Każdy samochód potrafi wydawać szereg dźwięków - niestety nie zawsze dobrych. Nierzadko niepokojący odgłos może być zwiastunem bardzo poważnej awarii. Ignorowanie może tylko doprowadzić do zwiększenia kosztów usunięcia awarii. Jednym z takich niepokojących odgłosów jest szum.
Zużyte uszczelki w drzwiach
Rola uszczelek w drzwiach polega m.in. na ochronie akustycznej wnętrza kabiny przed hałasem, który generowany jest na zewnątrz, podczas jazdy. Mocno zużyte albo uszkodzone uszczelki będą niedomagać, czyli do wnętrza samochodu będzie przedostawać się znacznie więcej dźwięków, w tym nieprzyjemny szum. Zaleca się, by dokładnie sprawdzić stan uszczelek i w razie potrzeby dokonać wymiany na nowe.
Nieprawidłowa regulacja szyby
Szum podczas jazdy bardzo często powstaje na skutek niedokładnie domkniętych szyb. Z reguły powodem jest nieprawidłowe ustawienie mocowania szyby w dolnej szynie lub problemy z prowadnicami. Jeżeli za szum odpowiada szyba, nie pozostaje nic innego jak wyregulowanie jej mocowania.
Szum z okolicy kół samochodu
Niecodzienny szum z okolicy kół powstaje zwykle z powodu zbyt niskiego ciśnienia w kołach. To dosyć częsty przypadek, który wymaga od kierowcy sprawdzenia stanu ciśnienia w każdej oponie. Zbyt niskie ciśnienie trzeba wyrównać kompresorem. Jeżeli szum powróci, należy udać się do warsztatu wulkanizacyjnego - być może problem dotyczy ogumienia.
Łożyska kół po awarii
Łożyska kół z reguły należy wymieniać po przejechaniu 100/ 150 tys. km. Nierzadko zdarza się, że łożyska będą sprawne dłużej, nawet dwa razy tyle. Wiele zależy od producenta i od sposobu eksploatowania samochodu - podpowiadają specjaliści
sklepu motoryzacyjnego NoweCzesci.pl. Pewne jest natomiast to, że jeżeli kierowcy będzie towarzyszył szum podczas pokonywania łuków drogi, to czeka go wymiana łożysk.
Niepokojące szumy z okolicy skrzyni biegów
Taki szum oznacza zwykle usterkę łożyska oporowego sprzęgła. Nie pozostaje nic innego, jak zakup nowego łożyska i zlecenie wymiany. Ponadto szum generowany przez skrzynię biegów w trakcie jazdy samochodem, niezależnie od przełożenia, może także oznaczać zużycie łożysk przekładni.
Jak widać kierowca powinien mieć nie tylko oczy szeroko otwarte, lecz także uszy. Trzeba być odpowiednio wyczulonym na każdy hałas, który pojawia się podczas jazdy samochodem. Takie zachowanie pozwoli szybko reagować na usterki i wyeliminować pierwotnie niegroźne awarie części samochodowych.