› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Poradnik. Jak wytrzymać upał w samochodzie?

› bieżące ponad rok temu    29.07.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Poradnik. Jak wytrzymać upał w samochodzie?

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Wysokie temperatury i parne powietrze potrafią skutecznie zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności. Co zrobić jednak, gdy trzeba pracować a przy tym korzystać z samochodu? Kierowcy powinni uważać nie tylko na siebie, ale i na swoje pojazdy – jak upał wpływa na jazdę samochodem? Na co powinni zwrócić uwagę zmotoryzowani?

Letnie upały doskwierają szczególnie w centrach miast, gdzie termometry zawsze wskazują nieco wyższe wartości i gdzie czasem trudno schować się przed słońcem. Jazda po mieście bywa zatem bardzo uciążliwa, zwłaszcza wtedy, kiedy w koszty trzeba wliczyć też... przedłużającą się podróż. – Choć część mieszkańców miast udała się na wakacje, to w centrach dużych polskich miast i tak pojawiają się poranne i popołudniowe korki – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Kierowcy znajdują się więc w bardzo stresogennej sytuacji: z jednej strony muszą cierpliwie przebijać się przez miasto, a z drugiej radzić sobie z uciążliwym upałem – wyjaśnia Florkowska. Jak zatem nie dać się upałom i uratować samochód przed awarią?

Dmuchawce, latawce, klimatyzacja Zmotoryzowani powinni pamiętać – przede wszystkim o sobie. Butelka wody pod ręką, lekki strój i dobre okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Warto pamiętać też o przerwie na odpoczynek, zwłaszcza jeżeli pokonujemy dłuższy dystans lub czujemy się zmęczeni. Większy komfort jazdy zapewnia także dokładne przewietrzenie pojazdu i troska o jego wewnętrzną temperaturę. Jeżeli nie mamy klimatyzacji to zadanie to jest nieco trudniejsze i trzeba zdać się na otwarte szyby lub zainwestować w wiatraczki samochodowe. Ich ceny zaczynają się już od 20 złotych.

Pojazd zabezpieczony i ochłodzony Do upału auto przygotowuje się jeszcze przed podróżą. Warto w tym celu zmienić opony na letnie i utrzymać czystość karoserii. Samochodu nie powinno się jednak myć w pełnym upale ponieważ gwarantuje to nieestetyczne zacieki. Dobrze zrobi także stosowanie „letniego” płynu do spryskiwaczy, czy woskowanie pojazdu, które ochroni je częściowo przed promieniami słonecznymi. Specjalną uwagę należy poświęcić też silnikowi, który pracując wytwarza duże ilości ciepła. Tym, co go chłodzi jest m.in. olej silnikowy, dlatego należy regularnie sprawdzać jego poziom i w razie potrzeby uzupełniać zawartość. Równie ważna jest troska o układ chłodniczy pojazdu i regularna korekta poziomu płynu chłodniczego. Kiedy już przyjdzie nam parkować samochód najlepiej poszukać zacienionego miejsca.

Należy jednak zaznaczyć, że w ciągu dnia cienie się przesuwają i mogą szybko odsłonić nasze auto. Absolutnie nie można pozostawiać w pojeździe dzieci i zwierząt. Nagrzany samochód działa jak piekarnik i stanowi zagrożenie dla życia pasażerów.


 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.