› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Radio CB. Bezpłatny sposób na komunikację

› bieżące ponad rok temu    3.10.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 9 / 100%
A A A
Radio CB. Bezpłatny sposób na komunikację

Radio CB to nie tylko bezpłatny sposób na komunikację między jego użytkownikami. Urządzenie te pozwala wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia, kiedy nie posiadamy telefonu komórkowego lub korzystanie z niego nie jest możliwe. Wystarczy wywołać jakąś osobę i poinformować ją o zdarzeniu, które miało miejsce i choćby poprosić tylko wykonanie telefonu pod nr 112.

Zainteresowani zakupem zestawu CB mają sporo do przemyślenia:

  • ile wydać na cały zestaw
  • przemyśleć, jakie radio wybrać (nie wszystkie funkcje danego radia przydadzą nam się w użytkowaniu codziennym ­ po co dopłacać np. za możliwość nasłuchu dwóch kanałów jednocześnie)
  • wybrać sposób montażu anteny – na stałe, czy z podstawą magnetyczną

Dobrze skonfigurowany zestaw nie musi powalać wysoką ceną. Wystarczy wyeliminować modele radia, za których dodatkowe funkcje musimy dopłacać. Np. jeśli nie korzystamy z funkcji FM (modulacja popularna za granicą, w Polsce mało używana), oszczędzamy około od 30 do 80 zł (w zależności od marki), utrzymując ten sam standard i jakość. To samo tyczy się funkcji DW (nasłuch dwóch kanałów jednocześnie). Jeżeli nie podróżujemy często ze znajomymi w drugim samochodzie, nie potrzebujemy jednocześnie słuchać kanału 19 i np. 26, na którym możemy dłużej pogadać nie przeszkadzając użytkownikom kanału drogowego.

Są jednak rozwiązania, za które dopłacić warto. Najbardziej przydatną jest płynna regulacja czułości odbioru RF­Gain, dzięki której można wyeliminować zakłócenia z dalszych odległości lub zakłócenia od bliskiej stacji nadającej kilka kanałów dalej. Idealnym dodatkiem do RF­Gain jest automatyczny Squelch (ASQ). Obie te funkcje, przy odpowiednim zestawieniu oszczędzą nam jakiejkolwiek manipulacji ustawieniami podczas całej podróży, automatycznie dostosowując się do aktualnych warunków panujących na drodze.

Jedno jest pewne – bardzo tanie zestawy CB, których wiele można znaleźć w sklepach internetowych, najczęściej nie zapewnią nam jakiegokolwiek komfortu w czasie jazdy. 

Główne powody to:

  • bardzo mała ilość filtrów niwelujących zakłócenia pochodzące z instalacji elektrycznej samochodu
  • bardzo słaba separacja kanałów

W aucie z uruchomionym silnikiem pracuje alternator, pompa paliwa i inne urządzenia (im nowsze auto, tym tych urządzeń jest więcej). Większość tych urządzeń generuje zakłócenia, z których wytłumieniem tanie radio nie da sobie rady. Słaba separacja kanałów oznacza, że jeśli blisko nas podróżuje auto, w którym kierowca prowadzi
rozmowę jeden, dwa kanały dalej, my słyszymy zakłócenia i przebicia tej rozmowy. W przypadku wyboru anteny, kierujemy się głównie sposobem montażu:

  • na stałe (montaż za pomocą uchwytu lub bezpośrednio w karoserię)
  • na podstawie magnetycznej (sposób najszybszy i najtańszy)

Antena zamontowana na stałe pracuje lepiej od anteny z podstawą magnetyczną, jednak kupując antenę z magnesem lepszej klasy, zyskujemy większą kulturę pracy niż antena firmy „Krzak”, zamontowana na stałe. 

Zainteresowanych większą ilością informacji oraz zakupem najbardziej odpowiedniego dla siebie zestawu CB, zapraszamy salonu firmy AUTORADEX w Elblągu przy ulicy Żyrardowskiej 83D. Zapraszamy również na naszą stronę www.autoradex.pl.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.