› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ponad 30 km dwujezdniowej „siódemki” z Olsztynka do Nidzicy otwarte dla ruchu

› inwestycje drogowe ponad rok temu    9.11.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Nowa droga ekspresowa S-7 z Olsztynka do NidzicyNowa droga ekspresowa S-7 z Olsztynka do Nidzicy fot. GDDKiA

Od wczoraj droga ekspresowa S-7 Olsztynek – Nidzica jest już w pełni dostępna dla kierowców. W czwartek, 8 listopada po godzinie 10 ruch został skierowany na dwie jezdnie nowej siódemki o długości 31 km.

- Po zgłoszeniu przez wykonawcę gotowości zadania do odbioru, rozpoczną się procedury związane z uzyskaniem zezwolenia na użytkowanie – informuje Karol Głębocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie. - Potrwają one do końca listopada. Do tego czasu na „siódemce” będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy w każdym kierunku, jednak ze względu na toczące się jeszcze prace porządkowe i  wykończeniowe na drodze będzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h.

Umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S-7 Olsztynek – Nidzica wraz z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi S-51 podpisano w maju 2009 r. Jest to inwestycja drogowa zrealizowana w systemie „Projektuj i buduj”, który zakłada zastąpienie dwóch odrębnych przetargów na projektowanie i realizację inwestycji tylko jednym przetargiem na projekt i wykonanie łącznie.

W ramach kontraktu zaprojektowano i wybudowano 31,3 km dwujezdniowej drogi ekspresowej o przekroju poprzecznym 2x2 z szerokim pasem dzielącym umożliwiającym rozbudowę drogi do przekroju poprzecznego 2x3. Dostęp do drogi jest możliwy poprzez pięć węzłów: Olsztynek-Wschód, Olsztynek-Zachód, Grunwald, Waplewo i Rączki. W ciągu drogi powstały 33 obiekty mostowe. Dwa z nich to górne przejścia dla dużych zwierząt, tzw. „zielone mosty” zlokalizowane w okolicach Witramowa oraz pomiędzy Waplewem a Frąknowem.

Budowa drogi ekspresowej S-7 wraz z obwodnicą Olsztynka w ciągu drogi S-51 jest inwestycją finansowaną z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wyniosła ponad 1,317 mld zł. Dofinansowanie z POIiŚ to kwota 1,052 mld zł.

Przez województwo warmińsko-mazurskie przechodzi 155 km drogi ekspresowej S-7, w całości przewidziane do przebudowy do parametrów dwujezdniowej drogi ekspresowej. Do tej pory w standardzie drogi ekspresowej wykonano ponad 4 km obwodnicy Elbląga (2007), 14 km na odcinku Elbląg – Pasłęk (2011) oraz 36,5 km na odcinku Pasłęk – Miłomłyn (2012). Łącznie z zakończonym obecnie odcinkiem siódemki i obwodnicy Olsztynka, kierowcy będą mieli do dyspozycji prawie 86 km dwujezdniowej drogi ekspresowej. Kolejne odcinki S-7 w województwie, posiadają już pozwolenia na budowę i oczekują na finansowanie ze środków Programu Przebudowy Dróg Krajowych.

źródło: GDDKiA

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.