› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Tego paliwa już nikt nie zatankuje

› bieżące ponad rok temu    14.04.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

Cysternę z prawie 30 tys. litrów paliwa niewiadomego pochodzenia zatrzymali  funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Olsztyna.

Ciągnik siodłowy miał rejestrację z Łotwy, naczepa – cysterna, z Litwy, zaś za kierownicą siedział Polak. Taki oto zestaw zatrzymano do kontroli na drodze krajowej nr 7 w ostatni piątek 7 kwietnia), o godzinie 4 rano. Kierowca okazał kontrolującym funkcjonariuszom dokument typu WZ, z którego wynikało jedynie, iż przewożonym towarem jest paliwo do silników diesel a miejscem dostawy Port Gdańsk.

W trakcie dalszych czynności stwierdzono: brak dokumentów przewozowych, nieważność licencji oraz nieważność świadectwa dopuszczenia do przewozów materiałów niebezpiecznych ciągnika i naczepy.

Ponadto mundurowi nabrali podejrzenia co do samego towaru. Przewożący go mężczyzna zgłosił olej napędowy, ale niewykluczone, że kłamał a tak naprawdę w cysternie znajdował się olej smarowy. Jest to możliwe, bowiem takie przypadki już się zdarzały. Proceder polegał na tym, że do Polski wjeżdżał nielegalnie olej smarowy np. z krajów bałtyckich, który potajemnie zlewano, na uczestniczącej w procederze, stacji paliw. W ten sposób jej właściciel stawał się posiadaczem taniego paliwa, nieobłożonego podatkami. Traciło na tym Państwo (w tym przypadku należności podatkowe wyniosłyby ponad 100 tys. zł), ale też kupujący niepełnowartościowy towar. W dobie nowoczesnych pojazdów z coraz czulszymi silnikami taka zamiana to poważne zagrożenie dla ich normalnego funkcjonowania.

Kierowcę zestawu przesłuchano i zwolniono zaś cysternę zatrzymano.

To zdarzenie pokazuje jak potrzebne są przepisy o monitorowaniu drogowego przewozu towarów. Stosowna ustawa wejdzie w życie 18 kwietnia. Informację o nowych regulacjach można znaleźć na stronie Krajowej Administracji Skarbowej http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa

Ryszard Chudy

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.