› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Rutyna na drodze prowadzi do wypadków

› bieżące ponad rok temu    3.02.2012
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Często zdarza się nam jeździć na tzw. „pamięć”. Jak potwierdzają badania niemieckich naukowców, rutyna na drodze prowadzi do wypadków.

Naukowcy opierają swoją teorię na wynikach przeprowadzonych badań aktywności mózgów u kierowców podczas prowadzenia samochodu.

Niemieccy naukowcy do badań użyli specjalistycznej techniki obrazowania aktywności mózgu. Dowiedli przez to, że rutyna kierowców i przekonanie, że świetnie znają drogę, którą jadą, mogą zwiększać liczbę wypadków.

Andre Bresges z Uniwersytetu w Kolonii wraz ze swoim zespołem przeprowadził badania 16 bardzo doświadczonych i 16 mniej doświadczonych kierowców. Doświadczenia miały miejsce w warunkach laboratoryjnych.

Badania wykazały, że mózg jest bardziej aktywny, kiedy musi radzić sobie z pokonywaniem słabo znanej drogi. W miarę powtarzania trasy, aktywność mózgu spadała. Dotyczyło to zarówno doświadczonych, jak i niedoświadczonych kierowców. Oznacza to, że na dobrze znanych trasach kierowcy prowadzą samochód stosując w mniejszym stopniu świadomą analizę sytuacji.

Policja niemiecka już analizuje, czy te wyniki badań można zastosować w praktyce aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.

źródło: http://www.motonews.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.