› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Przyjezdnym będzie łatwiej przejechać przez miasto? Główne ulice Elbląga zyskają nowe oznakowanie

› inwestycje drogowe ponad rok temu    10.10.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Przyjezdnym będzie łatwiej przejechać przez miasto? Główne ulice Elbląga zyskają nowe oznakowanie fot. Konrad Kosacz

W przyszłym roku na 24 elbląskich skrzyżowaniach, wymienionych zostanie ponad 100 tablic oznakowania kierunkowego. Nowe tablice, wskazujące kierunki dojazdu do poszczególnych miejscowości, zastąpią montowane na początku lat 90-tych i nie spełniające już wymogów stare oznakowanie. Z kolei jeszcze w tym roku, nowe oznakowanie i organizację ruchu drogowego, zyskają odnowione niedawno ulice Zatorza.

W ubiegłym tygodniu miasto ogłosiło przetarg na wyprodukowanie i dostawę tablic oznakowania kierunkowego oraz zaprojektowanie i wykonanie stałej organizacji ruchu drogowego dla dzielnicy Zatorze.

Pierwsze z zadań dotyczy wykonania i dostawy do wskazanego magazynu na terenie miasta, tablic oznakowania kierunkowego dla 24 wybranych skrzyżowań w Elblągu.

Nowe tablice mają uporządkować informację o ruchu tranzytowym miasta i poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego w ciągach dróg wojewódzkich i powiatowych, które są głównymi trasami przejazdowymi przez miasto. Do nich zaliczyć należy drogi wojewódzkie nr 500, 503, 504 i 509. Oznakowanie zmienione zostanie także przy ulicach: Nowodworskiej, Brzeskiej, Piłsudskiego, Kościuszki, Agrykola, Sienkiewicza, Mickiewicza, Rawskiej, Łęczyckiej, Bema, Grota Roweckiego, Armii Krajowej, Fromborskiej, Ogólnej, Odrodzenia, Płk. Dąbka, Jana Pawła II, Radomskiej, Warszawskiej i Trasie Unii Europejskiej. Łącznie wymienionych zostanie 115 tablic o  łącznej powierzchni 195 m2, wykonanych z blachy ocynkowanej i folii odblaskowej II generacji.

Istniejące obecnie oznakowanie kierunkowe, nie spełnia wymogów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, gdyż na ciągach dróg wojewódzkich, było ono montowane na początku lat 90-tych ubiegłego wieku.

Montaż tablic na elbląskich ulicach przewidziano w 2013 roku. Na wykonawcę tych robót ogłoszony zostanie oddzielny przetarg. Natomiast jeszcze w tym roku, zaplanowano wykonanie nowego oznakowania dla odnowionych ulic na Zatorzu. We wrześniu na tej dzielnicy, zakończyła się duża inwestycja związana z budową kanalizacji deszczowej na ulicach, które do tej pory jej nie posiadały. Odwodnione ulice zyskały nowe nawierzchnie ulic, stąd zaszła konieczność zaprojektowania nowego oznakowania dla dróg o łącznej długości 5 km.

Firma, która wygra przetarg, w pierwszej kolejności sporządzi projekt stałej organizacji ruchu drogowego dla dzielnicy Zatorze, a po jego akceptacji wykona montaż nowych znaków i wymianę tarcz znaków istniejących. Dla głównych dróg na Zatorzu - ul. Malborskiej, Skrzydlatej Łódzkiej, Lotniczej, Fredry, po których odbywa się ruch komunikacji autobusowej, przewidziano montaż znaków z grupy znaków średnich, a dla pozostałych dróg gminnych (poza obrębem skrzyżowań) - znaków małych. Łącznie będzie to ok. 80 szt. tarcz znaków konwencjonalnych, wykonanych na podkładach z blachy ocynkowanej.

Na wykonanie obu zadań, wyłoniony w przetargu wykonawca, będzie miał dwa tygodnie od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert, które wpłyną na przetarg, zaplanowano na 15 października.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.