› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Papierowe bilety powoli odchodzą do lamusa?

› bieżące ponad rok temu    26.06.2015
Paweł Makowski
komentarzy 4 ocen 6 / 100%
A A A
Papierowe bilety powoli odchodzą do lamusa? fot. elblag.net

Duża część elblążan, korzystając z pojazdów komunikacji miejskiej pokonuje codziennie znaczne odległości. Jeżdżą do pracy lub „by coś załatwić”. Na ogół korzystają przy tym z tradycyjnych, papierowych biletów. W ostatnim czasie wyraźnie wzrosła jednak popularność Elbląskich Kart Miejskich i ta tendencja wzrasta. Według danych ZKM korzysta z nich już 1/3 mieszkańców naszego miasta. Czy wyprą bilety papierowe, które zdaniem niektórych są za drogie?

Ostatnimi czasy w mediach regionalnych powraca temat powrotu tramwajów do Olsztyna po 50 latach (20 listopada 1965 po wielu niepowodzeniach zdecydowano o likwidacji olsztyńskiej sieci trakcyjnej – przyp. red.). Przygotowywana jest odpowiednia infrastruktura drogowa, prowadzone są remonty dróg, przez które mają zostać poprowadzone tory tramwajowe.

To zmotywowało olsztyński magistrat do rozpoczęcia prac nad Kartą Miejską, czyli nową formą płatności za przejazdy pojazdami komunikacji zbiorowej. Prowadzona jest zakrojona na szeroką skalę kampania, zachęcająca olsztynian do rezygnacji z biletów tradycyjnych na rzecz Olsztyńskiej Karty Miejskiej.

Są już pierwsze sukcesy. Od stycznie br. do maja zakupiło ją blisko 2,5 tys. mieszkańców stolicy województwa. Ale dość o Olsztynie. Jak sytuacja komunikacji miejskiej wygląda u nas? Czy i na „naszym podwórku” można dostrzec duże zainteresowanie Kartami Miejskimi? Niewątpliwie, w dodatku potwierdzają to liczby.

Od momentu wprowadzenia Systemu Elbląskiej Karty Miejskiej (EKM) wydanych zostało ponad 42 tys. kart miejskich (w tym 5167 EKM na okaziciela) W ubiegłym roku wydaliśmy ponad 3600 nowych kart miejskich, z czego ponad 1/3 trafiła do rąk uczniów i studentów, a blisko 1000 kart trafiło do pasażerów nie korzystających z ulg i przywilejów.

- informuje Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej ZKM. Liczby te robią wrażenie, a jeśli wierzyć danym Głównego Urzędu Statystycznego Oddział w Olsztynie i w naszym mieście w istocie mieszka ponad 120 tys. ludzi oznaczałoby, że już 1/3 z nich zaopatrzyła się w EKM. Nasz rozmówca przekonuje:

System EKM to nie tylko karta i bilety. To również dokładna kontrola funkcjonowania komunikacji miejskiej za pomocą urządzeń GPS, to także dynamiczna informacja pasażerska w której skład wchodzi dynamiczny rozkład jazdy oraz współpracująca z nim aplikacja myBus online, głosowa informacja w pojazdach (zapowiedzi przystanków) i elektroniczne  tablice przystankowe (podsystem współpracuje z pozycjonowaniem pojazdów).

Mimo to bilety papierowe wciąż mają swoich zwolenników. Z panem Tomaszem Chrobotnym rozmawialiśmy, gdy akurat czekał na przystanku na tramwaj:

Ja jestem człowiekiem starej daty. Rozumiem, że mają one [Karty Miejskie – przyp. red.] wiele spraw ułatwić, ale nie mogę się do nich jakoś przekonać. Już i tak przecież nie raz zdarzały się awarie, ludzie mieli problemy z nimi. A jak pójdę sobie do kiosku to mam pewność, że jak dam tę odliczoną kwotę to bilet dostanę. Drogi, bo drogi, ale co zrobię? Jakoś do pracy dojechać trzeba, a na samochód mnie nie stać.

Nie jest to jednak odosobniona opinia. Takich głosów jest więcej. Nie można zatem powiedzieć, że koniec biletów papierowych jest bliski. Dopóki jest na nie zapotrzebowanie, dopóty będą wydawane. A co do ich ceny… To już temat na inny artykuł.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nick
ponad rok temu ocena: 33%  4
hoho - aktualne zdjęcie że hej! :P
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 50%  3
Teraz cała kasa będzie pompowana na tramwaje dla wiochy Olsztyn.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ i tak będę kupować papierowe
ponad rok temu ocena: 58%  2
Nie odejdą do lamusa, a jak przestaną drukować to kierowcy będą na każdym przystanku po kilka sprzedawać. Jeżdżę ZKM rzadko i nie mam zamiaru płacić na kartę 10 zł (+zdjęcie, którego nie mam), latać doładowywać i nosić 10 kartę w portfelu
odpowiedz oceń komentarz 7 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ realista
ponad rok temu ocena: 73%  1
A co z przyjezdnymi? Ma sobie wyrabiac karte miesja ze zdjeciem - przeciez to paranoja.
odpowiedz oceń komentarz 11 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.