› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC

› poradnik ponad rok temu    18.06.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC

Na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego ciąży obowiązek wykupienia obligatoryjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z konieczności zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej dla poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, która gwarantuje im wypłatę odszkodowania za mienie uszkodzone przez sprawcę wypadku bądź kolizji. Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z obowiązku posiadania takiej polisy. Wykupuje się ją na okres 12 miesięcy, jednak często dochodzi do sytuacji, w której następuje sprzedaż pojazdu zanim jeszcze skończy się okres ubezpieczenia. Kierowcy powinni wiedzieć, co należy w takiej sytuacji zrobić.

Osoby sprzedające pojazd powinny jak najszybciej zgłosić ten fakt odpowiednim instytucjom. Właściwy wydział komunikacji należy powiadomić w ciągu 30 dni, natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe, które wydało polisę OC, najpóźniej do 14 dni od daty sprzedaży. Dotychczas obowiązujący termin 30 dni zmienił się wraz z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która zaczęła obowiązywać od 11 lutego 2012 roku. W zgłoszeniu sprzedaży pojazdu dla firmy ubezpieczeniowej trzeba podać podstawowe dane kupującego, takie jak imię, nazwisko, nr PESEL i adres zamieszkania. Jeśli nabywcą jest osoba prawna, należy przekazać dotychczasowemu ubezpieczycielowi nazwę, jak również siedzibę firmy oraz jej REGON.

Gdy sprzedający pojazd nie dopilnuje wszystkich formalności, a zwłaszcza nie powiadomi w terminie swojego ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu, może liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Jednym z takich zdarzeń może być szkoda wyrządzona przez nabywcę pojazdu, która będzie mieć miejsce po 14 dniach od daty zakupu, a taka informacja nie dotrze jeszcze do ubezpieczyciela. W takim przypadku może on stracić część zniżek za bezszkodową jazdę, gdyż będzie figurował w bazie UFG jako sprawca tego zdarzenia. Pewnym problemem może być również fakt, że jeśli zbywca nie zdąży zawiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, to od momentu sprzedaży, aż do chwili powiadomienia firmy ubezpieczeniowej o transakcji, ponosi on wraz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za opłacenie należnej składki. Zatem, aby uchronić się przed wszelkimi kłopotami, zarówno sprzedający, jak i nabywca powinni jak najszybciej powiadomić zakład ubezpieczeń o zmianie właściciela pojazdu.

Przy sprzedaży auta, obecny właściciel ma obowiązek przekazać nabywcy dokumenty, które potwierdzają zawarcie polisy OC. Natomiast ubezpieczenie AC nie musi być wydane wraz z pojazdem. Jednocześnie z przeniesieniem na osobę kupującego prawa własności pojazdu mechanicznego przechodzą również wszelkie prawa i obowiązki, które wynikają z zawartej przez poprzedniego właściciela umowy OC. Jeśli nowy właściciel wypowie polisę OC przed końcem jej obowiązywania, sprzedający może zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o zwrot niewykorzystanej składki.

Nabywca pojazdu może korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela aż do końca okresu ubezpieczenia. Musi się jednak liczyć z możliwością rekalkulacji składki przez firmę ubezpieczeniową. Istnieje również możliwość zerwania umowy w każdym momencie jej trwania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.