› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

PZU tuż przed świętami sprawiło bardzo niemiłą niespodziankę dla właścicieli starych aut. Co dalej?

› bieżące 5 miesięcy temu    31.12.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
PZU tuż przed świętami sprawiło bardzo niemiłą niespodziankę dla właścicieli starych aut. Co dalej?

PZU tuż przed świętami sprawiło bardzo niemiłą niespodziankę dla właścicieli starych aut. 19 grudnia zmieniły się zasady przyznawania zniżek na ubezpieczenie OC dla pojazdów zabytkowych.

Właścicieli starych samochodów o zmianach poinformował Polski Związek Motorowy, który wydał w tej sprawie komunikat:

Zgodnie z decyzją PZU z dnia 14.12.2018r., od dnia 19.12.2018r. ulegają zmianie zasady przyznawania zniżki na ubezpieczenie OC dla pojazdów zabytkowych.

Decyzja PZU mocno uderzyła w PZM, który jeśli nie znajdzie innego ubezpieczyciela prawdopodobnie straci wielu członków. Do tej pory osoby będące członkami Polskiego Związku Motorowego mogły skorzystać z nawet 70-procentowej zniżki na polisę OC w przypadku posiadania samochodu mającego 25 i więcej lat oraz pod warunkiem bezszkodowej jazdy.

Po zmianach, aby uzyskać zniżkę na polisę OC trzeba legitymować się  tzw. „żółtymi tablicami” rejestracyjnymi. Aby je uzyskać trzeba przejść „tor przeszkód”, ponosząc po drodze niemałe koszty. O skali papierologii świadzy fakt, że aby zarejestrować pojazd zabytkowy procedurę rozpoczynamy od złożenia formularza pod nazwą: „Wniosek o przeprowadzenie badania co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego". Składaja się on z 71 szczegółowych pytań technicznych o pojeździe, do których należy dołączyć zdjęcia samochodu. To oczywiście nie wszystko, a dopieri początek drogi, która kończy się otrzymaniem przez nasze auto statusu zabytku.

Wróćmy jednak do zmian wprowadzonych przez PZU. Zgodnie z nowymi zasadami zniżka ma zastosowanie

wyłącznie przy zawieraniu nowych i wznowionych umów ubezpieczenia, o których mowa w ust.1, jeżeli pojazd posiada, tzw. „żółte tablice” rejestracyjne (z pięcioma znakami) oraz spełniony jest przynajmniej jeden z następujących warunków:

 1. jest pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym – czyli pojazdem, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazdem wpisanym do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;
 2. jest pojazdem mającym co najmniej 25 lat i uznany jest przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Polski Związek Motorowy odniósł się do sprawy za pośrednictwem profilu społecznościowego:

W celu uzyskania szczegółowych informacji bardzo prosimy o kontakt z Waszym agentem PZU. Mając na uwadze to, że wielu członków PZM, nie posiadających samochodów określonych wyżej,  a starszych niż 25 lat korzystała dotychczas z tej zniżki,  będziemy proponować PZU przywrócenie dotychczas obowiązujących zasad. 

Dla Polskiego Związku Motorowego nie pozostawało nic innego jak poszukać innego ubezpieczyciela.

Zaczynamy rozmowy z nowym TU. Chcielibyśmy wynegocjować jak najlepsze warunki, dlatego bardzo Was prosimy o przysyłanie na adres klub@pzm.pl informacji, w jakiej wysokości płaciliście składki w PZU i za jakie pojazdy (marka, model, rocznik, pojemność, województwo). Liczymy bardzo na Waszą pomoc.

 – PZM poinformował tuż przed świętami, 20 grudnia. 

Dzień później na profilu społecznościowym związku pojawił się kolejny komunikat:

Wszystkim, którzy zareagowali na prośbę o dane o dotychczasowych polisach bardzo dziękujemy, otrzymaliśmy cenne informacje od kilkuset osób. Pomagają nam one w już intensywnych rozmowach z nowym TU. Mamy nadzieję na wypracowanie wkrótce korzystnej oferty dla zainteresowanych członków.

 W najbliższcyh tygodniach okaże się, czy Polski Związek Motorowy wypracuje korzystną ofertę dla posiadaczy starych aut z innym ubezpieczycielem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.