› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ten próg trudno przestąpić. Radni o bezpieczeństwie drogowym

› bieżące ponad rok temu    5.06.2015
Paweł Makowski
komentarzy 7 ocen 5 / 100%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułu fot. elblag.net

Temat progów spowalniających na elbląskich ulicach był już wielokrotnie poruszany na łamach naszego serwisu. Czytelnicy wskazywali na bezprawne umieszczenie tych elementów na drogach, urzędnicy odpowiadali, że wszystko odbywało się w oparciu o stosowne przepisy. Część tych konstrukcji nie jest trwała, wykonane są bowiem z tworzyw sztucznych, które mają tendencję do szybkiego zużywania się i niszczenia. Na ostatniej sesji Rady Miasta radny Andrzej Tomczyński zwrócił uwagę na próg przy ul. Beniowskiego, który nie spełnia swojego zadania. Czy przekona prezydenta to interwencji?

Zadanie progów spowalniających wynika już z samej ich nazwy, mają bowiem wymuszać na kierowcach zdjęcie nogi z pedału gazu podczas najeżdżania na nie, co w efekcie przekłada się na wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu. Nie może być o nim jednak mowy w przypadku, gdy element ten zużyje się lub po prostu zniszczy. Wówczas konieczne są kosztowne naprawy czy wymiana całej konstrukcji. Szczególnie progi, wykonane z tworzywa sztucznego, a więc niezbyt trwałe, muszą być często uzupełniane.

Kilkakrotnie otrzymywaliśmy sygnały od Czytelników, informujące nas o prawdopodobnie bezprawnym umieszczeniu progów spowalniających na miejskich ulicach. Po poinformowaniu o tym Urzędu Miasta pod koniec roku 2013, otrzymaliśmy odpowiedź, że przed kilkoma laty zgodnie ze stosownymi przepisami i w sposób zapewniający bezpieczeństwo ruchu drogowego. zamontowano m. in. na ul. Beniowskiego progi wyspowe. Urzędnicy dokonali również analizy zdarzeń drogowych.

W latach 2003, 2004 i 2005 (przed montażem progów) na ulicy Beniowskiego wydarzyło się: 10 kolizji i 2 wypadki, w latach 2009, 2010, 2011 (po zamontowaniu progów) ilość zdarzeń na tej ulicy wynosiła - 12 kolizji (...). Podsumowując: na ul. Beniowskiego ilość zdarzeń była ta sama, ale zmniejszeniu uległa ciężkość zdarzeń (nie ma osób poszkodowanych). Zatem celowe było montowanie progów wyspowych na tych ulicach, ponieważ osiągnięto zmniejszenie kosztów społecznych i wyraźną poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- odpowiedział wówczas Magistrat. Z czasem jednak konieczne były kolejne naprawy poszczególnych elementów. Temat ten podjął radny Andrzej Tomczyński, który na ostatniej sesji Rady Miasta zwrócił uwagę na wspomnianą ul. Beniowskiego. Mówił o prograch, zamontowanych przed laty i:

Przypominam, że na tej ulicy, która ma długość 600 metrów, znajduje się aż 5 skrzyżowań i jest to strefa, w której obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/godz. (...) Nieumiejętność przejeżdżania autobusów przez ulokowane na jezdni progi powoduje konieczność ich napraw. To zaś generuje dodatkowe koszty dla miasta.

- wskazywał i dodał, że w praktyce progi spowalniające ulokowane na drodze, po której kursują autobusy nie są przydatne. Radny SLD wnosił o całkowitą likwidację progów z tworzywa sztucznego i ewentualne zastąpienie ich trwalszymi odpowiednikami z kostki polbrukowej, tak jak to ma miejsce na ul. Moniuszki. Powoływał się na płynące z takiego rozwiązania oszczędności, bowiem nie byłyby już konieczne tak częste naprawy. Mówiąc o wspomnianej ulicy, zwrócił uwagę na pomysłowość kogoś, kto umieścił tam progi spowalniające:

Tam to już w ogóle jest hit, jak to mówią niektórzy. Żeby na krętej ulicy budować progi spowalniające. Przecież tam to tylko szalony może pędzić więcej niż 40 km/godz.

Czy prezydent Witold Wróblewski zajmie się wspomnianą kwestią? Pozostaje czekać na rozwój wypadków.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ 1A
ponad rok temu ocena: 50%  7
Moniuszki - to największa głupota z tymi progami! Szkoda, że jeden krzykacz potrafi wymusić wydawanie pieniędzy podatników na bzdury.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ HvK
ponad rok temu ocena: 60%  6
Próg na Pionierskiej to masaka. Jest czarny i zlewa sie z drogą. jak jedziesz w nocy mozesz nie zauwazyc. Blisko jezdni rosną drzewa i znak bardzo późno jest widoczny. Miejscowi pamietaja ze jest tam próg ale przyjezdni są zmuszani do naglego hamowania. Progi powinny byc pomalowane fosforyzującą farbą najlepiej koloru zółtego
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ela
ponad rok temu ocena: 20%  5
Moze panu radnemu przeszkadza to, ze na Beniowskiego nie może się rozpędzić? Jeden już próg usunięto, auta jeżdżą bardzo szybko, a na zakręcie w ogóle nie widać czy coś nadjeżdża. Do tego nie ma żadnego przejscia dla pieszych.Trzeba bardzo uważać, a dzieci same to już w ogóle strach puszczać samych. Może Pan Radny pomysli o tym za nim coś głupiego wymyśli
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Progi powodują zagrożenie , szczególnie w nocy
ponad rok temu ocena: 80%  4
Te progi zwalniające są do likwidacji zarówno przy ul.Beniowskiego jak i Moniuszki. Nie wiecie kto zlecił progi zwalniające na Moniuszki? A no dawna, była już radna , której "hałas "jadących samochodów przeszkadał.To przez nią ul.Kopernika jest jedno kierunkowa, co powoduje, że mieszkancy ulic Chopina, Kopernika, Skłodowskieh muszą jechać przez pól miasta by dojechać do swego domu. Tak, tej byłej już radnej ruch dwukierunkowy przez ul.Kopernika też przeszkadzał.
odpowiedz oceń komentarz 8 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zennek
ponad rok temu ocena: 71% 3
Dlatego ja tam nigdy obrotów silnikowi nie żałuję. A co, przynajmniej nagar na świecach się wypali :)
~ AR
ponad rok temu ocena: 33% 2
Ja też zawsze tam daje po garach. Specjalnie, żeby był większy hałas i więcej spalin. Za głupotę trzeba płacić.
~ paranoja
ponad rok temu ocena: 73%  1
Takim tokiem myślenia to należałoby progi spowalniające montować wszędzie, nawet na autostradach gdyż wtedy kierowcy będą zwalniać a co za tym idzie zwiększy się bezpieczeństwo na drogach. Tylko w takim przypadku po co są znaki ograniczające prędkość na drogach oraz zapisy w Kodeksie Drogowym o dopuszczalnych prędkościach ? Może zamiast progów spowalniających zróbmy rowy spowalniające albo róbmy drogi z dziurami to też wymusi na kierowcach wolniejszą jazdę a tym samym zmniejszy rozmiar kolizji. :-D P A R A N O J A
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.