Polerowanie samochodu powinniśmy rozpocząć od dokładnego umycia całej karoserii. Jeżeli niedokładnie spłuczemy z niej kurz i inne drobne pyłki efekt naszej pracy może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Znajdujące się pod powierzchnią urządzenia do polerowania zanieczyszczenia pod wpływem jego nacisku porysują cały lakier, tworząc na nim trwałe uszkodzenia.
Zabezpiecz powierzchnię
Polerowanie samochodu powinniśmy rozpocząć od dokładnego umycia całej karoserii. Jeżeli niedokładnie spłuczemy z niej kurz i inne drobne pyłki efekt naszej pracy może być zupełnie odwrotny od zamierzonego. Znajdujące się pod powierzchnią urządzenia do polerowania zanieczyszczenia pod wpływem jego nacisku porysują cały lakier, tworząc na nim trwałe uszkodzenia. Auto powinno być również dokładnie osuszone. Trzeba pamiętać także o tym, aby samochód przed polerowaniem nie był nagrzany i stał w zacienionym miejscu. Bezpośredni kontakt ze słońcem może doprowadzić do przegrzania lakieru i jego uszkodzenia.
Przed rozpoczęciem polerowania należy sprawdzić grubość lakieru. Jego grubość nie powinna być mniejsza niż około 70-80 milimetrów. Pomiaru należy dokonać za pomocą specjalnego miernika. Jeżeli nie mamy go w domu, możemy zwrócić z prośbą o pomoc do warsztatu lakierniczego lub komisu samochodowego.
Wybierz odpowiedni środek
Sama oferta produktów do polerowania jest niezwykle bogata i obejmuje zarówno produkty przeznaczone do usuwania niewielkich zmatowień przy pomocy zwykłej ściereczki, jak również te w pełni profesjonalne, które charakteryzują się wysoką ścieralnością. Podstawową zasadą, którą powinniśmy się kierować podczas dokonywania wyboru to metoda polerowania, którą planujemy zastosować. Częstym błędem popełnianym przy zakupie środka jest sugerowanie się założeniem, że środek, który przeznaczony jest do polerowania ręcznego doskonale sprawdzi się przy użyciu polerki. Nic bardziej mylnego. Nie każdy środek, który używamy do ręcznego polerowania możemy zastosować do mechanicznego.
Nie przesadź!
Trzeba uważać z dobrymi chęciami. Zbyt mocne dociskanie polerki i intensywne polerowanie mogą zaszkodzić lakierowi, doprowadzając do zarysowań, przetarć, a nawet jego zdarcia. Równie niebezpieczne i szkodliwe jest długotrwałe pozostawianie na lakierze środków chemicznych służących do polerowania czy też czyszczenia. Ich żrące działanie dodatkowo „wspomagane” przez słońce czy też wysoką temperaturę może doprowadzić do powstania zniszczeń na powierzchni lakieru. Nie powinno się również używać więcej preparatu niż jest to zalecane przez producenta.
Po zakończeniu polerowania koniecznie trzeba samochód dokładnie wywoskować. Można to zrobić ręcznie lub zastosować maszynową politurę z woskiem, która doskonale nadaje się do wykończeń.