› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pełne odliczenie VAT-u od samochodów nowych już w 2014 roku. Jak reaguje elbląski rynek motoryzacyjny?

› bieżące ponad rok temu    26.12.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 6 / 100%
A A A
zdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do artykułuzdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do artykułu fot. Renault Ossowcy

Każdy Nowy Rok przynosi zmiany, nie tylko w nas samych, ale również i te prawne. Jedną z nich jest zmiana w rozliczaniu VAT-u od nowych aut. Klienci już zacierają ręce, jednak dealerzy liczą straty.

Zmiana prawna dotyczy odliczenia VAT-u przy zakupie samochodów osobowych oraz wydatków z nimi związanych. Komisja Europejska, uwzględniając skierowany przez Polskę wniosek, przygotowała projekt decyzji derogacyjnej do Rady Europy upoważniającej Polskę do wprowadzenia odstępstwa od przepisów dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego podatku od wartości dodanej w zakresie ograniczenia prawa do odliczenia VAT-u w przypadku samochodów osobowych.

Jeżeli Rada przychyli się do naszego wniosku, to Polska będzie mogła wprowadzić odstępstwa już od 1 stycznia 2014 roku. Jednak jak wiadomo, nie zawsze w naszym kraju wszystko działa tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. W tym przypadku do momentu zakończenia procesu legislacyjnego będzie możliwe odliczenie pełnego VAT-u od nowego auta z tak zwaną kratką.

Dodatkowo samochody osobowe używane wyłącznie w celach firmowych mogą uzyskać prawo odliczenia pełnego VAT-u nie tylko od zakupu auta, ale i również na zakup paliwa oraz wydatki eksploatacyjne.

Jak reaguje rynek aut nowych? Elbląscy dealerzy nie chcą oficjalnie komentować tej zmiany. Nieoficjalnie mówi się, że grudzień jest miesiącem, w którym sprzedaż samochodów stoi w miejscu. Każdy czeka na nowy rok. Plany sprzedażowe nie mogą być dopięte na 100 procent, więc salony zaliczają straty.

Tak naprawdę nie wiadomo jak długo potrwa hossa. Nieoficjalnie mówi się o marcu, jako miesiącu końca odliczeń. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich przedsiębiorców. Taka okazja może długo się nie powtórzyć.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Blokowisko
ponad rok temu 1
Głupota. Jawne oszustwo, po co komu samochód z kratką (poza zyskiem z podatku VAT, bo jak rozumiem głownie o to tu chodzi)? Co taki samochód będzie szybciej jeździł, mniej palił, czy więcej będzie mógł przewieźć? W koncu jakby nie było to ciężarówka! :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.