› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Rewolucji w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej nie będzie

› bieżące ponad rok temu    21.07.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 11 ocen 12 / 42%
A A A
Rewolucji w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej nie będzie fot. elblag.net

Komunikacja miejska nie jest idealna – mówi Michał Górecki z ZKM-u w Elblągu. Daleki od ideału jest na pewno rozkład jazdy. Od wielu lat mieszkańcy skarżą się, że przydałaby się kompletna restrukturyzacja rozkładów zamiast wprowadzania do nich drobnych poprawek. W marcu 2014 roku dziennikarze na konferencji prasowej usłyszeli, że plany na zmianę są w trakcie realizacji. Na pewno?

Nie miniemy się znacząco z prawdą, jeżeli napiszemy, że rozkłady jazdy komunikacji miejskiej są tak samo dobre, jak spoty reklamowe na temat dopalaczy. Poczuł to każdy elblążanin, który codziennie dojeżdża do szkoły bądź pracy. Różnicę widać zwłaszcza wtedy, gdy wyjedziemy na krótki okres do większego miasta i wrócimy do Elbląga. O przesiadkach pomiędzy pojazdami możemy zapomnieć, o powrotach nocnym autobusem/tramwajem ze Starego Miasta – również. Być może właśnie dlatego jest u nas tak dużo samochodów. Większość z nas woli kupić auto za 2-3 tysiące złotych, zamiast czekać na jakikolwiek pojazd w kierunku domu.

W marcu 2014 roku na pytanie o restrukturyzację rozkładów jazdy, zarząd ZKM odpowiedział, że „(...) takie plany na zmianę są w trakcie realizacji, jednak ułożenie nowego rozkładu jazdy to bardzo ciężka, monotonna praca poprzedzona wieloma badaniami m.in. natężenia linii.”

Nasze pytanie było bezpośrednio związane z faktem, że był to okres wyboru nowych przewoźników, a tym samym wprowadzenia na elbląskie ulice nowych pojazdów. Miało być czyściej, sprawniej i szybciej, więc dlaczego (przy okazji) nie „napisać” rozkładów od nowa?

Niestety, takich planów ZKM na razie nie ma (więc skąd zapewnienia na marcowej konferencji?). Michał Górecki w przesłanej odpowiedzi odniósł się głównie do tzw. „jeżdżenia stadami”.

Jeżdżenia stadami” jest tak naprawdę konsekwencją dużego zagęszczenia linii komunikacji miejskiej na najważniejszych ulicach. Owszem, trasa niektórych linii pokrywa się, ale jedynie na pewnych fragmentach, a nie zapominajmy, że każda z linii ma konkretne zadania do wykonania - zapewnienie komunikacji mieszkańcom pomiędzy poszczególnymi częściami miasta. Rozkład jazdy nie jest układanką którą można ułożyć w ten sposób aby poszczególne jej części były w równych odstępach od siebie. Większość pasażerów chce dojechać z konkretnych miejsc do swojego celu na określoną godzinę (przede wszystkim do pracy i szkoły). Nawet kilku minutowe zmiany mają dla pasażerów ogromne znacznie.

Nasz rozmówca dodaje, że komunikacja miejska nie jest idealna ponieważ wymaga wielu kompromisów. Musi się dostosować do potrzeb większości.

(...) każdy pasażer ma odmienne potrzeby więc komunikacja musi dostosować się do potrzeb większości, uwzględniając tam gdzie jest to tylko możliwe, potrzeby także małych grup pasażerów. Kompromisy te są niezbędne, ponieważ środki jakie można przeznaczyć na funkcjonowanie komunikacji miejskiej są mocno ograniczone w stosunku do ogromnych i różnych potrzeb pasażerów. Rozkład jazdy w istocie cały czas ewoluuje, ponieważ ZKM wprowadza do niego kolejne zmiany, które muszą uwzględniać także wcześniejsze uwagi i postulatów pasażerów.

W artykule z marca wspominamy o tym, że niedługo odbędą się badania natężenia ruchu i zadowolenia pasażerów z komunikacji miejskiej. Takie badania najwidoczniej się odbyły, bo, jak mówi Górecki, „to co cenią sobie najbardziej pasażerowie, to przede wszystkim bezpośredniość połączeń, nawet kosztem częstotliwości i czasu podróży.”

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (11)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kierowca
ponad rok temu ocena: 0%  11
Przydala by sie zmiana w rozkladach bo np kierujac 13 i jadac od ul odrodzenia do pilsudzkiego\ modlinska wszystkie czasy dojazdu do poszczegolnych przystankow wynosza po 2 min a juz dalej po tych waskich ulicach z ciezkim skrzyzowaniem kolo gastronomika mamy miedzyczasy 1 min i tak jest do szkoly muzycznej . I chociaz do tej szkoly uda sie nieraz dojechac na zerowym czasie to dotarcie na dworzec wychodzi zawsze na minusie
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janos
ponad rok temu ocena: 43%  10
Jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził. Rozkład dobry dla jednych będzie beznadziejny dla innych.
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 2015
ponad rok temu ocena: 20%  9
Dla mnie dziwnym jest brak rozwoju komunikacji za kanałem. I to w strone Kazimierzowa jak i Helenowa , gdzie powstaja nowe firmy. Czemu 11-stka jeżdzi do Rubna prawie pusta co pół godziny , a za kanał tylko 14, 12 i 21. Częstotliwośc tych linii jest słaba i nie obejmują rejonu. Chciałbym usłyszeć odpowiedż osób decyzyjnych w tej kwestii. Bo dzis jest Elbląg A i Elbląg B.
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stan
ponad rok temu ocena: 29%  8
Czy ZKM w logiczny sposób wyjaśni kursowanie autobusu 31 w kierunku Dębicy z pominięciem przystanków Agrykola - cmentarz i Kościuszki - Wspólna
odpowiedz oceń komentarz 2 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ solaris
ponad rok temu ocena: 44%  7
Autobusem jadę może ze trzy razy w roku i całe szczęście że nie częściej , ponieważ po Elblągu to jeżdżą jakieś kibitki a nie autobusy .
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pasażer
ponad rok temu ocena: 50%  6
Ostatnio wracając z rynku czekałam 30 minut na autobus i nagle pojechały 3. Tak samo na nowowiejskiej jak jadą to i 8 i 6 i 31
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ STADO
ponad rok temu ocena: 55%  5
gORECKI TO TAKI FENOMEN ZKM ŻE KAZDY TEMT JEST W STANIE ROZŁOZYC .. MOŻE BY TAK ZLIKWIDOWAC TEN ZKM A PIPSZENIE O TRUDNOSCI W UŁOŻENIU ROZKŁADU TO NIECH ZROBI TO ZA NICH KOMPUTER ..GÓRECKI DO CYWILA...
odpowiedz oceń komentarz 6 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bartoszz
ponad rok temu ocena: 50%  4
Powiem tak mieszkam na krolewieckiej i dojedzam do pracy za kanal. Nie mam jak wogole tam dojechac autobusem bo do przystanku mam pol godz i jeszcze musze czekac na autobus. Dlatego kupilem wole mec samochod i w 10 min tam dojade. Dla mnie zkm to syf kila i mogila.
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oxx
ponad rok temu ocena: 67%  3
Kpina! Autobusy są niepunktualne. Przyjeżdżają czasem 5 minut wcześniej niż powinien. Gdy spóźniają się, pasażerowie nie maja możliwości bezpośredniej przesiadki. Na trasie Kościuszki- Ogólna w tym samym czasie!!! pędzą 7, 17,13, 30 i 12 - w stadzie rzecz jasna, nie mieszcząc się w zatoczkach. Do diabła, a wystarczyłoby dosłownie przesunąć niektóre kursy o 5 minut, by nie trzeba było czekać na kolejny kurs 15-30 minut.
odpowiedz oceń komentarz 8 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miszkurka2000
ponad rok temu ocena: 31%  2
Obrzydzają mnie brudne siedzenia. Wymazane czymś czarnym, wyświechtane. Nie siadam bo nie chcę wybrudzić sobie spodni. Czy ZKM może te siedzenia prać częściej? Nie lubię też szyb obklejonych reklamami i rozkładami jazdy. Czy nie jest do tego przeznaczona tablica za kierowcą?
odpowiedz oceń komentarz 4 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pasażer
ponad rok temu ocena: 60% 1
Informacje o zmianach rozkładu jazdy są umieszczone w centralnej części autobusu żeby każdy mógł mieć do nich dojście. Miszkurka nie przesadzaj z brudnymi siedzeniami bo autobusy są czyste, a nie tak jak dwa lata temu. Chyba dawno nie jechales autobusem.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.