› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Syntetyczny olej silnikowy – czy warto go kupić?

› poradnik ponad rok temu    31.03.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Syntetyczny olej silnikowy – czy warto go kupić?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak istotną rolę w jego pojeździe pełni olej silnikowy. To właśnie on odpowiada za właściwe działanie podzespołów silnika i smaruje wszystkie jego części, a tym samym chroni przed ich zatarciem.

W sprzedaży znajduje się kilka typów olejów silnikowych, a mianowicie oleje tradycyjne, które nazywane są także konwencjonalnymi, oleje półsyntetyczne lub semisyntetyczne oraz syntetyczne. Każdy z nich jest inny i ma także inne właściwości. Co warto o nich wiedzieć?

Olej konwencjonalny a syntetyczny

Oleje tradycyjne, czyli mineralne lub konwencjonalne wytwarzane są z ropy naftowej po jej odpowiednim oczyszczeniu. Oleje syntetyczne z kolei powstają ze starannie dobranych związków chemicznych w laboratoriach, najczęściej z metanu, tlenku węgla oraz dwutlenku węgla. Oleje półsyntetyczne z kolei stanowią ich mieszankę.

Różnica pomiędzy tymi dwoma olejami to jednak nie tylko sposób ich pozyskiwania, ale również ich czystość, która ma tutaj kluczowe znaczenie. Jako że oleje tradycyjne wytwarzane są z ropy, zawierają one różnorodne zanieczyszczenia i chociaż poddawane są procesom oczyszczania, to jednak nie zawsze możliwe jest usunięcie z nich wszystkich naturalnie występujących składników, na przykład siarki czy parafiny. Zanieczyszczenia te powodują, że olej może się spalać i osadzać grubą warstwą na ściankach silnika, co może prowadzić do pogorszenia jego wydajności, a nawet uszkodzeń.

Z kolei oleje syntetyczne, jako że są wytwarzane w laboratoriach, są pozbawione zanieczyszczeń, więc są bezpieczniejsze dla silników – nie są podatne na takie utlenianie jak oleje tradycyjne i pokrywają silnik cienką warstwą. W ten sposób zapewniają lepszą ochronę niezależnie od temperatury i obciążenia. Ponadto syntetyk potrafi wystarczyć na dłużej, nawet na 2-3 lata.

Syntetyczny zawsze najlepszy?

Generalnie do nowszych aut oleje syntetyczne to najlepszy wybór, ale do tych starszych już nie zawsze – niektóre dobrze radzą sobie na olejach tradycyjnych i półsyntetycznych. Gdy chcesz mieć pewność, jaki olej wybrać, pomoże ci w tym twój serwis Honda, ale informacje możesz znaleźć też w instrukcji obsługi swojego auta.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.