› |
ponad rok temu
5.07.2021 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Z pierwszym samochodem jest dokładnie tak samo, jak z dziewczyną – pamięta się go do końca życia. Tym bardziej warto zadbać o to, aby sprawić sobie auto mało kłopotliwe w eksploatacji, a przy tym dające choć odrobinę przyjemności z jazdy. Jaki samochód osobowy dla młodego kierowcy kupić? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, a tym bardziej wskazać konkretny model, ponieważ każdy może mieć zupełnie inne preferencje. Są natomiast uniwersalne cechy, które takie auto powinno spełniać. Wymieniamy je w naszym artykule.
Zakładamy, że szukając pierwszego samochodu ograniczasz się do rynku wtórnego. Planując zakup używanego auta pamiętaj o najważniejszej zasadzie: nigdy nie przeznaczaj na nie całego dostępnego budżetu. Musisz zostawić sobie trochę pieniędzy na usunięcie różnych awarii, które w przypadku np. kilkunastoletniego auta są praktycznie pewne. Po zakupie warto również we własnym zakresie przeprowadzić podstawowe czynności serwisowe, jak wymiana oleju i filtrów czy wymiana rozrządu.
Dlatego mając do dyspozycji np. 8000 złotych, szukaj samochodu w cenie około 6500-7000 złotych.
Samochody osobowe z drugiej ręki mogą niestety nieprzyjemnie zaskakiwać kierowców powtarzającymi się awariami. Aby zminimalizować takie ryzyko lepiej jest schować marzenia do kieszeni i kierować się zdrowym rozsądkiem. Dobry stan techniczny, udokumentowany przebieg i pewna historia są dużo ważniejsze, niż sportowy wygląd czy super osiągi – a już szczególnie przy ograniczonym budżecie.
Dlatego nie ma sensu upierać się przy konkretnym modelu czy wersji silnikowej. Bądź otwarty na różne propozycje, ostateczną decyzję podejmując na podstawie stanu danego egzemplarza. Uleganie emocjom przy zakupie auta nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
Co wcale nie oznacza, że musi być napędzany mikroskopijnym silnikiem. Ważne, aby utrzymanie tego auta nie kosztowało Cię zbyt wiele w stosunku do Twoich dochodów. Na pewno warto poszukać samochodu, który będzie tani w ubezpieczeniu (wpływ na to ma pojemność silnika, przebieg czy nawet marka pojazdu) i niedrogi w tankowaniu. Jeśli zależy Ci na bardzo dobrych osiągach, to może warto rozejrzeć się za egzemplarzem z instalacją gazową?
Jako młody kierowca pewnie nie masz jeszcze rodziny i nie potrzebujesz przepastnego bagażnika, nadwozia z czterema lub pięcioma parami drzwi i ISOFIX-ów na każdym fotelu pasażera. Ważniejsze powinno być dla Ciebie to, aby auto dobrze sprawdzało się w ruchu miejskim, było łatwe w parkowaniu i kompaktowe. Te kryteria spełniają samochody segmentu B i C (rozważ też segment A, jeśli jeździsz tylko w pojedynkę). Przykładami mogą być tutaj:
Pewnie, że fajnie byłoby sprawić sobie limuzynę czy wielkiego SUV-a, ale po pierwsze: utrzymanie takiego auta będzie kosztowne, a po drugie: potrzebujesz raczej czegoś, co pozwoli Ci doskonalić umiejętności kierowcy. Auta segmentów A, B i C idealnie się do tego nadają.
Im prostszy samochód, tym lepiej dla młodego kierowcy. Dlaczego? Ponieważ ogranicza to ryzyko irytujących i drogich w naprawie awarii np. skomplikowanej elektroniki. Poza tym prostota konstrukcji przekłada się na niezawodność oraz niski koszt serwisowania pojazdu – jeśli masz zacięcie, to wiele napraw będziesz w stanie przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności posiadania komputera diagnostycznego.
Radzimy również skupić się na popularnych modelach samochodów, do których bez problemu kupisz tanio części zamienne, w tym używane elementy karoseryjne, co pozwoli Ci po kosztach naprawić auto w razie stłuczki.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |