› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Przestępcy z samochodami wartymi dwa miliony złotych

› policja ponad rok temu    20.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Przestępcy z samochodami wartymi dwa miliony złotych  fot. CBŚP

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu  Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego i prokuratury rozbili grupę przestępczą i zabezpieczyli luksusowe samochody warte około dwa miliony zł. 

Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani czerpali korzyści z uchylania się od opłacania właściwej stawki podatku akcyzowego w związku ze sprowadzaniem pojazdów z zagranicy.    
W ostatnich dniach policjanci CBŚP we współpracy z  Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym przeprowadzili realizację, w wyniku której zatrzymano 6 osób. Niemal jednocześnie kilkudziesięciu funkcjonariuszy przeszukało m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych. Działania były prowadzone na terenie województwa pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. 

W trakcie akcji zabezpieczono 6 pojazdów, tj.: BMW X5 i GT5, Porsche Macan oraz Cayenne, Mercedes klasy S i E o łącznej wartości około 2 mln zł. Ponadto funkcjonariusze z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli BMW 5

- wylicza rzeczniczka CBŚP komisarz Iwona Jurkiewicz. 

Z ustaleń policjantów wynika, że sprowadzane do Polski samochody były dekompletowane w warsztacie, poprzez  usunięcie foteli, lamp, nadkoli czy zderzaków. Następnie niekompletne już pojazdy były poddawane oględzinom przy pomocy rzeczoznawcy – również podejrzanego o udział w grupie przestępczej. 

W ten sposób zaniżano ich wartość wskazując na rzekome uszkodzenia, które w rzeczywistości nie występowały. Dzięki temu uiszczano podatek akcyzowy w kwocie znacząco niższej od należnej dla danego pojazdu. Wstępne wyliczenia dotyczące 11 samochodów wskazują, iż uszczuplenie należności Skarbu Państwa wyniosło około 500 tys. zł

- wyjaśnia pani rzecznik.

Obecnie śledczy weryfikują sposób sprowadzenia do Polski 150 samochodów. Analizują zgromadzony materiał dotyczący aut, które do kraju trafiły jako tzw. „pojazdy specjalistyczne”, za które nie opłacano podatku akcyzowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że samochody te nie posiadały zmian konstrukcyjnych, a dokumentacja pojazdów była podrabiana.

Policjanci CBŚP wspólnie z prokuratorami szczegółowo ustalają pełny zakres działalności grupy. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ fasola
ponad rok temu ocena: 0%  1
Rzecznik kłamie. 500 tys się państwu nie należy. Fakt, że rząd prawem silniejszego każe sobie oddawać pieniądze bez uzasadnienia (nie są one podatkiem) nie sprawia że jest to słuszne. Definicja akcyzy w większości pokrywa się z definicją mafijnego wymuszenia. Inna sprawa, ze ci "biznesmeni" prowadzą pewien sposób życia, i gdyby nie tu to robili by jakiś inny nielegalny biznes lub kradzieże.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.