› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Polska na szarym końcu bezpieczeństwa drogowego

› raporty ponad rok temu    20.10.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
Polska na szarym końcu bezpieczeństwa drogowego

W minionym roku na drogach krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej zginęło prawie 26 tysięcy osób. W stosunku do 2013 roku to spadek liczby o zaledwie 0,6 proc. To najmniej od 2001 roku. Niestety Polska w dalszym ciągu znajduje się na szarym końcu statystyk bezpieczeństwa ruchu drogowego w Europie.

Każdego roku możemy przekonać się o tym jak przekładają się działania mające za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drogach kraju na faktyczny stan poprawy bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki publikowanemu raportowi o bezpieczeństwie na drogach UE wydanym przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu.

Nasz kraj plasuje się w środku statystyk. W minionym roku odnotowaliśmy wyższy niż zwykle średni spadek procentowy liczby zabitych w wypadkach – 4,6 proc. Jesteśmy na końcu statystyk w momencie przeliczeniu liczby zgonów na milion mieszkańców. W 2014 roku pod tym względem znaleźliśmy się dopiero na 84 miejscu. Przed nami są m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy inne państwa w których zagęszczenie ruchu oraz populacja są zdecydowanie wyższe niż w Polsce.

W latach 2001-2014 udało nam się zmniejszyć liczbę ofiar wypadków o 42 proc., co należy uznać za sukces. Niestety porównując do innych krajów UE ponownie zajmujemy ostatnie miejsca w statystyce. Pod tym względem gorsze od nas są jedynie Rumunia, Bułgaria i Malta.

W raporcie znajdziemy również informację o tym ile osób ucierpiało w wypadkach na drogach. Te wskaźniki też nie napawają optymizmem. W 2014 roku na drogach UE rannych zostało ponad 200 tys. osób, z czego 5 proc. to poszkodowani w wypadkach w Polsce (11 tys. osób). Pokazuje to, że zmniejszyła się liczba ofiar, ale przybyło osób poszkodowanych w wypadkach. W całej UE wzrost wyniósł 3 proc., a w Polsce o 1,8 proc.

Każdego roku, wraz z publikacją raportu, przyznawana jest nagroda PIN AWARD. W tym roku krajem, który został wyróżniony okazała się Słowenia. Jako jedyna w 2014 roku poradziła sobie najlepiej w zestawieniu. W latach 2001-2014 odnotowali tam 61 proc. spadku liczby zabitych w wypadkach. Dla przypomnienia, w Polsce wskaźnik ten wyniósł 42 proc. 

Cały raport można obejrzeć tutaj.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ abc
ponad rok temu ocena: 0%  2
Zwłaszcza za nagrania z Policjantami w rolach głównych. To oni łamią najwięcej przepisów. Ale kto im wystawi mandat. Nawet sądy kryją ich przewinienia.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Janos
ponad rok temu ocena: 60%  1
Policja powinna promować kamerki samochodowe i płacić choćby niewielkie kwoty za przekazane nagrania wyczynów piratów drogowych. Żeby żaden bandyta nie mógł czuć się bezkarnym.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.