› |
ponad rok temu
14.12.2016 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
W długiej, świątecznej podróży może czekać na ciebie sporo niespodzianek – nie zawsze miłych. Dobrze więc przygotować się każdą ewentualność.
Policyjne akcje organizowane na drogach w okresie świątecznym stały się już standardem. O tym, że na zatłoczonych, zimowych drogach należy zachować ostrożność, nikogo nie trzeba więc przekonywać – i to nie tylko ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo otrzymania mandatu. Pamiętaj jednak, że niebezpieczeństwa, które czekają na ciebie na drodze wynikają nie tylko z braku rozwagi lub brawury. Czasem bowiem są po prostu wynikiem nieodpowiedniego przygotowania do podróży lub nieszczęśliwych wypadków. Warto wiedzieć, jak im zapobiec i co zrobić, kiedy już się przydarzą.
Sprawdź sprawność auta
Dotyczy to właściwie każdego dłuższego wyjazdu – nie tylko świątecznego. Przede wszystkim sprawdź głębokość bieżnika wiek opony i ciśnienie w oponach – szczególnie, jeśli spodziewasz się trudniejszych warunków na drodze jadąc np. w góry. Przed podróżą przetestuj też sprawność hamulców, oświetlenia, zawieszenia i układu chłodzenia oraz stan akumulatora. Poza tym warto uzupełnić płyny eksploatacyjne: olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, hamulcowy i do układu chłodzenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samemu zadbać o swój samochód, najlepiej zrobisz powierzając to zaufanemu mechanikowi.
Przygotuj zestaw awaryjny
Nawet, jeśli do podróży przygotujesz się perfekcyjnie, może nie udać ci się uniknąć przykrych niespodzianek. Warto więc przygotować się na taką ewentualność i zabrać ze sobą zestaw, który pozwoli ci samodzielnie usunąć drobne usterki. Powinny znaleźć się w nim podstawowe klucze, lewarek , zestaw naprawczy opon nawet jeżeli mamy koło zapasowe , rurka która pomoże nam odprowadzić z baku żle zatankowane paliwo np. do dzila wlaliśmy benzynę ,tylko na terenie Gorzowa dostajemy kilka takich zgłoszeń w ciągu tygodnia dla tego zalecamy zabrać z sobą rurkę która nie zabiera wiele miejsca a może naprawdę nam pomóc oraz kable do awaryjnego rozruchu akumulatora. Pomyśl też o zapewnieniu bezpieczeństwa i wygody w przypadku, gdy usterka okaże się zbyt poważna i niezbędne będzie wezwanie pomocy drogowej. Na czas oczekiwania na przyjazd specjalistów warto przygotować choćby kawę w termosie i ciepłe nakrycie, nawet koc NRC. Zimą auto bardzo szybko się wychładza a wraz z nim nasz organizm co może być naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia a nawet w skrajnych przypadkach życia.
Wybierz pomoc drogową
Teoretycznie to nic trudnego – wystarczy znaleźć numer, zadzwonić i poczekać na przyjazd lawety. Teoria jednak niekoniecznie pokrywa się z praktyką, a w sytuacji awaryjnej może okazać się, że żadna z firm, do których zadzwonisz, nie obsługuje obszaru na którym aktualnie się znajdujesz. By uniknąć takich „atrakcji”, numer do firmy działającej tam, gdzie wyruszasz, zawczasu zapisz w swoim telefonie wcześniej orientując się na temat tego czy dana firma posiada serwis mobilny oraz jakie są stawki za 1 km holowania . Szczególną ostrożność zachowaj, jeśli planujesz podróż przez tereny przygraniczne, na przykład okolice Gorzowa, Świecka i Słubic. Niektóre firmy niechętnie bowiem świadczą usługi poza granicami kraju.
Artykuł stworzony we współpracy z https://madrygorzow.pl/.
Pomoc drogowa Dawid Mądry
https://madrygorzow.pl
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |