› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Sztaplarka? Wózek widłowy? - sprawdź, czego o nich nie wiesz!

› bieżące ponad rok temu    20.08.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Sztaplarka? Wózek widłowy? - sprawdź, czego o nich nie wiesz!

Czym charakteryzuje się sztaplarka? Gdzie sprawdza się wózek widłowy? Czym różnią się tak naprawdę obydwa te urządzenia? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytanie - zapraszamy do naszego artykułu!

Sztaplarka czy widlak?

Jesteś jedną z osób, która zastanawia się czym różnią się wózki widłowe oraz sztaplarki? Odpowiedź jest w zasięgu Twojej ręki i jest bardzo prosta - otóż... wyłącznie nazwą! Widlak, sztaplarka, wózek widłowy, wózek czołowy czy wózek jezdniowy unoszący - to wszystkie określenia opisujące jeden i ten sam typ urządzenia służącego do transportu oraz podnoszenia palet.

O ile łatwo domyślić się, że określenie "wózek widłowy" wzięło się od zamontowanych na pojeździe wideł, o tyle wiele osób zastanawia się co oznacza nazwa "sztaplarka". Termin ten powstał jako rzeczownik od czynności określanej mianem "sztaplowania" - czyli warstwowego układania ładunków.

Obecnie, coraz rzadziej wózki widłowe nazywa się sztaplarkami, jednak określenie to (jak i "sztaplarz" na pracownika obsługującego widlaka) wciąż jest rozumiane i lokalnie wykorzystywane.

Typy sztaplarek

typy-sztaplarek

Kategorie wózków widłowych są powszechnie dość dobrze znane, jednak dla przypomnienia, powtórzymy, jakie sztaplarki znaleźć można na polskim rynku i gdzie warto je wykorzystywać.

Do najpopularniejszych typów wózków widłowych należą:

Sztaplarki elektryczne

Dzięki napędowi elektrycznemu (poprzez ładowany do prądu akumulator) wózki widłowe tego typu mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ponieważ nie emitują szkodliwych spalin.

Jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, które pozwala sztaplarkom elektrycznym na obsługę ciężkich ładunków wewnątrz hal magazynowych, a jednocześnie na rozładunek zamówień czy transport międzymagazynowy.

Wózki tego typu są wyjątkowo uniwersalne oraz wielofunkcyjne, dlatego przedsiębiorcy wybierają je najczęściej do pracy zarówno w magazynach, jak i przy rozładunku zamówień.

Widlaki gazowe

Tego typu urządzenia to najtańsze w eksploatacji spośród wszystkich sztaplarek czołowych. Napędzane są dzięki wykorzystaniu specjalnej, montowanej na wózku, wymiennej butli z gazem (tego typu butli nie można stosować zamiennie z butlami używanymi w kuchenkach gazowych).

gazowy-wozek-spalinowy

Obsługa wózków gazowych jest podobna jak w przypadku wszystkich widlaków innych typów. Natomiast do wymiany butli konieczne jest ukończenie szkolenia. Butle z gazem do wózków widłowych należy także przechowywać w specjalnie wyznaczonych strefach, z dala od materiałów łatwopalnych i miejsc zagrożonych wybuchem.

Sztaplarki spalinowe

Widlaki z napędem Diesel to ostatnia z kategorii wózków jezdniowych unoszących. Są one niezwykle wydajne, jednak z uwagi na fakt, że napęd spalinowy wiąże się z emisją spalin, wykorzystuje się je przede wszystkim na zewnątrz budynków.

Natomiast warto wspomnieć o tym, iż nowoczesne wózki widłowe spalinowe posiadają specjalnie zamontowane filtry spalin, które umożliwiają im także pracę wewnątrz obiektów. Tego typu filtry można po części także dokupić i zamontować w starszego typu urządzeniach.

Jak wybrać dobrą sztaplarkę?

Zadając sobie powyższe pytanie, warto zastanowić się także nad tym, co w ogóle oznacza "dobra sztaplarka", gdyż dla każdego przedsiębiorcy za tego typu określeniem może kryć się coś całkowicie innego. Są jednak cechy uniwersalne, które odpowiadają na zapotrzebowanie przedsiębiorstw niezależnie od typu transportowanych ładunków. Należą do nich między innymi:

  • Solidne wykonanie urządzenia i dobra jakość jego części, wskazujące na prognozowaną długą żywotność urządzenia.
  • Gwarancja na zakup sprzętu, która pozwala mieć pewność nie tylko dobrej jakości sprzętu, ale także uczciwości sprzedawcy.
  • Łatwy dostęp do części zamiennych.
  • Odpowiednie parametry i umiejętności.
  • Stan techniczny adekwatny do wieku i informacji na temat wózka (w przypadku używanych wózków widłowych).

Każda sztaplarka po zakupie wymaga rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz późniejszych regularnych kontroli jej stanu technicznego.

Podsumowanie

jak-wybrac-dobra-sztaplarke-podsumowanieW powyższym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na popularne pytanie "czym jest sztaplarka" oraz przedstawić najbardziej popularne spośród tych typów urządzeń (wózki widłowe spalinowe, gazowe oraz elektryczne). Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże w wyborze najlepszego urządzenia do transportu i obsługi towarów w Waszym przedsiębiorstwie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.