np. traktorów i koparek. 3,6-procentowy wzrost to największy skok od dekady.

Spośród tego miliarda, najwięcej aut przypada na amerykańskie drogi. Przy 240 milionach samochodów, w USA mamy 1,3 pojazdu na mieszkańca. To rekord, ale i stały wskaźnik utrzymujący się od wielu lat - posiadacze samochodów wymieniają je na nowsze, ale nie kupują drugiego.

Dynamiczniej przestawia się sytuacja w Chinach. Z 78 milionami samochodów Państwo Środka zajęło drugie miejsce na świecie, wyprzedziwszy Japonię (73,9 miliona). I chociaż statystyki aut przypadających na obywatela (1 na 17,2) są niższe niż w krajach rozwiniętych, właśnie w Chinach największy jest potencjał wzrostu. Co roku na drogach tego kraju przybywa 20 milionów aut. Ba, według najbardziej śmiałych prognoz, przyrost może sięgnąć 40 milionów rocznie. Niektóre szacunki mówią, że przy takim tempie wzrostu w 2050 roku na świecie będzie już 2,5 miliarda pojazdów osobowych.

Zakładając, że Ziemię zamieszkuje teraz 6,9 miliarda ludzi, jedno auto przypada na siedem osób. To jednak myląca średnia - zależnie od zamożności, wskaźnik ten jest w poszczególnych krajach albo dużo wyższy, albo znacznie niższy. [Ward's, Autoblog, gizmodo]

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.