› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Progi zwalniające odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza?

› inwestycje drogowe ponad rok temu    23.02.2016
Mateusz Milanowski
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
Progi zwalniające odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza?

Pomijając fakt, że wiele progów zwalniających jest wykonanych niezgodnie z przepisami, to w opinii urzędników przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. To brzmi jak żart, chociaż wykonane pomiary mają potwierdzać ten stan rzeczy.

- Progów zwalniających na polskich drogach jest więcej niż w innych krajach UE, a wciąż przybywa nowych. Większość z nich jest wykonana niezgodnie z przepisami. Są też powodem zanieczyszczenia powietrza – pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak czytamy w artykule, z pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie wynika, że w powietrzu, którym oddychają mieszkańcy, jest dwa i pół razy więcej pyłów pochodzących ze ścierających się klocków hamulcowych i opon niż ze spalin.

Faktycznie, najwięcej progów zwalniających można spotkać w Polsce. Na zachodzie europy coraz częściej odchodzi się od tego typu rozwiązań. W ich miejsce stosowane są zwężenia na jezdni oraz szykany, przy których omijaniu należy zdecydowanie zwolnić. Ponadto praktykowana jest budowa skrzyżowań o ruchu okrężnym (rond), które uspokajają ruch na drodze, ale go nie blokują, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań z sygnalizacją świetlną.

W przypadku przejść dla pieszych, chętniej stosowane są progi modułowe, czyli przedłużone progi zwalniające, które stanowią jednocześnie przejście dla pieszych. Liczne zastosowania tego rozwiązania można spotkać w m.in. Sopocie.

Oczywiście, hamowanie przed i przyspieszanie za progami zwalniającymi zwiększa zużycie układu hamulcowego oraz paliwa (i tym samym podwyższa emisję spalin). Jednak bardzo często okazuje się to najtańszym i skutecznym w realizacji sposobem na spowolnienie ruchu w miejscach, gdzie kierowcy przekraczają prędkość oraz nie zachowują należytej ostrożności.

Ponadto bardzo zastanawiające jest, w jaki sposób została zmierzona ilość pyłów ścieranych z okładzin hamulcowych. Warto zastanowić się też co jest ważniejsze – bezpieczeństwo pieszych, czy emisja pyłów i spalin, które i tak, z pewnością z samochodów są niższe, niż z pieców w domach. Faktem jest również, ze na zachodzie i tak stosuje się rozwiązania, które uspokajają ruch, chociaż coraz rzadziej są to progi zwalniające.

Być może należy poszukać innego, nowego rozwiązania ograniczenie zbyt szybkiej i niebezpiecznej jazdy kierowców. Przecież nikt nie decyduje się na montaż progów bez ich zasadności. Jest to najczęściej reakcja na konkretną akcję, czy to się podoba, czy nie.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ NoName
ponad rok temu ocena: 50%  2
W dodatku wszystkie progi zwalniające w Elblągu nie są dostatecznie oznakowane. Oprócz pionowych znaków A11a powinno być również poziome oznakowane P-25.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zaskocz
ponad rok temu ocena: 50%  1
To mam lepszy temat. Ostatnio pomagałem znajomemu z przewózką mebli przez ul. Beniowskiego. Patrzę, a tu dziwne progi zwalniające. Do tej pory wszystko się zgadza, lecz jest jedno ALE. Ale po tej drodze prawdopodobnie jeżdżą autobusy! A Coś mi się kiedyś obiło o oczy, że tam gdzie są autobusy to progów nie może być. Sprawdźcie to, bo może się mylę...
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.