› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Rodzaje pomp wtryskowych

› poradnik ponad rok temu    7.12.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Rodzaje pomp wtryskowych

Silniki wysokoprężne potrzebują podawania paliwa pod dość dużym ciśnieniem, co pozwala na jego dobre rozproszenie, a jednocześnie gwarantuje lepsze spalanie. Za doprowadzanie oleju napędowego pod zwiększonym ciśnieniem odpowiada pompa instalowana w układzie paliwowym. W starszych konstrukcjach jednostek napędowych były to zwykle pompy rzędowe lub rotacyjne. W nowoczesnych autach są to pompy współpracujące z układem common rail albo pompowtryskiwacze.

Pompy w ciśnieniowych układach mechanicznych

Tradycyjne rozwiązania pozwalające na zwiększanie ciśnienia paliwa trafiającego do silnika wykorzystywały na ogół pompy rzędowe. Poszczególne tłoki pompy obsługiwały pojedyncze cylindry, generując ten sam poziom ciśnienia i podając do nich identyczną dawkę paliwa. Zaletą pomp rzędowych była wysoka żywotność, wadami spore rozmiary i niezbyt duże możliwości, jeśli chodzi o parametry pracy, co przekładało się na uzyskiwaną przez silniki moc, a także dość znaczny hałas i silne drgania. Pod koniec produkcji pompy wyposażano w nowoczesne elektroniczne układy sterujące EDC.

Pompy stosowane w układach common rail

Układy common rail składają się z szyny przekazującej paliwo do poszczególnych cylindrów za pośrednictwem wtrysków. Za podnoszenie ciśnienia oleju napędowego odpowiedzialna jest pompa rotacyjna. Działa ona w układzie gwiazdowym, składając się z trzech tłoczków napędzanych przez mechanizm mimośrodowy, który z kolei jest połączony łańcuchem, paskiem zębatym lub kołem zębatym z silnikiem. Dzięki zastosowaniu układów trzech współpracujących tłoczków ciśnienie jest w niej dostarczane stale.

Pompowtryskiwacze

Pompowtryskiwacze to rozwiązanie wprowadzone przez koncern Volkswagen. Polega na połączeniu funkcjonalności tradycyjnej pompy paliwa oraz dawkującego je wtrysku. Urządzenia tego typu mogą osiągać wysokie ciśnienie, mają jednak skomplikowaną budowę, co sprawia, że są kosztowne w razie wystąpienia awarii. Ich czułość na jakość paliwa oraz gromadzące się zanieczyszczenia sprawia, że stosunkowo często potrzebna jest ich wymiana lub regeneracja. Pompowtryskiwacze są napędzane od wałka rozrządu, a ruch iglicy dozującej paliwo jest sterowany za pomocą elektrozaworu, który jest nadzorowany przez komputer ECU.

Pompy wtryskowe instalowane w silnikach diesla oraz pompowtryskiwacze mogą ulegać stopniowemu zużyciu. Ich regeneracją zajmuje się firma Silesia Cars Center. W jej ofercie znajduje się też serwis turbosprężarek oraz diagnostyka i naprawa układów mechanicznych, wymiana opon, przeglądy okresowe, jak również badania techniczne.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.