› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Podwyżka opłat parkingowych w Elblągu? To będzie możliwe!

ponad rok temu    13.07.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Podwyżka opłat parkingowych w Elblągu? To będzie możliwe!

5 lipca 2018 r. Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która umożliwia tworzenie w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oddzielnych stref parkowania: zwykłej i śródmiejskiej. W tej ostatniej można będzie pobierać podwyższoną opłatę za parkowanie. Regulacja zmienia też wysokość maksymalnej stawki kary za brak uiszczenia opłaty.

Przepisy dotyczą miast powyżej 100 tys. mieszkańców (wcześniej mówiło się o miastach powyżej 200 tys. mieszkańców). Opłaty za parkowanie mają być powiązane z wysokością płacy minimalnej. W miastach, które mają więcej niż 100 tys. mieszkańców planuje się umożliwić tworzenie śródmiejskich stref płatnego parkowania z opłatą wynoszącą do 0,45 procent płacy minimalnej. Zważywszy na jej obecną wysokość byłoby to nawet ponad 9 zł za godzinę postoju! W świetle znowelizowanej ustawy w zwykłej strefie płatnego parkowania opłata za pierwszą godzinę nie będzie mogła przekroczyć 0,15 procent płacy minimalnej.

Zgodnie z uchwalona przez Sejm ustawą dzielnicowe strefy płatnego parkowania o podwyższonej opłacie będą dopuszczalne aż w 39 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Katowicach, Białymstoku, Gdyni, Częstochowie, Radomiu, Sosnowcu, Toruniu, Kielcach, Rzeszowie, Gliwicach, Zabrzu, Olsztynie, Bielsku-Białej, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Zielonej Górze, Tychach, Gorzowie Wielkopolskim, Dąbrowie Górniczej, Opolu, Płocku, Elblągu, Wałbrzychu, Włocławku, Tarnowie, Chorzowie, Koszalinie, Kaliszu i Legnicy. 

W przyszłym roku pensja minimalna ma wynosić 2250 zł brutto (propozycja MRPiPS), co oznacza, że parkowanie będzie mogło kosztować odpowiednio: do 3,38 za pierwszą godzinę w zwykłej strefie i nawet 10,13 zł - w strefach parkowania w centrach miast. Nowa ustawa znacznie podwyższy też maksymalną wysokość kary za brak opłaty parkingowej z 50 zł do maksymalnie 10 procent pensji minimalnej, czyli 222 zł. O wysokości opłat i kar zadecydują w kadym przypadku radni miejscy.

Reasumując o ewentualnym podniesieniu stawek za parkowanie w naszym mieście zadecyduje w przyszłości Rada Miejska w Elblągu. Dzisiaj opłata za godzinę parkowania w naszej Strefie Płatnego Parkowania wynosi 1,9 zł. Po zmianie ustawy może to być nawet ponad 10 złotych (w przypadku wzrostu płacy minimalnej do 2250 zł w nastepnym roku). Biorąc pod uwagę fakt, że mamy w tym roku wybory samorządowe jest bardzo mało prawdopdoobe, aby w tym roku elbląscy radni próbowali podnieść wysokość opłat w srefie platnego parkowania.

Zobacz: cennik Strefy Płatnego Parkowania w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tatus505
ponad rok temu 1
tak tak złodzieje może po 15 za godzinę? jeszcze napiszcie że kierowcy są za złodziejski kraj przecież Polacy to miljonerzy
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.