› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Prawo jazdy coraz droższe. Łatwiej je też stracisz!

› poradnik ponad rok temu    15.09.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
Prawo jazdy coraz droższe. Łatwiej je też stracisz!

Od początku roku wejdą w życie zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Najbardziej dotkliwe będą dla nowych kierowców. Jednak doświadczonych kierujących również obejmą zmiany, za które słono zapłacą.

„Świeżo upieczeni” kierowcy od początku roku będą musieli odbywać dodatkowe kursy, nie będą mogli pracować jako kierowca zawodowy oraz będą musieli oznaczyć swoje auto naklejką „zielony listek”. Dodatkowe kursy odbyć będą musieli między 4 a 8 miesiącem od momentu uzyskania prawa jazdy. Ich tematyka będzie dotyczyć oczywiście bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Dwie godziny teoretycznego szkolenia mają kosztować około 100 złotych. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 złotych. Jednak to nie jest największy problem. Okazuje się, że w województwie warmińsko-mazurskim nie ma ani jednego Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy, w którym nowi kierowcy będą musieli odbyć szkolenia!

Zielony listek będzie obowiązkowym elementem oznaczenia samochodu przez pierwsze osiem miesięcy od uzyskania przez kierowcę prawa jazdy. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, nawet jeżeli znaki będą dopuszczać wyższe prędkośći, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h.

Jeżeli kierowca w okresie dwóch lat od uzyskania prawa jazdy popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będzie musiał zaliczyć dodatkowy kurs. Jego koszt? Pół tysiąca złotych za 28 godzin szkolenia.

Jednak taki sam kurs czeka wszystkich doświadczonych kierowców którzy uzbierają 24 punkty karne. To zmiana, bo do tej pory byli kierowani na egzamin sprawdzający. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo popełnione na drodze będzie skutkowało natychmiastowym odebraniem prawa jazdy.

Według Was, obecne zmiany do kolejna próba wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy z naszych portfeli, czy może wręcz przeciwnie – dobre pomysły na poprawę bezpieczeństwa na drogach?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ compfin
ponad rok temu ocena: 0%  2
Zrobienie prawka jest coraz trudniejsze. Miałem to szczęście, że robiłem kurs w http://www.emar.szczecin.pl/, gdzie dużo się nauczyłem, a potem zdałem za pierwszym razem! 
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 75%  1
Chyba chcą doprowadzić do sytuacji że ludziom będzie się bardziej opłacało jeździć bez żadnych uprawnień
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.