› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Progi zwalniające na Częstochowskiej. Nowak: „Wypadków, kolizji póki co nie ma”

› inwestycje miejskie ponad rok temu    29.10.2015
Bartłomiej Ryś
komentarzy 18 ocen 2 / 100%
A A A
Progi zwalniające na Częstochowskiej. Nowak: „Wypadków, kolizji póki co nie ma”

Na minionej Sesji Rady Miasta powrócił temat progów zwalniających, których do dziś nie zainstalowano na świeżo wyremontowanej ulicy Częstochowskiej. Radna Maria Kosecka dziwi się, dlaczego tak się stało pomimo tego, że w planie przebudowy ulicy istniał zapis o montażu dwóch progów. Prezydent Nowak odpowiada, że zdarzeń typu kolizje, wypadki póki co w tym miejscu nie ma, więc spowalniaczy nie będzie. Te słowa wywołały natychmiastową reakcję.

O progach zwalniających mówiło kilkoro Radnych, jednak to Maria Kosecka, jak sama tłumaczy, „walczy” o tę sprawę najdłużej.

- W początkowym projekcie modernizacji tej ulicy była mowa o dwóch spowalniaczach. Moim zdaniem – wystarczy jeden. Chyba w ramach oszczędności środków zrezygnowano z tego.

Dlaczego w tym miejscu powinien znaleźć się próg zwalniający?

- To szczególne miejsce, bo mieści się tam przedszkole. Jest to dzielnica osób starszych. Po modernizacji tej ulicy widać zwiększony ruch, bo po prostu użytkownicy czy to samochodów osobowych czy sprzętu ciężkiego, skracają sobie drogę i jeżdżą właśnie Częstochowską. Mieszkańcy cieszą się, że dokonano tego remontu, ale brakuje po prostu dobrej woli, bo można było to rozwiązać.

Wiceprezydent Nowak zdziwił się, że jako argument przemawiający za instalacją progów, podaje się pobliskie przedszkole. Stwierdził, że dzieci w wieku przedszkolnym same nie chodzą do przedszkola tylko odprowadzają je rodzice.

- Dokonaliśmy pomiarów natężenia ruchu. Wypadki, kolizje, potrącenia – w tym konkretnym miejscu takich zdarzeń nie było. Natężenie ruchu nie jest duże. Będziemy to monitorować i podejmiemy ewentualną decyzję o zainstalowaniu spowalniaczy.

Maria Kosecka zripostowała Nowaka:

-- Odpowiedź jest niesatysfakcjonująca. Jeżeli przeprowadza się wspomniane badania o konkretnej godzinie np. 17:00 czy 19:00, to ten ruch nie jest tak bardzo intensywny. W godzinach szczytu tam jest horror.

Inne rozwiązanie niż spowalniacze?

- Jeżeli chodzi konkretnie o ulicę Częstochowską, to najlepszym rozwiązaniem byłby właśnie spowalniacz. Są tam znaki drogowe, ale nie są one przez kierowców respektowane. Dobro dzieci i mieszkańców jest najważniejsze.

- Absolutnie nie można oszczędzać kosztem życia i zdrowia dzieci. Nie możemy czekać do momentu kiedy się coś wydarzy.

Głos w tej sprawie zabrał również Marek Pruszak, Radny Prawa i Sprawiedliwości, który potwierdził, że „są sygnały od bardzo wielu osób na temat zbyt szybkiej jazdy niektórych kierowców po ulicy Częstochowskiej”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (18)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ 112
ponad rok temu ocena: 25%  18
Kosecka ty zwolnij się z radnej będzie lepiej-naprawdę
odpowiedz oceń komentarz 2 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tak też jest
ponad rok temu ocena: 100%  17
W okolicach Gwiezdnej to nawet tramwaje wyjątkowo zgrzytają i piszczą, że słychać w okolicznych domach. Nawet zdawałaby się te nowe tramwaje. Zły profil położonych szyn? Ale szkoda pisać, i tak się nic nie zmieni.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Magda
ponad rok temu ocena: 87%  16
Progi zwalniające sa konieczne! Codziennie odbierając mojego synka z przedszkola widzę jak wariaci jeżdżą ulica Częstochowska, a moj synek sie mnie pyta " mamusiu a gdzie oni tak szybko jadą?" Dla bezpieczeństwa mojego synka i innych dzieci z przedszkola dołączam sie do prośby radnej Koseckiej.
odpowiedz oceń komentarz 13 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do malkontentów
ponad rok temu ocena: 88%  15
Turban ze swoimi problemami zwróć się do lekarza ,chociaż wątpię czy na twoja dolegliwość znajdzie się lekarstwo .Masz tylu radnych z tego okręgu poproś ich o pomoc .A tobie upierdliwy radzę nie powielać nieprawdziwych informacji - głupota głupotę goni .Popieram inicjatywę zainstalowania progu zwalniającego na Częstochowskiej.
odpowiedz oceń komentarz 14 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wniosek
ponad rok temu ocena: 33%  14
O Matko, dlaczego u Nas tylko takie sprawy bez znaczenia się nagłaśnia, pani radna niech pani postuluje o miejsca pracy w Elblągu. U Nas to tylko , ścieżki rowerowe, parkingi, zwalniacze,chodniki. A co ze Spółkami co z MPO?
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 30%  13
ripostuje marie: marysiu nie badz slepa i nie udawaj ze nie ma problemu. na fromborskiej od skrzyzowania z toyota obok twej chaty do ul ogolnej jest ciemno bo nie starczylo kasy na dwie lampy. nie dosc ze panuja tam egipskie ciemnosci to jeszcze chodnik na calej tej ulicy jest popekany i powyginany. mozna tam sobie nogi polamac. ile jeszcze lat bedzie taka farsa? jak to mowia najciemniej POd latarnia. marynia nie ogarnia wlasnej kuwety a wdaje sie w pyskowki na tematy o ktorych nie ma zielonego pojecia. ja komija...zabraniam. koc wacpannno i odejdz, wstydu oszczedz
odpowiedz oceń komentarz 6 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ UPIERDLIWY AŻ DO BULU
ponad rok temu ocena: 29% 12
Czy kosecka zapłaciła już grzywne ponad 7 000 zł na cele charytatywne, jaką sąd zasądził od niej za zawracanie dupy sądowi i czepianie się Wilka K
oceń komentarz 6 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lokalny patriota
ponad rok temu ocena: 100% 11
Znowu turban uciska śladowe ilości mózgu.
oceń komentarz 14 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 93%  10
Jeśli chodzi o przestrzeganie prawa w naszym mieście to jest bardzo żle .Parkują samochody gdzie popadnie - na chodnikach na trawnikach ,na kopertach oznakowanych dla niepełnosprawnych ,na ścieżkach rowerowych .Predkości jakie rozwijają na Częstochowskiej zagrażają bezpieczeństwu .Nie ma policji ,straży .Wolna amerykanka .Co w tym mieście się wyczynia .A Nowak niech się weżmie do roboty .Chcemy progu spowalniającego przed przedszkolem i basta
odpowiedz oceń komentarz 14 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lol
ponad rok temu ocena: 45%  9
próg zwalniający na nowej drodze? trzeba było dziury zostawić i te płyty betonowe - mieliście darmowe spowalniacze
odpowiedz oceń komentarz 5 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zapytajnik
ponad rok temu ocena: 100%  8
Czy na Moniuszki też jest jakaś szkoła lub przedszkole...tam są aż dwa progi zwalniające. Niedaleko dolinka, ale szkoły tam chyba nie ma. Po co zatem są te spowalniacze i to aż dwa.
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiem
ponad rok temu ocena: 33% 7
ależ oczywiście tam mieszka niejaka pani bardzo ważna - i to dl;a niej zrobili te progi - i autobusy skaczą tam jak kaczki na wodzie.
~ koll
ponad rok temu ocena: 100%  6
-454 - czy najpierw musi ktoś zginąć, by kierowcy stosowali się do przepisów ruchu drogowego?
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ poll
ponad rok temu ocena: 100%  5
"Są tam znaki drogowe, ale nie są one przez kierowców respektowane." Skoro znaki drogowe są i nie są respektowane to po co stawiać znaki? Czy zawsze musi być tak, by wyegzekwować prawo należy stawiać bariery fizyczne? Problemem jest również parkowanie na trawnikach, w strefach zamieszkania, czy tu też postawić należy słupki uniemożliwiające nieprawidłowe parkowanie?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ f1
ponad rok temu ocena: 100%  4
Na Dąbka naleźy ; przystanki tramwajowe przenieść za skrzyźowanie w w ich miejscu stworzyć pas do skrętu w lewo a istniejące dwa pasy pozostawić do jazdy na wprost. Kolejny krok to NOWA NAWIERZCHNIA bez zapadających się studzienek.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 454
ponad rok temu ocena: 64%  3
Czyli dla Nowaka musi ktos najpierw zginac aby byl prog?
odpowiedz oceń komentarz 9 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ DABKA
ponad rok temu ocena: 83%  2
niech do cholery wyremontuja prawidlowo plk dabka tam jest natezenie ruchu a nie tylko te gowniane progi zwalniajace ktore same sie zrobily przez bubel naszych bylych wladz....
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plus dla Ciebie
ponad rok temu ocena: 100% 1
Zgadzam się z tym wpisem całkowicie. Dąbka stała się koszmarem. Na wysokości Gwiezdnej autko podskakuje jak oszalałe, czy tego nikt nie widzi i nie czuje? Odcinek od zawady do rynku jest w bardzo złym stanie. Co chwile trzeba zwalniać i to jest prawdziwe zagrożenie dla ruchu. Brak płynności jazdy i nagłe zwalnianie jest koszmarem.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.