› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Pomysł na weekend? Tu dojedziesz najwygodniej

› poradnik ponad rok temu    5.03.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Pomysł na weekend? Tu dojedziesz najwygodniej

Zastanawiasz się, gdzie w Polsce spędzić weekend? Jakie atrakcje oferuje najbliższa okolica Twojego miasta lub regionu? Czasem wystarczy godzina lub dwie jazdy, aby dotrzeć do miejsca, które zaskoczy Cię bogactwem zabytków i zupełnie unikatową atmosferą. Szukasz inspiracji? Poznaj kilka wartych przemierzenia tras.

Poszukując najciekawszych tras samochodowych w Polsce, warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na największe miasta czy też regiony tłumnie odwiedzane przez turystów. Zamiast tego wybierz się do mniejszych miejscowości – tych, do których łatwo dotrzeć samochodem, ale które są rzadziej odwiedzane przez turystów. Często bywa bowiem tak, że to właśnie małe miasteczka są prawdziwymi perełkami architektonicznymi, a w ich okolicy nie brakuje pięknej i niezniszczonej przyrody. Sporo uwagi warto poświęcić miejscom we wschodniej części Polski – wciąż nieodkrytym przez wielu turystów. Zestawienie jest mocno subiektywne, ale jedno jest pewne – wybierając się na przejażdżkę po tych okolicach, na pewno nie będziesz narzekać na nudę.

Ciekawe trasy samochodowe w Polsce


1. Lublin – Zamość

Krótka – bo ok. 90-kilometrowa – i sprawna podróż DK17 pozwoli Ci dotrzeć na zamojskie Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To tu, a nie w Krakowie, przekonasz się, na czym polegała magia renesansowej architektury. Zamość to również doskonała baza wypadowa na Roztocze. Warto się tu wybrać zwłaszcza wiosną i latem, gdy pogoda zachęca do długich spacerów – szczególnie że można tu spotkać wyjątkowe i zagrożone gatunki ptaków, np. bociana czarnego czy puszczyka uralskiego.

2. Warszawa — Kazimierz Dolny

Najłatwiej pokonasz ją, korzystając z DW808. To nieco ponad 140-kilometrowa trasa prowadząca niemal cały czas wzdłuż Wisły. Tuż przed Kazimierzem koniecznie odwiedź Puławy ze zjawiskowym Pałacem Czartoryskich. A co czeka na Ciebie w Kazimierzu Dolnym? Miasto urzeka magicznym klimatem, do którego powstania przyczynia się m.in. unikatowa, renesansowo-barokowa zabudowa starówki. Warte uwagi są również słynne kazimierzowskie spichlerze.


3. Wrocław — Jelenia Góra


Ze stolicy Dolnego Śląska dotrzesz tutaj DK3 oraz DK5 w mniej niż 2 godziny. Miasta dzieli jedynie 112 km. Dlaczego warto tutaj się wybrać? Jelenia Góra słynie nie tylko ze zdrojowej dzielnicy Cieplice, gdzie możesz „naładować baterie”. Zachwyca również architektura miejskiej starówki oraz okolice miasta, które rozciąga się, nota bene, na długości 30 km(!). Będąc w Jeleniej Górze, koniecznie zajrzyj do zamku Chojnik czy pałacu Schaffgotschów.

4. Białystok — Hajnówka


Miasta, w zależności od obranej trasy, dzieli ok. 70 km. To absolutne obrzeża Polski, co wcale nie znaczy, że są niewarte odwiedzenia. Słynna na całą Europę Puszcza Białowieska to coś, co zobaczyć powinien każdy Polak! Bliski kontakt z dziką przyrodą — oto, czym wyróżnia się Podlasie. A w Hajnówce czeka na Ciebie m.in. spektakularna drewniana cerkiew z XIX wieku, stacja kolei wąskotorowej, którą przemierzysz Puszczę, a w maju – międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Tutaj poczujesz Wschód w pełnej odsłonie.

5. Warszawa — Płock

Płock kojarzy się przede wszystkim z rafinerią. Tymczasem jest to jedna z najstarszych osad na ziemiach polskich, odnotowana już przez słynnego Galla Anonima. Od stolicy dzieli to miasto tylko ok. 115 km. Przebudowana w renesansie Bazylika Katedralna zachowała elementy architektury romańskiej z XII wieku, a przy ul. Tumskiej – deptaku miejskim – czeka na Ciebie mnóstwo klimatycznych barów, kawiarni i restauracji, gdzie posilisz się po podróży. Warto również zajrzeć do tutejszego ZOO, a także wybrać się na jeden z koncertów fenomenalnej Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

6. Rzeszów — Ustrzyki Górne

Bieszczady są jednym z najbardziej malowniczych obszarów Polski. Zjawiskowe zabytki architektury drewnianej, przepiękne Jezioro Solińskie wraz z kultową już zaporą, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku… to tylko niektóre miejsca, do których możesz dotrzeć, podróżując ze stolicy Podkarpacia do najdalej wysuniętej polskiej wsi bieszczadzkiej (koniecznie przemierzając tzw. Wielką pętlę bieszczadzką”). A gdy dotrzesz do Ustrzyk Górnych, zostaw samochód i już pieszo wyrusz na Tarnicę lub Połoninę Caryńską. Niesamowite widoki gwarantowane!

7. Kielce — Sandomierz

Sandomierską starówkę znają wszyscy miłośnicy perypetii serialowego „Ojca Mateusza”, ale to nie jedyny powód, dla którego warto odkryć magię tego miasta. Kielce – stolicę województwa świętokrzyskiego od Sandomierza dzieli nieco ponad 90 km, a dotrzesz tu najprościej, przemierzając DK74. Po drodze czekają na Ciebie malownicze krajobrazy. A gdy już dotrzesz do Sandomierza, koniecznie zwiedź „Lochy Sandomierskie”, odkrywając tajemnice kupieckich piwnic i składów sprzed wieków oraz legendy tego historycznego miasta.

8. Warszawa — Arkadia

Nie chodzi tu wcale o centrum handlowe na Żoliborzu! To tylko ok. 80 km, które przemierzysz komfortowo, korzystając z nowoczesnej trasy A2. Dlaczego warto? Z uwagi na magiczny Park w Arkadii, na którego terenie znajdują się pozostałości ko zespole pałacowym założonym w XVIII wieku przez Radziwiłłów. To romantyczne miejsce idealne na wypad z ukochaną osobą.

9. Olsztyn — Mrągowo

„Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” – tak śpiewał jeden z polskich zespołów country. Ale mazurską miejscowość położoną nad jeziorem Czos warto odwiedzić nie tylko w czasie, gdy odbywa się tutaj słynny festiwal. Neoklasycystyczne zabytki na miejskiej starówce, tzw. „Stara Chata”, w której dziś mieści się regionalna restauracja czy Miasteczko Mrongville zapewnią doskonałą rozrywkę każdemu miłośnikowi podróżowania i odkrywania.

10. Kraków — Zakopane

Absolutny turystyczny klasyk. Wart polecenia przede wszystkim poza szczytem sezonu letniego i zimowego – w przeciwnym razie „Zakopianka” może się zamienić w prawdziwy koszmar. Jeżeli jednak na szlak wyruszysz np. w kwietniu czy październiku, małopolskie i tatrzańskie krajobrazy zaprą dech w piersiach. Po drodze możesz zajrzeć do tatrzańskich term, a gdy dotrzesz do Zakopanego – wyrusz do Morskiego Oka.
A gdy auto odmówi posłuszeństwa…

Nie ma chyba nic gorszego niż awaria samochodu podczas urlopu. Na szczęście coraz częściej nie wiąże się to już ze stresem. Wiele warsztatów oferuje kierowcom samochód zastępczy, którym mogą kontynuować podróż. Dlatego nie warto odmawiać sobie przemierzania malowniczych tras z obawy o usterkę w samochodzie. Na każdej z tras, które pokrótce omówiliśmy, bez większego problemu znajdziecie mechanika samochodowego, a w razie potrzeby uzyskacie samochód zastępczy. Szerokiej drogi!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.