› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pełne odliczenie VAT-u od samochodów nowych już w 2014 roku. Jak reaguje elbląski rynek motoryzacyjny?

› bieżące ponad rok temu    26.12.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 5 / 100%
A A A
zdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do artykułuzdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do artykułu fot. Renault Ossowcy

Każdy Nowy Rok przynosi zmiany, nie tylko w nas samych, ale również i te prawne. Jedną z nich jest zmiana w rozliczaniu VAT-u od nowych aut. Klienci już zacierają ręce, jednak dealerzy liczą straty.

Zmiana prawna dotyczy odliczenia VAT-u przy zakupie samochodów osobowych oraz wydatków z nimi związanych. Komisja Europejska, uwzględniając skierowany przez Polskę wniosek, przygotowała projekt decyzji derogacyjnej do Rady Europy upoważniającej Polskę do wprowadzenia odstępstwa od przepisów dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego podatku od wartości dodanej w zakresie ograniczenia prawa do odliczenia VAT-u w przypadku samochodów osobowych.

Jeżeli Rada przychyli się do naszego wniosku, to Polska będzie mogła wprowadzić odstępstwa już od 1 stycznia 2014 roku. Jednak jak wiadomo, nie zawsze w naszym kraju wszystko działa tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. W tym przypadku do momentu zakończenia procesu legislacyjnego będzie możliwe odliczenie pełnego VAT-u od nowego auta z tak zwaną kratką.

Dodatkowo samochody osobowe używane wyłącznie w celach firmowych mogą uzyskać prawo odliczenia pełnego VAT-u nie tylko od zakupu auta, ale i również na zakup paliwa oraz wydatki eksploatacyjne.

Jak reaguje rynek aut nowych? Elbląscy dealerzy nie chcą oficjalnie komentować tej zmiany. Nieoficjalnie mówi się, że grudzień jest miesiącem, w którym sprzedaż samochodów stoi w miejscu. Każdy czeka na nowy rok. Plany sprzedażowe nie mogą być dopięte na 100 procent, więc salony zaliczają straty.

Tak naprawdę nie wiadomo jak długo potrwa hossa. Nieoficjalnie mówi się o marcu, jako miesiącu końca odliczeń. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich przedsiębiorców. Taka okazja może długo się nie powtórzyć.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Blokowisko
ponad rok temu 1
Głupota. Jawne oszustwo, po co komu samochód z kratką (poza zyskiem z podatku VAT, bo jak rozumiem głownie o to tu chodzi)? Co taki samochód będzie szybciej jeździł, mniej palił, czy więcej będzie mógł przewieźć? W koncu jakby nie było to ciężarówka! :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.