› bieżące |
ponad rok temu
9.06.2015 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Kiedy w 2013 roku całkowicie na terenie Polski zaniknął analogowy sygnał telewizyjny, wiele osób zastanawiało się, w jakim czasie cyfrowa rewolucja wpłynie na jakość i dostępność sygnału radiowego. Początki zmian zauważyli choćby słuchacze Trójki, która od niedawna nadawana jest na dwa sposoby. Za kilka lat zaniknąć ma całkowicie analogowy sygnał jako przestarzały i niepoddający się modyfikacjom. Czy więc powód do zmartwień powinni mieć kierowcy, którzy każdą podróż umilają sobie, słuchając ulubionej stacji radiowej?
Kilka etapów cyfryzacji
W najbliższym czasie właściciele tradycyjnych radioodbiorników, także samochodowych, nie powinni obawiać się, że będą zmuszeni wyrzucić nieużyteczny sprzęt. Cyfrową rewolucję podzielono na kilka etapów. Cały proces ma zakończyć się 1 grudnia 2020 roku i wtedy też zamilkną tradycyjne odbiorniki. Także te zamontowane w samochodach. Dużo czasu, ale wybierając porządny sprzęt car audio czy też kupując nowe auto w salonie, warto mieć to na uwadze.
System DAB+
Cyfrowe radio ma oferować nie tylko znacznie lepszą jakość dźwięku i większy wybór programów, ale także kusić atrakcyjnymi dodatki. Możliwość odbioru treści multimedialnych (grafik czy zdjęć) czy wiadomości tekstowych to część z nich. Ale są także i wady. Najważniejszą na dziś jest brak możliwości wykorzystania pełnego potencjału nowego systemu. Problem zniknie za kilka lat.
Trzy rozwiązania
Na polskim rynku pojawiły już się pierwsze odbiorniki samochodowe przystosowane do odbioru cyfrowego przekazu radiowego. Można polecić ich zakup kierowcom, którzy lubią gadżety oraz w najbliższych latach nie planują zmiany radia. Czynnikiem odstraszającym może być cena, ale z biegiem czasu należy spodziewać się znacznych obniżek. A co mają zrobić właściciele samochodów z rozbudowanymi zestawami fabrycznymi z analogowym radiem. Czy czeka ich wymiana całego zestawu? Czy może jest inne rozwiązanie? Jest. Na szczęście na rynku pojawiły się radioodbiorniki z systemem DAB+, które współpracują z dotychczas używanym radiem analogowym.
Planując zakup systemu audio czy auta (także z rynku wtórnego), warto zastanowić się nad inwestycją w cyfrowy odbiornik, choć jest i inne, trzecie rozwiązanie, czyli radio podłączone do Internetu z dostępem do stacji z całego świata. Wybór zależy nie tylko o zasobności portfela.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |