› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Rękawice motocyklowe, które wybrać i na co zwrócić uwagę?

› poradnik ponad rok temu    9.04.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Rękawice motocyklowe, które wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wydawać by się mogło, że w czasie jazdy dłonie nie są narażone na kontuzje, albo że nie wymagają dodatkowej ochrony. Jak się okazuje, wiele osób uważa, że dodatkowe wyposażenie czy elementy odzieży ochronnej - jak np. rękawice motocyklowe, są zbędne. Nic bardziej mylnego! Dłonie muszą być chronione zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak również przed powstawaniem otarć. Nawet jeśli nie powstają one w wyniku wywrotki, to i tak bardzo szybko można odczuć, że będą pojawiać się na skórze zaledwie przez trzymanie dłoni na kierownicy. 

Wybierać można spośród szeregu różnorodnych modeli, które zapewniają mniejszą lub większą ochronę, zależnie od jednostkowych potrzeb. Czy to wykonane ze skóry, czy też wyposażone w specjalne wkłady ochronne - rękawice na motocykl zapewniają wygodę oraz bezsprzecznie pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa w czasie jazdy. Nadal nie czujesz się przekonany? Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których zdecydowanie warto zainwestować w parę dobrych rękawic na motocykl. 

Rękawice na motocykl: pewny chwyt oraz ochrona dłoni

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego czy rękawice na motocykl faktycznie mają zastosowanie wyobraź sobie, że wystawiasz dłonie na działanie zimnego powietrza, wiatru, czasem wilgoci. Nie trudno stwierdzić, że w podobnych warunkach, już po krótkiej chwili skóra na dłoniach zaczyna być podrażniona, a po dłuższym czasie dłonie stają się skostniałe z zimna. Co to oznacza dla osoby kierującej motocyklem bądź skuterem? Przede wszystkim znacznie gorsze czucie, a co za tym idzie - pogorszoną reakcję. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, uważność oraz możliwość szybkiego reagowania w poszczególnych sytuacjach jest niezbędna. Nie trzeba chyba podkreślać, że zależy od tego zdrowie i bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu.

Dobrej jakości rękawice motocyklowe izolują dłonie przed zimnem. Bardzo powszechnie wykorzystywanym do ich produkcji jest naturalna skóra oraz specjalne materiały syntetyczne, które charakteryzują się wytrzymałością. Zadaniem rękawic jest także zagwarantować użytkownikowi zachowanie jak najlepszego czucia kierownicy i mocnego chwytu. Zwłaszcza w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych ważne jest osłonięcie dłoni przed działaniem deszczu czy lodowatego wiatru (którego odczuwalność na skórze dodatkowo potęguje prędkość, z jaką się jedzie). 

Rękawice motocyklowe letnie oraz zimowe - ochrona dłoni niezależnie od warunków i potrzeb użytkownika 
W czasie cieplejszych miesięcy w ciągu roku, rękawice motocyklowe letnie okazują się niezastąpionym uzupełnieniem wyposażenia. Cieńsze rękawice bez palców pozwalają na dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu dłonie się nie przegrzewają, a jednocześnie są zabezpieczone przed zimnym powietrzem w czasie jazdy. Co także ważne - rękawice na motocykl mają chronić dłonie przed powstawaniem otarć oraz ran.

Zarówno w czasie wypadku lub chociażby przewrócenia pojazdu, kiedy użytkownik narażony jest na poważniejsze obrażenia, czy zwykłe otarcie naskórka, dobrze dobrane rękawiczki okażą się niezastąpione. Modele wykonane ze skóry naturalnej oferują co prawda najmniejszą ochronę, ale zwłaszcza latem pozwalają na zachowanie dobrego chwytu kierownicy, dlatego sprawdzają się np. latem. Polecane są w szczególności na krótsze trasy, jazdę po mieście czy do skutera. 

Grube rękawice motocyklowe zimowe nie tylko posiadają ochronne wkłady, ale także specjalne wypełnienie i wyściółkę, które jeszcze skuteczniej izolują dłonie przed zimnem. Przy tym ważne aby rękawice umożliwiały także odprowadzanie wilgoci. Co ciekawe, wśród protektorów dłoni zwykle nie wyróżnia się modeli dedykowanych na konkretne pory roku, ale dzieli się je ze względu na ich funkcję. Im dany model jest cieńszy, tym gorszy poziom ochrony oferuje. 

Uzupełnienie sprzętu na każdą wyprawę - rękawice motocyklowe turystyczne

W przeciwieństwie do cieńszych rękawiczek przeznaczonych do ochrony przed wiatrem, grubsze rękawice motocyklowe turystyczne skutecznie osłaniają dłonie i palce w czasie upadków i uderzeń. Wytrzymałe osłony zapobiegają powstawaniu głębszych ran, np. jeśli upadek ma miejsce na asfalcie. Wybierając jednak spośród rękawic tego typu, można znaleźć modele mniej oraz bardziej “opancerzone”. Dobór jest rzecz jasna zależny od tego jakie potrzeby muszą spełniać na danej trasie.

Ze względu na wykorzystanie sztywnych materiałów, jak skóra czy syntetyczne tworzywa i membrany, rozmiar takich rękawic musi być dopasowany bez zarzutu. W przeciwieństwie do cienkich rękawiczek na skuter czy nawet modeli wykonanych tylko ze skóry, rękawice motocyklowe turystyczne są skonstruowane w taki sposób, aby dobrze przylegały do dłoni, dzięki czemu zapewniają tak dobrą ochronę. Dodatkowe wypełnienie oraz twarde osłony stosowane są w modelach dedykowanych do jazdy wyczynowej. Protektory tego typu znajdują zastosowanie wśród osób preferujących jazdę po bardziej wymagających trasach. Dla amatorów jazdy szybkiej i wyczynowej, dobre rękawice posiadające ochronne wypełnienie to absolutny must have, bez którego nie warto wybierać się na żaden tor czy w trasę.

Wracając do początkowego pytania - wybierając dla siebie rękawice na motocykl, podobnie jak w przypadku wyboru innych elementów wyposażenia, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze jest to rodzaj wybieranych tras, a także sposób jazdy. Mniej wymagające przejażdżki, np. po mieście wymagają przede wszystkim ochrony przed zimnem i utrzymania mocnego chwytu kierownicy. Jazda turystyczna i crossowa wymagają jednak sięgnięcia po mocniej zabudowane protektory.

Rękawice motocyklowe warto także dobierać ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Otwory wentylacyjne i specjalne membrany pozwalają na zachowanie komfortu, podczas gdy naturalna skóra lepiej dopasowuje się z czasem do kształtu dłoni. Wybór zależy od Ciebie. Wszystkie wymienione modele oraz wiele więcej znajdziesz w ofercie Gmoto. przed rozpoczęciem nowego sezonu, postaw na swoje bezpieczeństwo i uzupełnij zestaw odzieży do jazdy o rękawice. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.