Zdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułu fot.
Niespełna miesiąc temu informowaliśmy, że prowadzone są rozmowy w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia, jakim jest wybudowanie odcinka drogi ekspresowej z Gdańska do Elbląga. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce rozpoczną się prace budowlane. Mają potrwać do 2018 roku. Dzięki temu rozwiązaniu podróż między wspomnianymi miastami potrwa tylko ok. 20 minut.
Przypomnijmy: Inwestor, wytypowany przez gdański oddział Regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotował projekt budowy odcinka drogi ekspresowej z Gdańska do Elbląga. Projekt ten musiał zaopiniować Dyrektor Generalny GDDKiA. Okazało się, że trasa o długości 40 km ma przebiegać nie tylko przez tereny rolnicze, ale również takie, które są obszarami chronionymi z uwagi na występujące tam dzikie zwierzęta.
Postanowiono o budowie specjalnych przejść, wykorzystujących naturalne wgłębienia terenu, ułatwiających zwierzętom poruszanie się po terenach, sąsiadujących z przyszłą drogą ekspresową. Jak podaje "Rzeczpospolita", co prawda nadal trwają procedury, zmierzające do wydania ZRiD-u ( Zgody na Realizację Inwestycji Drogowej), ale wszystko wskazuje na to, że budowa wkrótce się rozpocznie.
Wspomniany odcinek drogi ekspresowej S7 będzie dwujezdniowy. Ma rozpocząć się w Koszwałach (położonych na Żuławach Gdańskich - przyp. red.) i ma być połączona z oddaną do użytku w 2012 roku Południową Obwodnicą Gdańska. Trasa prowadzić ma do Kazimierzowa, a następnie połączyć się z istniejącą Obwodnicą Elbląga. Według wyliczeń ten odcinek S7 ma sprawić, że podróż z Elbląga do Gdańska, obecnie trwająca ok 40 minut, ma być o połowę krótsza.
Wspomniany odcinek drogi jest istotny nie tylko ze względu na krotki czas przejazdu na Pomorze. Jest również ważny pod względem międzynarodowym. Leży bowiem w europejskim korytarzu transportowym IA Ryga - Kalininigrad - Elbląg - Gdańsk (tzw. Via Hanzeatica) oraz w korytarzu z Gdańska przez Warszawę do Odessy (Via Intermare). Sama tylko trasa S7 łączy trzy duże aglomeracje: warszawską, krakowską i gdańską. Planowana inwestycja ma się przyczynić do większego komfortu jazdy i zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Źródło: rp.pl