› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Śledczy znają już przyczynę katastrofy wojskowego samolotu pod Pasłękiem?

› bieżące 11 miesięcy temu    3.08.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Śledczy znają już przyczynę katastrofy wojskowego samolotu pod Pasłękiem?

Z informacji uzyskanych przez reporterów RMF FM wynika, że przyczyną katastrofy samolotu  MIG-29, która miała miejsce w dniu 6 lipca pod Pasłekiem, była usterka techniczna. Jak informuje portal RMF.24.pl właśnie taka jest pierwszoplanowa wersja przyjęta w śledztwie.

(...) problem najprawdopodobniej nastąpił w systemie zasilania silnika paliwem. Pod uwagę branych jest kilka wersji: między innymi zablokowanie przewodów paliwowych, nieszczelności tych przewodów, nieszczelność zbiornika, a ostatecznie brak paliwa. (...) Problemem usterki mogły być zabrudzone filtry paliwowe, woda w paliwie, bądź w układzie paliwowym. 

poinformował 2 sierpnia portal RMF FM.

Przypomnijmy, że w trakcie nocnego lotu pilot z z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku zgłaszał problemy techniczne. Do katastrofy doszło o godz. 1.57 w nocy 6 lipca (piątek) we wsi Sakówko (około 2 km na południowy-zachód od Pasłęka). Pilot Krzysztof Sobański katapultował się, ale nie przeżył. 14 lipca 2018 roku w kościele w Pruszczu Gdańskim odbyło się jego ostatnie pożegnanie. W ostatniej drodze oficerowi Wojska Polskiego towarzyszyła rodzina, przyjaciele, dowódcy. W uroczystościach uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który pośmiertnie awansował tragicznei zmarłęgo pilota na stopień kapitana oraz odznaczył Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

Miejsce zdarzenia od razu zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu. W chwili obecnej na miejscu zdarzenia trwają czynności określone w art. 308 kodeksu postępowania karnego. Prokuratorzy osobiście zabezpieczają wszystkie ślady i dowody, w celu dokładnego i wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, między innymi przeprowadzane są oględziny. Czynności prowadzone są przez trzech prokuratorów z Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz dwóch prokuratorów z Działu do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Południe.   

– poinformowała bezpośrednio po tragicznym zdarzeniu 6 lipca Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział do Spraw Wojskowych, która prowadzi czynności w sprawie katastrofy lotniczej.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ed
11 miesięcy temu ocena: 0%  3
dziwne skoro statecznik byl uszkodzony wszystkiego i tak sie nie dowiemy wie tylko mechanik tej maszyny kiedy bylem w wojsku dwa wypadki byly podczas lotow jeden noca smiertelny w dzien
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anonimek1
11 miesięcy temu ocena: 100% 2
Nie znam się, ale wydaje mi się, że statecznik mógł się uszkodzić przy katapultowaniu. Co do samego artykułu to za wiele nie wyjaśnia, usterka techniczna podobno była zgłaszana przez pilota i taka informacja była podawana świeżo po wypadku...
~ MALINA
11 miesięcy temu ocena: 33%  1
A Macierewicz nie pisze że wybuch.
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.