› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Pociągiem z Elbląga do Braniewa już nie pojedziesz

› bieżące ponad rok temu    12.11.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Pociągiem z Elbląga do Braniewa już nie pojedziesz fot. elblag.net

Z dniem 9 grudnia zlikwidowane zostanie pasażerskie połączenie kolejowe na trasie Elbląg – Braniewo przez Młynary. Po zaledwie dwóch latach funkcjonowania połączenia, urząd marszałkowski ze względów finansowych zdecydował się na jego zawieszenie.

Historia lubi się powtarzać. W 2004 r. pociągowe połączenie pasażerskie z Elbląga do Braniewa przez Bogaczewo i Młynary, zostało zlikwidowane, by po 6 latach przerwy ponownie je reaktywować. Od 1 września 2010 r. pociągi REGIO kursują na tej trasie dwa razy dziennie w dni robocze, pokonując 55 km w 55 minut.

Jak informuje branżowy kurierkolejowy.eu, w rocznym rozkładzie jazdy pociągów, który wejdzie w życie 9 grudnia, nie ujęto dwóch lokalnych tras w województwie warmińsko-mazurskim: z Ełku przez Kijewo do Olecka oraz z Elbląga przez Bogaczewo i Młynary do Braniewa. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który dotychczas utrzymywał te połączenia, tłumaczy, że nie były one rentowne. Obie linie mają bowiem najmniejsze obłożenie pasażerów w regionie.

– Choć ogólna kwota dofinansowania przekazana przez nas na 2013 rok wzrosła o 3 procent w stosunku do roku 2012, środki te pozwoliły na pracę eksploatacyjną na poziomie 3 mln pociągokilometrów, czyli niższą niż w tym roku – poinformował Urząd Marszałkowski.

Latem urzędnicy zwrócili się do lokalnych samorządów z propozycją współfinansowania przez nie połączeń na tych trasach. Samorządowcy nie byli jednak skorzy do finansowania pociągów. Wobec tego i braku dodatkowych środków w budżecie województwa, m.in. połączenie Elbląg – Młynary - Braniewo padło ofiarą cięć.

Likwidacja tego połączenia oznacza, że mieszkańcy m.in. Młynar i Braniewa stracą poza sezonem letnim jedyne połączenie kolejowe z Elblągiem. Jedynym pociągiem pasażerskim na tej trasie pozostanie dostępny sezonowo - od maja do października, międzynarodowy skład relacji Gdynia Główna – Kaliningrad. Ten jednak między Elblągiem a Braniewem zatrzymuje się jedynie na stacji w Młynarach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.