› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Rowerzyści a wyprzedzanie z prawej strony

› poradnik ponad rok temu    25.09.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Rowerzyści a wyprzedzanie z prawej strony

Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony. Takie uprawnienia, ułatwiające poruszanie się rowerem po drogach, wprowadziła nowelizacja Kodeksu Drogowego z maja 2011 r. Zmiana ta legalizuje często stosowane zachowanie rowerzysty na drodze, bo przecież nie o to chodzi w jeździe rowerem po mieście, aby stać w korku lub 50 metrów przed sygnalizatorem.

Do tej pory rowerzyści mogli z prawej strony jedynie omijać zatrzymane pojazdy. Rozwiązanie to sprzyja płynności ruchu, poprawia widoczność rowerzysty, który nie  musi być schowany pomiędzy samochodami, a może zająć bardziej widoczne miejsce z przodu.

Istotny dla kierowców jest teraz obowiązek spojrzenia we wsteczne i prawe lusterko, czy nie zbliża się  rowerzysta i czy można bezpiecznie otworzyć drzwi od strony pasażera, albo zmienić kierunek ruchu.

- Z własnego doświadczenia w jeździe po Elblągu widzę, że kierowcy często stoją bardzo blisko krawężnika uniemożliwiając rowerzyście skorzystanie z tego udogodnienia – mówi Marek Kamm, - Elbląski Oficer Rowerowy. - Chcę wierzyć, że wynika to z niewiedzy o nowym przepisie, a nie z innych względów. Zwracam się więc z apelem, aby zostawiać wolną przestrzeń z prawej strony dla rowerzysty. Będzie to bardzo eleganckie i przyjazne zachowanie.

Materiał został przygotowany przez Marka Kamma - Oficera Rowerowego wspólnie z Komendą Miejską Policji w Elblągu oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Elblągu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.