› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Run flat – opony do zadań specjalnych

› poradnik ponad rok temu    13.01.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Run flat – opony do zadań specjalnych

Opony, dzięki którym jazda możliwa jest nawet w przypadku utraty ciśnienia, nie są na rynku motoryzacyjnym nowością. Pojawiły się już przeszło 20 lat temu, a pionierem w ich produkcji była firma Bridgestone. Pierwszy taki model nosił nazwę Bridgestone RFT – znalazł się na wyposażeniu Porsche 959.  Czym charakteryzują się opony tego typu?

Wzmocniona konstrukcja

Czym opony Run Flat różnią się od tradycyjnych? Przede wszystkim konstrukcją. Wzmocniona jest stopka opony, a także jej wewnętrzna budowa poprzez użycie specjalnej wkładki gumowej, której zadaniem jest amortyzowanie utraty ciśnienia. Zastosowanie takiej właśnie konstrukcji sprawia, że w praktyce moment, kiedy opona traci ciśnienie, nie jest dla kierowy zauważalny. Z tego też względu w samochodzie musi zostać zamontowany system pomiaru ciśnienia. Opony Run Flat odznaczają się też większą wagą aniżeli „zwykłe” modele – przeciętnie są to różnice rzędu 15 procent.

Zalety opon Run Flat

Przede wszystkim po przebiciu opony można spokojnie dojechać do warsztatu. Kierowca nie traci panowania nad pojazdem. Trzeba tylko mieć na względzie zalecenia producenta odnośnie ograniczeń prędkości oraz dystansu, jaki można w takiej sytuacji pokonać. Kolejnym atutem jest to, że nie trzeba wozić ze sobą kola zapasowego, więc w bagażniku pozostaje więcej wolnego miejsca.

Z czym trzeba się liczyć?

Decydując się na opony Run Flat, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze – nie nadają się one do każdego samochodu, musi być on fabrycznie do tego przystosowany. W zdecydowanej większości przypadków samochody, w których montowane są takie opony, trafiły razem z nimi do salonów. Po drugie – tego typu opony po uszkodzeniu nie kwalifikują się do naprawy, gdyż zdarza się, że nawet specjalista z bardzo wysokimi kwalifikacjami nie jest w stanie stwierdzić, czy po przebiciu opona była jeszcze długo używana. Może być z tym zresztą nie lada kłopot, ponieważ obsługa takiego ogumienia wymaga zastosowania takiego rodzaju sprzętu, który w polskich warsztatach jest raczej rzadkością. Po trzecie – stosowanie tych opon wiąże się z większymi wydatkami na paliwo. Po czwarte – ogumienie to jest drogie. trzeba się liczyć z inwestycją nawet i 50 procent droższą niż przy zakupie opon standardowych. I wreszcie trzeba pamiętać o tym, że komfort jazdy uzależniony jest tu w ogromnym stopniu od stanu nawierzchni.

Kwestię zamontowania w swoim samochodzie opon Run Flat trzeba naprawdę dobrze przemyśleć, mając na uwadze wszystkie przedstawione powyżej przesłanki. Zalecane jest skonsultowanie się w tej sprawie z fachowcami – usługi z zakresu doradztwa oferuje np. serwis internetowy Oponeo.pl. Za jego pośrednictwem możliwe jest również dokonanie zakupu wybranych modeli.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.