› poradnik |
ponad rok temu
7.12.2011 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Bagażnik samochodu często spełnia funkcję spiżarni i magazynu z potrzebnymi narzędziami, zabawkami i przedmiotami. Duża ilość nieuporządkowanych przedmiotów w bagażniku to nie tylko zwiększone zużycie paliwa, ale również ryzyko większych obrażeń w razie wypadku.
Duży bagażnik w samochodzie aż się prosi, by przechowywać w nim rzeczy, które „mogą się przydać”. Pod tym hasłem może kryć się praktycznie wszystko – wszystko ma jednak swoją wagę, a to jest niepożądane z kilku względów:
– duże obciążenie tylnej osi przyspieszy zużycie elementów zawieszenia,
– dodatkowy ciężar samochodu to dodatkowa masa, którą należy wprawić w ruch i zatrzymać, czyli większe zużycie paliwa (a przy dużym obciążeniu także wydłużona droga hamowania),
– nawet stosunkowo lekkie przedmioty, umieszczone w bagażniku, mogą w chwili wypadku złamać tylną kanapę i wpaść do przestrzeni pasażerskiej.
Zrób porządek i oszczędzaj
Usunięcie z bagażnika przedmiotów o wadze 50 kilogramów oznacza zmniejszenie zużycia paliwa o około 2 proc. Jeśli przejeżdżamy 30 000 km rocznie oznacza to o przynajmniej jedno tankowanie mniej! Oszczędność jest więc widoczna na pierwszy rzut oka.
Dbaj o bezpieczeństwo
Nawet największe doświadczenie za kierownicą i umiejętności kierowcy rajdowego czasami nie wystarczą, by uchronić się przed kolizją. W chwili uderzenia pasażerowie i przedmioty znajdujące się w aucie pozostają w ruchu. Ludzi trzymają pasy bezpieczeństwa, ale zawartość bagażnika uderza w tylną kanapę. Jeśli są to ciężkie przedmioty, ułożone w nieprawidłowy sposób, zagrażają osobom znajdującym się w samochodzie. W bagażniku powinny więc znajdować się tylko niezbędne przedmioty, ułożone zgodnie z zasadami wymienionymi poniżej.
Najcięższe przedmioty powinny znajdować się jak najniżej: nie zmieniają one wtedy środka ciężkości i trudniej jest im złamać tylną kanapę. Wiele samochodów ma też zaczepy, do których można zamocować liny chroniące ciężkie przedmioty przed przemieszczaniem się. Jeśli przestrzeń pasażerska nie jest oddzielona kratami od bagażnika, ciężkie rzeczy nie powinny wystawać ponad linię szyb.
Narty na dachu
Długie rzeczy, jak narty, warto włożyć do boxa dachowego, jeśli nie można ułożyć ich bezpiecznie wewnątrz samochodu (bezpiecznie, czyli solidnie umocowane, nie ograniczające swobody ruchu i nie wystające przez okna) – w większości aut bezpieczne umieszczenie nart wewnątrz jest jednak niemożliwe. W Austrii za nieprawidłowe przewożenie nart można dostać mandat.
Lżejsze przedmioty umieszczamy na tych cięższych, ale nawet one nie powinny wystawać ponad linię okien i warto, by były zabezpieczone przed przemieszczaniem. W hatchbackach lepiej nie demontować półki, zaś w autach typu kombi roleta powinna być zaciągnięta.
Nie wolno kłaść jakichkolwiek przedmiotów na tylnej półce. Dobrze, jeśli gaśnica jest przewożona w taki sposób, aby dostęp do niej był łatwy. Nie może ona jednak swobodnie leżeć, gdyż może doprowadzić do obrażeń nóg lub przyczynić się do jeszcze groźniejszych skutków w razie dachowania. Przedmioty leżące na tylnej półce ograniczają też widoczność w lusterku wstecznym.
Jeśli musimy przewieźć duże i dość ciężkie opakowanie, którego nie można położyć płasko w bagażniku, a mieści się tylko ukośnie lub pionowo (co stwarza bardzo duże ryzyko dla kierowcy lub pasażera) powinniśmy zastanowić się nad wyborem usługi transportu. Często za kilkadziesiąt złotych można powierzyć zakupiony towar firmie transportowej, która nie tylko uchroni nas z ryzykiem jazdy z „bombą” za plecami, ale też wniesie zakupy do mieszkania... :-)
źródło: http://www.carfocus.pl
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |