› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Stare Miasto zza kulis

› inwestycje drogowe ponad rok temu    30.09.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 1 ocen 2 / 50%
A A A
9 zdjęćPrzejście z ulic Stary Rynek na KuśnierskąPrzejście z ulic Stary Rynek na Kuśnierską fot. Bartłomiej Ryś

„Stare Nowe” Miasto w Elblągu jest, jakie jest. Niektórzy się zachwycają, inni narzekają, że po odbudowie brak mu klimatu i ducha. Bez znaczenia jest to, która opcja nam bliższa, jeżeli spojrzymy na Stare Miasto od jego kulis. Wystarczy skręcić z ulicy Stary Rynek np. w Kuśnierską, aby naszym oczom objawiło się bardziej pobojowisko, niż droga czy deptak. Tak ma wyglądać wizytówka miasta?

Tak, Stare Miasto zawsze jest wizytówką miasta. To tam jest najwięcej hoteli, to tam odbywają się zazwyczaj miejskie imprezy, to tam turyści kierują się w pierwszej kolejności. Teoretycznie powinno być to miejsce pełne restauracji, knajpek, dyskotek i pubów. Tak nie jest – ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Wczujmy się więc w rolę turysty, który postanowił odwiedzić Elbląg. Melduje się w Hotelu Elbląg, stwierdza, że czas najwyższy się przespacerować. Wychodzi z hotelu na Stary Rynek, idzie w kierunku Bramy Targowej i Piekarczyka. Słyszał również o Galerii EL, więc postanawia również się tam udać. Nie jest to jednak takie proste, no chyba, że turysta pomyślał o zabraniu kaloszy.

Przejście ze Starego Rynku w Kuśnierską wygląda jak... nie, po prostu nie wygląda. Dziury, w nich woda, wybite kamienie, nierówności terenu. Nie, to nie jakieś odludzie – to centrum Starego Miasta, to teren otaczający Galerię EL – centrum elbląskiej sztuki.

Na nim – mnóstwo samochodów. Trudno dziwić się kierowcom. Po pierwsze: to jedno z niewielu miejsc, gdzie na Starym Mieście można zaparkować w ogóle. Po drugie: to miejsce, gdzie za parking nie trzeba wnosić opłaty w automacie SPP. Zapewne gdy miasto zdecyduje się na „remont” tego miejsca, obowiązkowo stanie tutaj wspomniana maszyna.

No właśnie – ale przecież Stare Miasto to nie tylko Kuśnierska. Skręćmy w Studzienną. Kostka jest położona do połowy drogi, przejazd tam automatycznie jest ograniczony do 20 km/h. Większa prędkość oznacza rajd po muldach, zagłębieniach oraz wybitych kamieniach. Powtarzam – w dalszym ciągu jesteśmy na Starym Mieście, na ulicy prowadzącej do jednej z najpopularniejszych restauracji w Elblągu.

Stare Miasto naprawdę pięknieje. Mamy ciekawy Plac Katedralny, możemy wejść na szczyt wieży, kilku restauratorów nadal prężnie działa, odrestaurowano Ratusz Staromiejski. Jednym słowem – nie jest źle. Warto by więc pomyśleć o modernizacji wspomnianych ulic tak, jak zrobiono to w przypadku Mostowej. Nie wiecie jak wygląda? Zapraszamy na spacer – naprawdę warto ;)

 

 • Stare Miasto zza kulis
 • Stare Miasto zza kulis
 • Stare Miasto zza kulis
 • Stare Miasto zza kulis
 • Stare Miasto zza kulis
 • Stare Miasto zza kulis
 • Stare Miasto zza kulis
 • Stare Miasto zza kulis
 • Stare Miasto zza kulis
ilość zdjęć 9 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jacoby
ponad rok temu ocena: 75%  1
Widac progresje w rozwoju i uporzadkowywaniu Starego Miasta. Trzeba byc dumnym i jednoczesnie sie cieszyc bo niewiele brakowalo aby wogole nie bylo Starego Miasta w Elblagu. A jesli komus nie wszystko sie podoba to niech zwroci uwage na Stare Miasto w Olsztynie - jest w kiepskim stanie a w wielu miejscach rynny sa wyprowadzone wprost na chodnik, ze w czasie deszczu woda do butow leci, jak w przedwojennej Polsce...A w Warszawie - same niedorobki...
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.