Jak informuje nas jeden z czytelników, na terenie budowy dróg nr 503 i 504 pojawia się, Jego zdaniem, coraz mniej pracowników i ciężkiego sprzętu. – Czy to oznacza, że postęp prac drogowych stanie w miejscu na czas zimy? Może są problemy z płatnościami? – pyta nasz Czytelnik.
Remonty dróg nr 503 i 504 przeciągają się w czasie, powodują wiele problemów i niedogodności dla mieszkańców miasta. Nic więc dziwnego, że elblążanie z nadzieją wyglądają więc końca prac budowlanych. Dlatego, obserwując zmniejszone natężenie prac, czują się zaniepokojeni.
Postanowiliśmy sprawdzić w Urzędzie Miejskim w Elblągu, jak wygląda aktualny postęp prac budowlanych na drogach nr 503 i 504.
- Remont DW 504 przebiega prawidłowo i zgodnie z założonym harmonogramem. Zgodnie z obietnicą udostępniono do ruchu całą ul. 12 Lutego wraz z skrzyżowaniem ulic Teatralna, Nowowiejska, Płk. Dąbka. Do wykonania pozostała ul. Nowowiejska, na której roboty przewidziane są na wiosnę. Z uwagi na rozpoczynającą się zimę obecnie roboty nie są prowadzone. Nie chcemy zostawić rozkopanej ulicy i chodników na zimę, aby nie powodować większych utrudnień. Obecnie trwają drobne prace wykończeniowe i porządkowe – informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
Budowa drogi nr 503 jest na bieżąco nadzorowana przez Zespół Inżyniera Kontraktu oraz przez pracowników DRID. Kontrolowany jest m.in. potencjał ludzki i sprzętowy realizujący prace na budowie. Co 2 tygodnie odbywają się rady budowy z udziałem Inżyniera Kontraktu i będących w jego zespole inspektorów nadzoru inwestorskiego, przedstawicielami Urzędu Miasta i Wykonawcą robót.
- Zaangażowanie Wykonawcy jest na bieżąco monitorowane w każdej branży a wszelkie uwagi w tym zakresie są zgłaszane na radzie budowy i przekazywane poleceniami do Wykonawcy – dodaje Monika Borzdyńska. - Jednak niezależnie od zaangażowania i potencjału Wykonawcy powstały opóźnienia w stosunku do elementów i pozycji harmonogramu. Wynikają one z odkrycia w III kwartale br. zabytkowych murów na wysokości ul. Królewieckiej/Stoczniowej i Wieżowej, wstrzymanie prac przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i konieczność przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych; dużą ilością kolizji z nieznanymi i nie przewidzianymi do przebudowy sieciami podziemnymi (co wymagało uzyskania rozwiązań projektowych) oraz wykonaniem robót dodatkowych.
Urząd Miejski jednocześnie informuje, iż w celu "nadrobienia" tych opóźnień Miasto wystąpiło do Wykonawcy o aktualizację harmonogramu z zachowaniem obowiązującego terminu końcowego tj. 30 sierpnia 2014 r. Jednak biorąc pod uwagę zakres tych opóźnień, utrzymanie końcowego niezmienionego terminu może być związane ze znacznymi ograniczeniami ruchu kołowego i tramwajowego. Przedstawiony przez Wykonawcę uaktualniony harmonogram wraz z uwarunkowaniami związanymi z działaniami przyspieszającymi zostanie przeanalizowany i oceniony oraz będzie podlegał zatwierdzeniu.