› bieżące |
ponad rok temu
25.03.2016 Bartłomiej Ryś komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Wczoraj opublikowaliśmy artykuł, w którym informowaliśmy, że Fundacja ProKolej dotarła do dokumentów mówiących o likwidacji niemal 450 kilometrów linii kolejowych w całym kraju. Na tej niechlubnej liście znalazła się również trasa tzw. „Kolei Nadzalewowej”. PKP PLK w przesłanym do nas sprostowaniu wyjaśnia: takiej listy nie ma i żadnych nowych działań w tym obszarze również.
Poniżej prezentujemy pełną treść przesłanego do nas oświadczenia:
W odpowiedzi na informacje w mediach, dotyczące rzekomej likwidacji linii kolejowych, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyjaśniają, że nie ma listy linii kolejowych do likwidacji i nie ma żadnych nowych działań w tym obszarze.
Pojawiające się publikacje bazują na niepełnym i nierzetelnym opracowaniu, które przemilczało dwa ważne fakty: obecnie toczące się postępowania dotyczą linii, po których pociągi nie jeżdżą od wielu lat, a procedury ich dotyczące zostały wszczęte nawet 10 lat temu.
Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z samorządami, w zakresie optymalnego wykorzystania linii i postępowania z tymi, na których pociągi nie jeżdżą od wielu lat. Wszczęcie postępowania w przypadku takich linii nie oznacza ich likwidacji. Wszystkie podmioty, które mogą być zainteresowane utrzymaniem linii, w tym przewoźnicy i jednostki samorządu terytorialnego, mogą zaproponować rozwiązania wstrzymujące procedurę na każdym etapie postępowania. Ponadto, po uzgodnieniach z samorządem, niezbędna jest jeszcze decyzja ministra transportu, czyli analiza sprawy przed ewentualnym wyrażeniem zgody na likwidację linii kolejowej.
Obecnie trwają prace związane z ustaleniem optymalnej siatki połączeń i docelowego poziomu infrastruktury kolejowej. Wystąpienia PLK w sprawie dalszego losu linii kolejowych skłaniają samorządy do rozważenia koncepcji systemu komunikacji w regionie, a tym samym do decyzji, na jaki środek komunikacji będą przeznaczone publiczne środki oraz czy i jak wykorzystać nieeksploatowane linie. Pozostawienie linii w stanie "zawieszenia" powoduje ponoszenie wyłącznie kosztów m.in. likwidacji skutków dewastacji i kradzieży, które wynoszą setki tysięcy złotych rocznie.
PLK we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje wieloletni program pn. „Pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów na lata 2016-2023”. Program zakłada także niedopuszczenie do dalszej degradacji linii kolejowych powodującej konieczność ich wyłączania z eksploatacji.
Reaktywacja Kolei Nadzalewowej? Bez szans – PKP planuje... › ponad rok temu › 24.03.2016 | komentarzy 7 |
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |