› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Przeglądy techniczne za „kopertę”? To koniec procederu

› bieżące ponad rok temu    5.09.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 7 ocen 2 / 100%
A A A
Przeglądy techniczne za „kopertę”? To koniec procederu fot. Bartłomiej Ryś

Elbląg miastem motoryzacyjnym jest, więc często na naszych łamach poruszamy tematy związane z szeroko pojętą dziedziną „czterech kółek”. Tym razem mamy złe informacje dla tych wszystkich, którzy poruszają się niesprawnymi autami a przeglądy rejestracyjne załatwiają „na lewo”. Nadzór nad stacjami diagnostycznymi przejmie od starostów Transportowy Dozór Techniczny. Szykują się „drobiazgowe kontrole”.

W Elblągu funkcjonuje ponad 10 miejsc Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie możemy zrobić przegląd techniczny swojego pojazdu i otrzymać pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Wielu elblążan korzysta również z usług tego typu punktów zlokalizowanych poza granicami miasta Elbląg. To właśnie tam (a przynajmniej tak to wygląda według opinii znalezionych w Internecie) najczęściej dochodzi do procederu „koperta za pieczątkę”. Zdaniem niektórych Internautów niektóre SKP posuwają się do tego, że wystarczy przyjść z samym dowodem - bez samochodu. Za odpowiednią kwotę otrzymamy pieczątkę potwierdzającą to, że nasz pojazd jest w pełni sprawny.

Już wkrótce ten proceder ma się ukrócić. „Idzie rewolucja w przeglądach” - brzmią nagłówki w prasie branżowej. Co się zmieni? A chociażby to, że Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów będą szczegółowo kontrolowane jeszcze przed rozpoczęciem swojej działalności. Sprawdzana będzie m.in. aparatura służąca do wykonywania pomiarów. To nie wszystko - Transportowy Dozór Techniczny sprawdzi losowo wyniki wybranych badań do 3 miesięcy wstecz oraz bę∂zie miał wgląd do statystyk danej OSKP. Branżowi dziennikarze przewidują, że kontrolerzy zajmą się przede wszystkim tymi stacjami, które mają wysoki odsetek pozytywnych przeglądów.

Rząd pracuje również nad tym, aby diagności byli dobrze przygotowani do pełnienia swoich obowiązków. Każdy z nich będzie musiał zdać egzamin przeprowadzany przez Instytut Transportu Samochodowego, a później uczestniczyć w obowiązkowych warsztatach doskonalących.

Wszystko wskazuje również na to, że kierowcy zapłacą więcej za przeglądy. Co prawda kwestia cen okresowych badań technicznych nie została jeszcze ustalona, ale cały proces badania technicznego będzie trwał dłużej. Dana stacja będzie miała więc mniejszą przepustowość, a co za tym idzie, mniejszy zysk.

Planowane zmiany mają wejść w życie w maju 2017 roku.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ GolF II
ponad rok temu ocena: 0%  7
Nic prostszego, będę jeździł starym gratem, zarejestrowanym na zabytek, - ten nie podlega corocznym przeglądom technicznym. PROSTE!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ autostop
ponad rok temu ocena: 33%  6
"kontrolerzy zajmą się przede wszystkim tymi stacjami, które mają wysoki odsetek pozytywnych przeglądów" - a co w tym złego, jak auta sprawne to stacja oszukuje??? znowu w kierowców biją. Jak to wejdzie w życie to za brudny samochód pieczątki nie dadzą. Chora władza, chore przepisy. Powinni może kontrolować tych co duży odsetek negatywnych przeglądów mają, bo chyba wymuszają koperty - chore to wszystko...
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pil
ponad rok temu ocena: 50%  5
i tak 99 zł czy 160 z instalacją gazową to i tak dużo się płaci
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xXx
ponad rok temu ocena: 29% 4
Tylko w teorii jest to dużo. Przeciętny Kowalski nie widzi faktu, iż cennik badań technicznych jest niezmienny bodajże od 2004 roku. Jest to jedyny cennik przedstawiony przez Ministerstwo z góry jako brutto. Mieliśmy podatek 22% vat, teraz jest 23% vat - przedsiębiorca oddaje więcej do państwa. Koszty mediów także poszły do góry, a nie w dół. Konkurencja większa... Więc mówiąc 'dużo' warto by się nad tym zastanowić...
~ Kaos
ponad rok temu ocena: 50%  3
Radziłbym skontrolować stacje w Elblągu i okolicach. Są takie, które mimo usterki technicznej poważnej lub mniej, podbijają przegląd.
odpowiedz oceń komentarz 9 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kaos
ponad rok temu ocena: 64% 2
Minusujecie, bo mówię prawdę? Prawda w oczy kole. Przymykanie oka na stan techniczny, to norma, u niektórych. Nie stać kogoś na utrzymanie samochodu, to niech przesiądzie się na transport publiczny. Polska to jeżdżące złomowisko jest.
~ imr18
ponad rok temu ocena: 67% 1
Minusy dają Ci co wiedzą że zaraz przestaną jeździć padłem co cieknie nie hamuje i zostawia 8 śladów, jak by takim diagnostom uprawnienia zabierali za takie machloje to by migiem same sprawne auta miały odpowiednią pieczątkę. Powinni co 6 mc robić badania oczywiście połowa ceny w porównaniu z obecną, i nie pieczątka bo zaraz dowód do wymiany a papier jak to w przypadku OC.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.