› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Przygotuj swoje auto na zimę zawczasu.

› bieżące 5 miesięcy temu    29.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Przygotuj swoje auto na zimę zawczasu.

Zima zbliża się coraz większymi krokami. Dlatego jeśli nie chcesz dać się zaskoczyć mrozom i trudnym warunkom na drodze, warto już teraz przygotować swoje auto do tej pory roku. Jak zadbać o to, by zneutralizować nieprzyjemności związane z niskimi temperaturami, gołoledzią i opadami śniegu?

Nie zostawiaj wymiany opon na ostatnią chwilę

Jeśli co roku męczy Cię to, że musisz stać w długiej kolejce pod warsztatem wulkanizatora tylko po to, by zmienić opony na zimowe, zacznij działać wcześniej, niż zwykle. Wielu kierowców twierdzi, iż wymiana opon z letnich na zimowe jest niewskazana, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 7 stopni Celsiusza. Co jednak zrobić, gdy pogoda z dnia na dzień gwałtownie się zmienia? Wtedy znów możemy przyznać, że zima zaskoczyła kierowców. Lepiej uniknąć tego typu sytuacji i zdecydować się na wymianę w konkretnym terminie. Nie warto martwić się, że bieżnik ucierpi podczas kilku cieplejszych dni. Dodatkowo jeśli zależy Ci na uniknięciu kolejek, a przy tym nerwów, umów się na wizytę u wulkanizatora. Na takie spotkanie warto się przygotować i przyjechać z już skompletowanym ogumieniem. Warto również skorzystać z możliwości zamówienia opon do najbliższego warsztatu samochodowego.

Opony wielosezonowe czy zimowe?

Opony odpowiadają za precyzję jazdy, drogę hamowania czy też przyczepność naszego auta do nawierzchni dlatego tym bardziej zimą musisz zadbać o ich odpowiedni stan. Coraz więcej osób decyduje się jednak na korzystanie z opon wielosezonowych, myśląc o uniwersalności tego rozwiązania. Ma ono oczywiście swoje wady i zalety. Całoroczne ogumienie może sprawdzić się w wielkich miastach, gdzie na drogach przeważnie nie ma zalegającego śniegu. Nie da się jednak ukryć, iż to opony zimowe zapewniają lepszą trakcję w pogorszonych warunkach na drodze. Zapewniają wjazd na ośnieżoną drogę o nachyleniu nawet do 13%, gdy przy tych samych warunkach letnie opony zawodzą przy znacznie mniejszym, bo zaledwie czteroprocentowym nachyleniu.

Przegląd przed zimą

Przed nadejściem zimy sprawdź dokładnie jaki jest stan techniczny Twojego samochodu. Skorzystaj przy tym z pomocy mechanika, gdyż samodzielnie w warunkach „podwórkowych” nie koniecznie zauważysz wszystkie usterki, które mogą wpłynąć negatywnie na kondycję auta zimą.

 • Dobra kondycja akumulatora i alternatora to podstawa. Specjalista od elektryki zbada sprawność akumulatora (ocena napięcia) oraz czy sprawdzi się on w niższych temperaturach. Dodatkowo klemy powinny zostać wyczyszczone i zakonserwowane. Sprawdź także stan przewodów. Wszystkie zaśniedziałe czy wilgotne elementy powinny zostać wymienione - mogą bowiem powodować spadek napięcia czy szybsze rozładowanie się akumulatora oraz spięcia.
 • Płyny eksploatacyjne. Koniecznie sprawdź temperaturę zamarzania płynu w układzie chłodzenia. Powinien on wynosić około -37 stopni Celsiusza. Jeśli temperatura krzepnięcia jest wyższa, w trakcie zimy może dojść do poważnych uszkodzeń samochodu. Aby ją obniżyć, możesz dolać do chłodnicy odpowiedni koncentrat. Czasami jednak, paradoksalnie, podnosi on temperaturę płynu. Dlatego najlepszym wyjściem z sytuacji jest wymiana całego płynu. Wymień także letni płyn do spryskiwaczy na zimowy.
 • Hamulce. To jeden z najbardziej istotnych elementów w samochodzie, tym bardziej zimą, gdy nierzadko narażeni jesteśmy na jazdę w trudnych warunkach. Dlatego by dobrze przygotować się do zimowej rzeczywistości, sprawdź rozkład sił hamowania na oś przednią, tylną i poszczególne koła. Zwróć także uwagę na stan płynu hamulcowego, pracę klocków hamulcowych i działanie ręcznego (tu cenna rada nie zaciągaj ręcznego na noc gdy pojawią się przymrozki). Dokładnie sprawdź także przewody, a jeśli zobaczysz, że są mocno skorodowane, nie wahaj się przed wymianą.

Konserwacja auta na zimę

Aby mieć pewność, że lakier oraz podwozie przetrwają ciężkie zimowe warunki, warto pomyśleć o odpowiedniej konserwacji. Najpierw dokładnie umyj auto, upewniając się, że na karoserii nie zostały żadne drobinki piasku. Mogą one spowodować mikrouszkodzenia i zadrapania. Po opłukaniu i delikatnym wysuszeniu, nałóż wosk, który ochroni lakier przed szkodliwym działaniem śniegu, piasku oraz soli. Zwiększona wilgoć może dać się we znaki także podwoziu oraz uszczelkom. W pierwszym przypadku możemy zgłosić się do fachowca i zainwestować w konserwacje powłoką woskowo-bitumiczną. W kwestii uszczelek możesz samodzielnie ochronić je przed wilgocią i ewentualnym przymarzaniem do drzwi poprzez skorzystanie z przystosowanej do tego wazeliny technicznej.

Bezpieczeństwo na drodze

Dobrze przygotowany do zimy samochód pozwoli Ci na bezpieczną jazdę, umożliwi sprawne hamowanie w nagłych sytuacjach oraz pozwoli uniknąć niechcianych usterek. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystko zależy od stanu Twojego auta.

 • Kieruj bezpiecznie.
 • Pamiętaj o wydłużonym czasie hamowania.
 • Poruszaj się na drodze płynnie staraj się unikać gwałtownych manewrów.

Oraz przede wszystkim zachowaj zdrowy rozsądek.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.