› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Szum podczas jazdy samochodem

› poradnik ponad rok temu    6.07.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Szum podczas jazdy samochodem

To nie odkrycie, że sprawny samochód nie powinien wydawać niepokojących dźwięków. Każdy podejrzany stuk i hałas, który dobiega do uszu kierowcy podczas jazdy, to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że z autem dzieje się coś niedobrego.

 
Każdy samochód potrafi wydawać szereg dźwięków - niestety nie zawsze dobrych. Nierzadko niepokojący odgłos może być zwiastunem bardzo poważnej awarii. Ignorowanie może tylko doprowadzić do zwiększenia kosztów usunięcia awarii. Jednym z takich niepokojących odgłosów jest szum.
 
Zużyte uszczelki w drzwiach
Rola uszczelek w drzwiach polega m.in. na ochronie akustycznej wnętrza kabiny przed hałasem, który generowany jest na zewnątrz, podczas jazdy. Mocno zużyte albo uszkodzone uszczelki będą niedomagać, czyli do wnętrza samochodu będzie przedostawać się znacznie więcej dźwięków, w tym nieprzyjemny szum. Zaleca się, by dokładnie sprawdzić stan uszczelek i w razie potrzeby dokonać wymiany na nowe.
 
Nieprawidłowa regulacja szyby
Szum podczas jazdy bardzo często powstaje na skutek niedokładnie domkniętych szyb. Z reguły powodem jest nieprawidłowe ustawienie mocowania szyby w dolnej szynie lub problemy z prowadnicami. Jeżeli za szum odpowiada szyba, nie pozostaje nic innego jak wyregulowanie jej mocowania.
 
Szum z okolicy kół samochodu
Niecodzienny szum z okolicy kół powstaje zwykle z powodu zbyt niskiego ciśnienia w kołach. To dosyć częsty przypadek, który wymaga od kierowcy sprawdzenia stanu ciśnienia w każdej oponie. Zbyt niskie ciśnienie trzeba wyrównać kompresorem. Jeżeli szum powróci, należy udać się do warsztatu wulkanizacyjnego - być może problem dotyczy ogumienia.
 
Łożyska kół po awarii
Łożyska kół z reguły należy wymieniać po przejechaniu 100/ 150 tys. km. Nierzadko zdarza się, że łożyska będą sprawne dłużej, nawet dwa razy tyle. Wiele zależy od producenta i od sposobu eksploatowania samochodu - podpowiadają specjaliści sklepu motoryzacyjnego NoweCzesci.pl. Pewne jest natomiast to, że jeżeli kierowcy będzie towarzyszył szum podczas pokonywania łuków drogi, to czeka go wymiana łożysk.
 
Niepokojące szumy z okolicy skrzyni biegów
Taki szum oznacza zwykle usterkę łożyska oporowego sprzęgła. Nie pozostaje nic innego, jak zakup nowego łożyska i zlecenie wymiany. Ponadto szum generowany przez skrzynię biegów w trakcie jazdy samochodem, niezależnie od przełożenia, może także oznaczać zużycie łożysk przekładni.
 
Jak widać kierowca powinien mieć nie tylko oczy szeroko otwarte, lecz także uszy. Trzeba być odpowiednio wyczulonym na każdy hałas, który pojawia się podczas jazdy samochodem. Takie zachowanie pozwoli szybko reagować na usterki i wyeliminować pierwotnie niegroźne awarie części samochodowych.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ edede
ponad rok temu ocena: 0%  1
ważne jest aby kupowac do aut części ze sprawdzonego sklepu np. ipart i wtedy będzie wszystko gralo bez żadnych szumow, stuków itd.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.