› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Progi zwalniające powrócą na Stare Miasto?

› inwestycje drogowe ponad rok temu    18.11.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 14 ocen 2 / 100%
A A A
Progi zwalniające powrócą na Stare Miasto?

Tego chcą nie tylko mieszkańcy Starówki, ale i również wszyscy Ci, którzy widzą kierowców niedostosowujących prędkość do stosownych ograniczeń na tym terenie. Sami mieszkańcy tłumaczą, że chodzi nie tylko o bezpieczeństwo, ale również i o hałas – przejazd autem po kostce brukowej na Starówce z większą, niż dopuszczalna prędkością wiąże się z głośniejsza pracą zawieszenia i opon. Rozwiązaniem miałyby być progi zwalniające, które kiedyś już na Stary Mieście były. Czy powrócą?

Jak informuje nas Departament Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu, w latach 2004-2006 na ul. Wodnej, Wigilijnej i Św. Ducha zostało zamontowanych łącznie pięć progów zwalniających z tworzywa sztucznego. Niestety, to rozwiązanie nie do końca się sprawdziło.

Pod wpływem ruchu drogowego - mocowanie śrub kotwiących pomiędzy kostki kamienne powodowało rozluźnienie podłoża i w efekcie elementy progu bardzo często wypadały. Po kilku latach koszt ich napraw przewyższał wartość zastosowanego rozwiązania.

4 lata temu podjęto więc decyzję o tym, aby zmienić oznakowanie tej dzielnicy miasta. Wprowadzono strefę skrzyżowań równorzędnych i strefę zamieszkania. To właśnie ten znak powinien regulować prędkość kierowców – maksymalnie po Starym Mieście mogą oni się poruszać z prędkością 20 km/h. Według Departamentu, od tego czasu statystyki zdarzeń drogowych „wykazują zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych”.

Warto tutaj przywołać ostatnią sesję Rady Miasta, podczas której radna Maria Kosecka prosiła o montaż progów zwalniających na ul. Częstochowskiej. Odpowiedź Prezydenta Wróblewskiego była podobna – statystyki mówią, że jest tam bezpiecznie. Czy więc podjęcie decyzji o montażu progów zwalniających będzie podyktowane wypadkiem, potrąceniem pieszego? Wypadkiem, w którym ktoś może stracić życie? Radni argumentowali, że lepiej zapobiegać, niż usuwać skutki.

Wróćmy jednak do progów na Starym Mieście. Czy powrócą? Mówiąc wprost: nie. Dlaczego?

Jednocześnie od 08.10.2015 obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 03.lipca 2015 ( poz. 1314), wprowadzające wiele zmian do szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (62 str.), w którym zapisano, że montaż progów zwalniających jest niedopuszczalny na jezdniach innych niż bitumiczne. W świetle tych przepisów - sprawa progów zwalniających na Starym Mieście została jasno określona.

Zauważyliśmy również, że progi zwalniające zniknęły z ulicy Beniowskiego. W tej sprawie interweniowaliśmy już kilka lat temu. Przepisy mówiły o tym, że progi nie mogą pojawić się tam, gdzie przejeżdża np. autobus miejski. Urząd tłumaczył, że i tak je zamontuje, ponieważ ma na względzie bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Co więc się zmieniło?

Przy przebudowie ul. Beniowskiego (w roku 2009) zamontowano 3 progi wyspowe z tworzywa sztucznego, niestety miejsca mocowań elementów progowych okazały się dość kruche, dlatego pojazdy ciężkie powodowały ścinanie mocowań i odrywanie się progów. Po kilku latach częstotliwość i koszt napraw był niewspółmierny do kosztów ich zakupu. W roku bieżącym zadecydowano o ograniczeniu kosztów i nie odtwarzaniu progów w tej technologii. Statystyka zdarzeń drogowych za lata 2015-2016 będzie wyznacznikiem potrzeb w tym zakresie na tej ulicy. Gdy zajdzie potrzeba progi zostaną odtworzone w innej technologii.

Po raz kolejny widzimy słowo „statystyka”. Trudno nie odnieść wrażenia, że statystyka jest dla Urzędników na pierwszym planie, natomiast dobro i bezpieczeństwo mieszkańców – na drugim. Nie zapominajmy jednak z drugiej strony o kiepskim stanie budżetu miasta. Jeden próg zwalniający wraz z oznakowaniem to koszt (średnio) około 5100 zł. To jednak jest niewielka kwota, kiedy zestawimy ją z życiem i zdrowiem ludzkim.

Waszym zdaniem – czy progi zwalniające powinny powrócić na Stare Miasto? Czy Urząd Miejski powinien starać się o ich montaż na terenie Starówki, a więc powierzchni innej, niż bitumiczna? Piszcie!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (14)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ obyw.
ponad rok temu ocena: 0%  14
Zrobcie sobie progi przed klatkami, bo ludzie spacerujacy za szybko chodza albo zabroncie chodzic w obcasach bo tez halasuja.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ won z progami
ponad rok temu ocena: 0%  13
Cytat: Według Departamentu, od tego czasu statystyki zdarzeń drogowych „wykazują zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych” - to w czym problem?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mamba
ponad rok temu ocena: 50%  12
Na Starówce nie jest problemem brak progów zwalniających. Tam nawet nie ma się gdzie rozpędzić. Zarówno ze względu na szerokość ulic, ich stan jak i sceny jakie rozgrywają się na skrzyżowaniach. Problemem jest brak znaków oznaczających skrzyżowania równorzędne. Niestety te, które stoją na granicy strefy nie wystarczają.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ernetina
ponad rok temu ocena: 33%  11
Moim zdaniem nie są one tam nikomu potrzebne. Powoli przechodzi szał na ten wątpliwy wynalazek. Klik  
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ centrum
ponad rok temu ocena: 20%  10
Przydalyby się. Niektórzy potrafią jeździć 50 . Nie można bezpiecznie przejść na drugą bo kierowca wciska gaz. Jestem za, az znowu sie nauczą jeździć 20.
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ -
ponad rok temu ocena: 40%  9
sam mieszkam na starówce i nie mam auta ale jestem zdecydowanie przeciw progom ponieważ szpecić one będą nasze Stare Miasto
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wojtek
ponad rok temu ocena: 56%  8
Jednym przeszkadza szczekanie psów w schronisku innym samochody na ulicach. Niedługo powiedzą żeby zlikwidować tramwaje bo za głośno. Ludziom ciężko dogodzić. Tym co przeszkadza hałas niech się wyprowadzą za miasto i będą mieli ciszę.
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janos
ponad rok temu ocena: 25%  7
Zalać kostkę asfaltem. Samochody nie będą tak hałasować
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ klejds
ponad rok temu ocena: 60%  6
najpierw naprawcie kostkę brukową porozrzucaną na starym miescie. misę idzie zgubic...
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kowalski
ponad rok temu ocena: 60%  5
Sciema ZD, ściema. RObi się kawałek asfaltu na kostce i tam montuje próg :-). Wiecie o tym dobrze, tylko nie powiecie :)
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan Nowak
ponad rok temu ocena: 60%  4
Co do progów to się zgadzam bo mam to nieszczęście spacerować po starówce co do hałasu to nie wiem... w latach 90 było więcej knajp niż banów - dziś ludzie nie mają pracy, mają kredyty i wszystko ich denerwuje
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cześć
ponad rok temu ocena: 50%  3
E tam progi, dajcie fotoradary o!
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ polo
ponad rok temu ocena: 64%  2
Jak komuś przeszkadza hałas niech się przeprowadzi
odpowiedz oceń komentarz 7 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 33%  1
mieszkańcy ul. STAWIDŁOWEJ też proszą o to samo od lat i jakoś wszyscy którzy do których były kierowane pisma i petycje mają to głęboko w czterech literach a co do hałasu na Starówce nigdy nie było nie będzie takiego hałasu jak na Stawidłowej .
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.