› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Regeneracja wtryskiwaczy – jaki to koszt? Czy naprawa może zastąpić wymianę wtrysków?

› poradnik ponad rok temu    12.10.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Regeneracja wtryskiwaczy – jaki to koszt? Czy naprawa może zastąpić wymianę wtrysków?

Wtryskiwacze to niezastąpione elementy w samochodzie, które odpowiadają za dawkowaniu paliwa do silnika. Precyzyjne wtryskiwanie to niezwykle ważny proces w eksploatacji samochodu, dlatego też uszkodzone wtryskiwacze oznaczają pogorszenie funkcjonalności całego układu, lub też nawet brak możliwości uruchomienia pojazdu oraz jazdy. Czym jest regeneracja wtryskiwaczy, czy jest dobrym rozwiązaniem i ile kosztuje...? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Czym różnią się wtryskiwacze w samochodach diesla od wtryskiwaczy w samochodach na benzynę? Praktycznie funkcjonalność wtryskiwaczy w obu rodzajach samochodów jest identyczna. Co prawda układy paliwowe różnią się od siebie, dokładnie tak jak różnią się silnik benzynowy i silnik dieslowy czy benzyna od oleju napędowego, jednak generalnie zasada jest taka sama: wtryskiwacze to elementy, przez który mieszanka paliwowa dozowana jest do cylindra. Ważna jest ilość dozowania, i dlatego też wtryskiwacze są ważnym elementem w całym układzie. Za duża lub za mała ilość wtryskiwanego paliwa może oznaczać kłopoty w eksploatacji pojazdu.

Wtryskiwacze to precyzyjne elementy funkcjonujące na zasadzie dyszy, przez którą paliwo dawkowane jest do komory spalania. W związku z tym niewłaściwe funkcjonowanie wtryskiwacza może dotyczyć albo nadmiernego dawkowania i przelewania paliwa do komory spalania, albo też zapchania wtryskiwacza i niedostatecznego dawkowania paliwa. Zapchanie wtryskiwacza może być powodem całkiem poważnych awarii.

Wtryskiwacze powodują, że mieszanina powietrza i paliwa w odpowiedniej, bardzo precyzyjnej dawce trafia do cylindrów. Precyzja sprawia, że auto może osiągać dużo lepsze wyniki, jego eksploatacja jest bardziej komfortowa, a dynamika jazdy znacznie poprawiona. Jednocześnie odpowiednie dawkowanie paliwa sprawia, że proces spalania jest bardziej oszczędny. Dlatego też w przypadku zapchania czy uszkodzenia wtryskiwaczy, koniecznie należy zająć się problemem. W tym pomoże nam regeneracja!

Wtryskiwacze Common Rail

Dzięki układom Common Rail znacznie poprawione zostały osiągi pojazdów z silnikiem Diesla. Dodatkowo, w wprowadzenie tych układów znacznie obniżyło toksyczność spalin i ich wpływ na środowisko, a także zmniejszyło głośność tych pojazdów. Niestety, nie obyło się bez wad... Common Rail wpłynęło na skomplikowanie układu zasilania, zwłaszcza, gdy pojazd eksploatowany jest przez 150-200 tys. km.

Jak działają wtryskiwacze diesla?

Wtryskiwacze są końcowym elementem całego układu paliwowego, którego zadaniem jest wstrzyknięcie odpowiedniej ilości paliwa do komory silnika. Dzieje się to poprzez wtryskiwanie pod wysokim ciśnieniem mieszanki paliwowej do cylindra. to ostatni element układu paliwowego. Odpowiada on za dostarczenie paliwa do komory spalania. Przez wtryskiwacz paliwo i powietrza w odpowiednich prop[orcjach jest dawkowane i wtryskiwane pompą wysokiego ciśnienia do cylindra.

W nowszych generacjach silników dieslowych paliwo w jednym cyklu pracy tłoka paliwo jest wtryskiwane w kilku dawkach:

 • dawka wstępna, inicjująca proces spalania poprzez stworzenie płomienia
 • dawka główna
 • powtrysk, czyli paliwo mające za zadanie wypalanie filtra DPF / FAP

Na wszystkich etapach dozowanie paliwa musi być precyzyjne, ponieważ każde zakłócenie znacznie niekorzystnie wpłynie na cały proces spalania.

Jaka jest żywotność wtryskiwaczy i co można zrobić, aby ją wydłużyć?

Regeneracja wtryskiwaczy ( głównie Siemens ) to skomplikowany proces, ponieważ ich działanie musi być niezwykle precyzyjne. Aby było to możliwe, cały układ paliwowy musi funkcjonować bez zarzutu i być w nienagannym stanie i nienagannej jakości. Mało kto wie, że tolerancja wielkości otworu wtryskowego jest rzędu ułamka milimetra! Aż tak precyzyjne działanie jest wymagane od wtryskiwacza. W związku z tym, nawet każde najmniejsze zanieczyszczenia i cząstki paliwa, które nie zostaną zatrzymane przez filtr, mogą spowodować poważną awarię i uszkodzenie wtryskiwacza.

Od czego jeszcze zależy stan wtryskiwacza...?

Paliwo w jego końcówce podlega utlenieniu podczas eksploatacji, przy podwyższonej temperaturze. Powstaje wtedy kleista warstwa osadów węglowych, która znacznie wpływa na pogorszenie procesu rozpylania paliwa oraz ruchu iglicy otwierającej i zamykającej otwory wtryskiwacza. Oprócz tego w paliwie zawarta jest także woda, która powoduje korozję elementów wtryskiwacza oraz pompy wysokiego ciśnienia.

Podsumowując, niezwykle istotne jest tankowanie wysokiej jakości paliwa. Równie ważne dla prawidłowego funkcjonowania wtryskiwaczy będą regularne wymiany oleju oraz filtrów, a także obserwowanie zachowania pojazdu i szybkie reagowanie już przy zauważeniu pierwszych, najmniejszych symptomów niewłaściwej pracy silnika. Takie profilaktyczne działania sprawią, że wtryskiwacze będą mogły funkcjonować bez zarzutu i awarii przez ok. 150 – 200 tys km przebiegu bez pogorszenia parametrów spalania. W przeciwnym razie, mogą one przestać sprawnie działać dużo wcześniej.

Przy zachowaniu odpowiedniej profilaktyki i dbałości o układ, po ok .150-200 tys. km powinniśmy koniecznie skontrolować stan wtryskiwaczy. Nie wolno lekceważyć żadnych objawów niewłaściwej pracy wtryskiwaczy, gdyż spowoduje to jedynie dalsze zniszczenia i podwyższy koszty naprawy wtrysków, zaś w niektórych przypadkach zmusi nas do wymiany wtryskiwaczy na nowe, co będzie sporym wydatkiem. Im szybsza reakcja, tym szybsza naprawa, i tym mniejsze koszty – dużo taniej będzie wymienić lub regenerować wtryskiwacz niż... przeprowadzać remont silnika!

Jakie są objawy uszkodzenia i zużycia wtryskiwaczy?

Nieprawidłowa praca i uszkodzenie wtryskiwacza często zasygnalizowane będzie przez komputaer pokładowy samochodu. Zwykle zaświeci się pomarańczowa kontrolka na desce rozdzielczej „check engine”, zazwyczaj w kształcie silnika. Jednak nie w każdym samochodzie. Dlatego też warto zwracać uwagę również na typowe objawy uszkodzenia lub zużycia wtryskiwaczy, do których należą m.in.:

 • gwałtowne, niespodziewane zmiany prędkości obrotowej silnika i jego nierówna praca
 • podwyższone zużycie paliwa
 • stukowa praca jednostki napędowej
 • wycieki w silniku
 • biały lub czarny dym spalinowy
 • stukanie z wnętrza silnika
 • gaśnięcie silnika
 • problemy z odpalaniem silnika

Niesprawne wtryskiwacze – regenerować czy wymieniać...?

Wtryskiwacze niestety nie należą do najtańszych elementów do wymiany. Zaledwie jeden wtryskiwacz może kosztować ok. 2-4tys. złotych, do czego należy oczywiście doliczyć koszty montażu. Pojazdy z silnikiem diesla mają 4-6 wtryskiwaczy, a w znacznej większości przypadków trzeba wymienić je wszystkie. Można się zatem spodziewać, że gdy do naprawy jest cały układ, koszty mogą być bardzo wysokie.

Dlatego też coraz częściej kierowcy decydują się na skorzystanie z regeneracji wtryskiwaczy, która jest wystarczająca w większości przypadków. Naprawione wtryskiwacze mają parametry zbliżone do fabrycznie nowych! Wszystko dlatego, że ich parametry jesteśmy w stanie przywrócić do tych określonych przez producenta. Otrzymasz również komputerowe wydruki z testów, potwierdzające skuteczność przeprowadzonej naprawy.

Regeneracja wtryskiwaczy – czym jest i jaka jest cena?

Pierwszym etapem regeneracji wtryskiwaczy jest oczywiście diagnostyka i kontrola. Niestety w przypadku uszkodzenia korpusu lub jego deformacji, mechanicznego uszkodzenia cewki - regeneracja nie będzie możliwa. Jeśli taki wstępny etap diagnostyczny nie wskaże na przeciwwskazania do regeneracji, można zweryfikować jego funkcjonowanie, a następnie podjąć decyzję, czy klient decyduje się na regenerację.

W następnym etapie przechodzimy do weryfikacji parametrów elektrycznych cewki wtryskiwacza, oraz do demontażu wtryskiwacza. Wszystkie jego części są dokładnie oczyszczone z wykorzystaniem myjki ultradźwiękowej, i po wymianie niesprawnych elementów na nowe – ponownie montujemy wtryskiwacz. Następnie przeprowadzamy test szczelności i pracy, wykorzystując do tego różne warunki ciśnieniowe oraz różne czasy otwarcia wtryskiwacza. Do tego niezbędne są nam specjalistyczne sprzęty i urządzenia.

Jeśli producent wymaga nadania wtryskiwaczowi kodu — np. IMA dla wtryskiwaczy Boscha, jest to kolejnym etapem regeneracji. Kod taki da informację sterownikowi silnika w razie odchyłek charakterystyki wtryskiwacza względem charakterystyki wzorcowej producenta. Po ostatecznych testach i upewnieniu się, że wtryskiwacze będą funkcjonować jak należy, montowany jest on do silnika.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.