› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej już 1 lipca. Możemy protestować!

› bieżące ponad rok temu    3.05.2013
Bartłomiej Ryś
komentarzy 6 ocen 21 / 76%
A A A
Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej już 1 lipca. Możemy protestować! fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Już od 1 lipca tego roku przejazd komunikacją miejską w Elblągu będzie nas kosztować więcej. Według niektórych mieszkańców jest to kolejna podwyżka, aby zasilić uszczuplone kieszenie urzędników z ZKM-u oraz Urzędu Miasta. Jak jednak jest naprawdę?

O odpowiedź na temat podwyżek cen biletów poprosiliśmy Zarząd Komunikacji Miejskiej. Wyniki naszych rozmów z przedstawicielem w/w spółki, Michałem Góreckim, przedstawiamy poniżej. Wyjaśniamy, czy naprawdę mamy droższe bilety niż w stolicy a zarazem informujemy, że możemy zatrzymać wprowadzenie projektu nowych cen biletów w życie. Jak? Zapraszam do wywiadu.

Zmiana cen biletów na - niestety - droższe. Proszę mi powiedzieć czym jest podyktowana ta zmiana?

- Temat ten był poruszany już wielokrotnie. Decyzję w tej kwestii podjęła Rada Miejska kierując się obiektywnymi uwarunkowaniami. ZKM w Elblągu jest jedynie wykonawcą decyzji władz miasta. Główna przyczyna podjęcia tej trudnej dla wszystkich decyzji, to wzrost średniego poziomu cen paliw o ok. 30 % w ciągu dwóch ostatnich lat. Ceny biletów komunikacji miejskiej w Elblągu (zwłaszcza jednorazowych) w ciągu ostatnich lat pozostawały jednymi z najniższych w całym kraju. Dodatkowo, ceny biletów okresowych nie były zmieniane praktycznie od 2003 r. Natomiast ceny paliw nie odbiegają od cen w miastach, w których bilety są znacznie droższe. Wiele miast na przełomie roku 2012 i 2013 ceny biletów podniosło.

W każdym mieście w Polsce samorząd lokalny dopłaca do utrzymania publicznego transportu zbiorowego. Dlaczego? Ponieważ gdyby tego nie robił, ceny biletów musiałyby być znacznie wyższe a linie które cieszą się relatywnie niskim zainteresowaniem pasażerów, zostałyby zlikwidowane. Ponadto, miasto pokrywa w ten sposób koszt przejazdu osób, którym nadane zostały przywileje bezpłatnych oraz ulgowych przejazdów. W Elblągu ok. 40 % pasażerów posiada przywilej bezpłatnych przejazdów; ponad 30 % - korzysta z biletów ulgowych. Najwięcej przywilejów nadanych zostało w drodze uchwał Rady Miejskiej, czyli są to uprawnienia lokalne.

Rada Miejska zawsze może ponownie rozważyć tego typu sprawy i w razie konieczności podjąć decyzję o ich zawieszeniu, podtrzymaniu lub wręcz – wycofaniu. Konieczne jest jednak zabezpieczenie odpowiednich środków z budżetu miasta na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Samorząd po prostu musi znaleźć odpowiednie fundusze, tak aby nie pogarszać jakości komunikacji miejskiej.

- Czy koszty te w przyszłości mogą się obniżyć, czyli tym samym cena biletów może ulec zmianie - ale w dół?

- Niestety koszty zazwyczaj rosną – wszyscy ucieszylibyśmy się z radykalnego spadku cen paliw ale to raczej mało prawdopodobne. Cennik biletów jest uchwalany przez Radę Miejską i to od władz miasta zależy jak ostatecznie będzie on wyglądał. Należy jednak pamiętać, że miasto i tak jest zmuszone pokryć różnicę pomiędzy wpływami z biletów a całkowitymi kosztami utrzymania komunikacji miejskiej. Miasto i ZKM mają ograniczony wpływa na koszty. Niemal całość kosztów to wynagrodzenie przewoźników za wykonane usługi przewozowe a te są zależne od cen paliw. Pozostała część to przede wszystkim koszty utrzymania infrastruktury koniecznej do prawidłowego funkcjonowania komunikacji miejskiej w Elblągu.

- Kilkakrotnie zauważono, że ceny biletów są porównywalne np. do stolicy naszego kraju, jednakże tam odległości pokonywane przez pasażerów są zdecydowanie większe. Więc dlaczego w naszym małym mieście ceny przejazdów są na równi z stolicą?

- Tego typu pytania mogą nie odzwierciedlać stanu faktycznego. Miasta różnią się m.in. pod względem sieci komunikacji miejskiej, cen i rodzajów biletów. Czasem te porównania są wyrwane z kontekstu. Proszę dokładnie przeanalizować cenniki biletów z innych miast (zestawienie cen biletów jednorazowych) – nawet po lipcowej zmianie cen, w Elblągu ceny biletów jednorazowych będą na średnim poziomie w porównaniu do reszty kraju. Biorąc pod uwagę koszt przejazdu na podstawie Elbląskiej Karty Miejskiej i elektronicznej portmonetki (2,60 zł – przejazd normalny do dwóch przystanków, 2,80 zł przejazd normalny powyżej dwóch przystanków) ceny te nadal będą jednymi z najniższych w Polsce!

Jeszcze raz przypomnę, że ceny biletów okresowych nie były zmienianie praktycznie od roku 2003! Cennik przewiduje całkowicie nowe rozwiązanie – wprowadzenie biletów wieloprzejazdowych. Dzięki różnym rodzajom tych biletów, każdy będzie mógł znaleźć i wybrać odpowiedni do swoich potrzeb bilet, i tak: 
• Bilety imienne 50 – przejazdowe, 30 –dniowe (b. normalny 85 zł/ ulgowy 42,50 zł) to bilety dla osób korzystających z przejazdów przez 5 dni w tygodniu, dwa razy dziennie. Łatwo policzyć, że kilka przejazdów pozostaje w zapasie.
• Bilety imienne 200 – przejazdowe, 30 – dniowe (b. normalny 95 zł/ ulgowy 47,50 zł) pozwolą na średnio 6 przejazdów dziennie przez cały okres ważności biletu – największa część pasażerów korzysta z maksymalnie 4 przejazdów dziennie.
• Dla stosunkowo niewielkiej grupy osób podróżujących więcej niż 6 razy dziennie, przygotowany został bilet imienny bez ograniczonej liczby przejazdów, ważny przez 30 dni (b. normalny 110zł/ ulgowy 55 zł).

Będzie można korzystać również z biletów na krótszy czas:
• Bilet imienny 20 – przejazdowy, ważny przez 10 dni (b. normalny 30 zł/ ulgowy 15 zł) – bilet pozwoli na dwa przejazdy w ciągu każdego dnia ważności;
• Bilet imienny 60 – przejazdowy, ważny przez 10 dni (b. normalny 36 zł/ ulgowy 18 zł) – a więc sześć przejazdów każdego dnia ważności.

Ponadto, w cenniku pasażerowie będą mogli znaleźć imienny bilet wieloprzejazdowy semestralny, wakacyjny i bilet na okaziciela.- Poza tym pojazdy w Warszawie są zdecydowanie nowsze…

- Warszawa szczególnie, a także pozostałe miasta które były gospodarzami Euro 2012, otrzymały, z różnych źródeł, dodatkowe, ogromne pieniądze na komunikację miejską. Ponadto miasta wojewódzkie miały możliwość otrzymać spore dotacje z pieniędzy unijnych. Największe polskie miasta były pod tym względem szczególnie faworyzowane. Krąży mylne przekonanie, że w tych miastach jeżdżą tylko i wyłącznie nowe pojazdy. Kto odwiedzał te miasta lub pofatyguje się żeby dotrzeć do informacji w Internecie, przekona się że pasażerów komunikacji miejskiej w tych miastach wożą również starsze pojazdy. Natomiast wiele z tych miast, na skutek swoistego „przeinwestowania”, boryka się lub napotka w najbliższej przyszłości, problemy finansowe w tej dziedzinie. Utrzymanie nowoczesnego taboru jest po prostu bardzo drogie. Warszawa już teraz została zmuszona do przygotowania oszczędności, które odbiją się również na pasażerach.

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach, miasta takie jak Elblag będą mogły skutecznie pozyskiwać dodatkowe fundusze na rozwój komunikacji miejskiej i z pewnością władze miasta będą o to zabiegały. Przypomnę jeszcze, że ZKM w Elblągu jest w trakcie przygotowywania przetargu na obsługę linii autobusowych na lata 2014-2020. Wymagania wobec przyszłych przewoźników będą wyższe niż obecnie, co oznacza przede wszystkim lepszy i nowszy tabor autobusowy – komfort podróży elbląska komunikacją miejską będzie więc znacznie lepszy. W najbliższej przyszłości, pozytywne zmiany obejmą również tramwaje. Do końca tego roku pojawią się pierwsze dwa w pełni zmodernizowane tramwaje – w kolejnych latach tabor tramwajowy z pewnością będzie dalej odnawiany. Już w tym roku zostaną oddane wyremontowane, w ramach przebudowy drogi wojewódzkiej nr 503, odcinki torowisk. Rok 2013 jest szczególny ze względu na trwające inwestycje drogowe. Jednak po ich zakończeniu w 2014 wraz z nowymi wymaganiami pod względem taboru na lata 2014 -2020, jakość komunikacji miejskiej w Elblągu powinna zauważalnie wzrosnąć.

- Czy są plany dotyczące wprowadzenia nowych biletów, np. dobowych?

- Największą innowacją w cenniku będą rodzinne bilety weekendowe (ważne w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy), dostępne u prowadzących pojazdy w cenie 1,60 zł za 1 osobę bez względu na wiek. Z tego biletu będą mogli korzystać rodzice lub opiekunowie (maksymalnie 2 osoby) i dzieci (minimum jedno dziecko). Dla czteroosobowej rodziny (dwoje dzieci i dwoje opiekunów) weekendowy przejazd będzie wynosił jedynie 6,40 zł. Nowością w cenniku będą również bilety grupowe (grupy powyżej 10 osób) – bilety będą dostępne u prowadzących pojazdy w cenie (b. normalny) 2,80 zł od każdej osoby. Inną nowinką będzie bilet jednogodzinny, również dostępny u kierowców i motorniczych), pozwalający na nieograniczoną liczbę przejazdów (3,40 zł – b. normalny). Przy trzech przejazdach będzie to znacznie bardziej korzystny bilet niż obecny bilet przesiadkowy. Zmiana obejmie również cenę biletu przesiadkowego – z obecnych 0,80zł na 0,60 zł (b. normalny) za drugi przejazd. Mamy nadzieję, że zachęci to pasażerów do częstszego korzystania z przesiadek. Bilety jednodniowe będą nadal dostępne u kierowców i motorniczych (b. normalny – 13 zł). Aby zachęcić do korzystania systemu pozwalającego skasować bilet za pomocą telefonu komórkowego, bilet jednodniowy (normalny) będzie kosztował 12 zł, a bilet jednorazowy będzie dostępny w cenie biletu promocyjnego z EKM (b. normalny – 2,80 zł).

- Nowa firma kontrolująca bilety w Elblągu. Jakieś szczegóły na ten temat, czy są Państwo zadowoleni z zmiany, co się zmieni w tej kwestii?

- Jeszcze zbyt wcześnie na jakiekolwiek oceny czy porównania – nowa firma pracuje dopiero od 2 kwietnia i jest jeszcze w trakcie organizowania swojej działalności. Widać już jednak pewne efekty – ilość przeprowadzanych kontroli systematycznie rośnie. Będziemy uważnie monitorować działalność firmy TBW.

Podsumowując: będziemy na przejazdy wydawać więcej. Ale czy na pewno? Jesteśmy tuż tuż po odwołaniu Prezydenta oraz Rady Miasta. Czy istnieje możliwość, że nowi radni podejmą decyzję o wstrzymaniu lub wycofaniu nowej uchwały? Poza tym warto wspomnieć o czymś takim, jak inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców - może warto pomyśleć o krokach w tym kierunku? Na te i inne pytania odpowie przede wszystkim czas, ale na pewno również zaangażowanie mieszkańców.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kika
ponad rok temu ocena: 100%  6
czy autor - pan Ryś, pracował jako kanar? bo jakaś taka znajoma face :P
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 63% 5
Pewnie, że tak :) Stare dzieje, ale faktycznie :)
~ cichy
ponad rok temu ocena: 75%  4
zgadza sie ze bilet jednorazowy w warszawie kosztuje 4 zl 40 gr ale miesięczny kosztuje 100 zł to prosze sobie podzielić tę kwote i wyjdzie 22 przejazdy W takim razie przy proponowanej cenie 3 zl za przejazd miesieczny powinien kosztowac u nas 66 zl. Warszawa poszła w bilety miesiączne a bilety jednorazowe są dla turystów tak każdy ma bilet miesięczny a nie to co u nas i im sie oaci a nam mie. Co w warszawie jest tańsze paliwo niż unas?? a moze tu chodzi o cos innego??
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ichigo
ponad rok temu 3
Zawsze można kupić hybrydowe autobusy. A co do zarządu, nie mam zdania czy powinien być czy nie.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 63%  2
Utrzymanie Zarządu Komunikacji Miejskiej pochłania ok.10% kosztów utrzymania samej komunikacji. Po co utrzymywać administrację, naprawdę nikomu niepotrzebą. Wystarczy 5-6 osób do nadzoru i administrowania, a nie 70. Pogońcie spółki PKA,PKS,ALP z naszego miasta. Wprowadzcie 1 przewoznika, który będzie podlegał bezpośrednio miastu a nie spółce nierobów -ZKM.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jartek
ponad rok temu ocena: 100%  1
To skoro jest ograniczenie liczby przejazdów do 50 lub 200 to znieście fakt, że jest on ważny przez 30 dni! Rozumiem, że jeśli nie wykorzystam 200 przejazdów przez te 30 dni to przepadają?! To jest jawne okradanie, ponieważ zapłaciłem za przejazd a z niego nie skorzystałem.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.