› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC. Co warto wiedzieć?

› poradnik ponad rok temu    30.07.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC. Co warto wiedzieć?

Zarówno zakup, jak i sprzedaż auta, teoretycznie jest prostą czynnością prawną. Ci jednak, którzy po raz pierwszy będą podpisywać tego rodzaju umowę, powinni znać podstawowe przepisy. Wszak zwrot składki OC po sprzedaży samochodu nie będzie dotyczył każdego zbywcy.

Sprzedaż samochodu a OC

Osoba, która postanowiła sprzedać swój pojazd, podpisuje umowę z nabywcą. Wraz z umową sprzedaży kupujący powinien również otrzymać dowód rejestracyjny oraz aktualne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Zbywca musi przekazać wszystkie dokumenty i przed oddaniem żadnego z nich nie może się uchylić.

Kwestie te reguluje artykuł 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Niezależnie od formy, czy to odręcznie napisanej, czy też wydrukowanej, musimy pamiętać o kilku niezbędnych elementach.

Co jeszcze jest niezbędne w umowie sprzedaży?

Po pierwsze każda umowa powinna jasno wskazywać, kto jest kupującym, a kto sprzedającym daną ruchomość. Po wtóre, niemniej istotne jest właściwe oznaczenie daty, a także miejsca, w którym dochodzi do transakcji. Kolejnym elementem jest precyzyjnie przedstawienie kupowanego towaru, to jest: jego marki, modelu, numeru rejestracyjnego, przebiegu czy też koloru.

W takim dokumencie należy również zapisać cenę i określić, w jaki sposób pojazd zostanie przekazany nowemu właścicielowi. Konieczne są również podpisy zbywcy oraz nabywcy samochodu.

Obowiązki zbywcy - sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

W momencie gdy właściciel samochodu decyduje się na jego zbycie, musi pamiętać o niezwykle istotnym elemencie, a mianowicie rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym. To również sprzedający musi poinformować zakład ubezpieczeniowy o tym, że nie posiada już pojazdu, który był w nim ubezpieczony. Zgodnie z przepisami powinien to zrobić w ciągu dwóch tygodni.

Tego rodzaju pismo można złożyć osobiście, poprzez formularz internetowy lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. W przypadku tej ostatniej za datę poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu auta uznawany jest dzień widoczny na stemplu pocztowym.

Sprzedaż samochodu a OC - jest jeszcze jeden obowiązek! Często umyka dotychczasowemu właścicielowi! To właśnie on powinien przekazać ubezpieczycielowi, kto został nowym posiadaczem pojazdu. W takim wypadku należy podać nie tylko imię i nazwisko, ale również adres zamieszkania oraz numer PESEL, jeżeli został wskazany w umowie. W momencie gdy sprzedajemy auto osobie prawnej, czyli w firmie, podajemy: nazwę, adres siedziby oraz numer NIP/KRS.

Sprzedaż auta a OC - kiedy dostaniemy zwrot pieniędzy, a kiedy dopłacimy do OC?

Właściciel samochodu przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego może dokonać płatność jednorazowo lub podzielić płatność na raty. Jeżeli płatność za OC będzie dokonywana etapami w ciągu roku, to pamiętajmy o poinformowaniu ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ możemy zapłacić kolejną ratę, mimo że pojazd już do nas nie należy.

Zgodnie z polskimi przepisami prawa zakład ubezpieczeniowy może pobrać zobowiązanie zarówno od nabywcy, jak i od zbywcy, który nie wypowiedział umowy. Można więc powiedzieć, że składka zostanie niejako opłacona podwójnie. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja osób, które zapłaciły za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w całości przy zakupie polisy. W takiej chwili OC przechodzi na kolejnego właściciela auta. Ma on prawo do wypowiedzenia swojej polisy, a wtedy to ubezpieczyciel zwrócić kwotę za niewykorzystany czas ochrony.

To warto wiedzieć

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach powinien posiadać ubezpieczenie OC, które można kupić np. za pośrednictwem specjalnych kalkulatorów, jak ten https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ . Sprzedając pojazd powinniśmy przekazać wszystkie dokumenty, jak również obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

W momencie gdy okaże się, że przytrafiła nam się sprzedaż auta bez OC, nie pozostaje nic innego jak ubezpieczenie pojazdu. Każdy dzień zwłoki powoduje kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.