› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Opóźnione autobusy? „Premia za oszczędną jazdę”

› daj znać ponad rok temu    1.09.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 13 ocen 2 / 100%
A A A
Opóźnione autobusy? „Premia za oszczędną jazdę” fot. Bartłomiej Ryś

Na łamach elbląskich gazet wielokrotnie pojawiał się temat dość dużych opóźnień autobusów miejskich. Powodów takiego stanu, naszym zdaniem, jest multum. Jeden z Czytelników skontaktował się z naszą redakcją twierdząc, że zna bezpośrednią przyczynę: „ślimacza” jazda kierowców autobusów należących do firmy „Arriva” jest spowodowana... premią. Otrzymają ją Ci kierowcy, którzy nie przekroczą ściśle określonej normy spalania.

Nasz Czytelnik tłumaczy, że wszystko rozpoczęło się od porannej przejażdżki autobusem linii nr 7 w kierunku dworca.

Są wakacje, na drodze luźno, kierowca autobusu jechał opóźniony i nie przyspieszał. Obroty silnika utrzymywał na minimum, autobus drżał, ludzie coś mówili między sobą, o rozmowie przez telefon można było zapomnieć. Zajechaliśmy na stację 6 minut opóźnieni. Widząc, że nie zdążę na pociąg postanowiłem podejść do młodego kierowcy i delikatnie porozmawiać. Zapytałem jak mu się pracuje itp. Po wzbudzeniu zaufania opowiedział mi o warunkach premii jaka jest przyznawana dla "oszczędzających paliwo" kierowców.

Okazuje się, że Ci, którzy preferują „ślimaczą jazdę” potrafią otrzymać 200 zł premii za to, że autobus nie spali 28 litrów oleju napędowego na 100 przejechanych kilometrów, a 20 litrów.

Zaznaczył (kierowca), że w innych miastach jeżdżą autobusy ze skrzynią biegów automatyczną lecz firma Arriva kupiła manualne, po to aby kierowca jeździł wolniej i oszczędniej.

W naszych publikacjach wielokrotnie zwracaliśmy na ten fakt uwagę. Skrzynie manualne to relikt przeszłości – automat to przede wszystkim zdecydowanie większy komfort podróżujących, ale i też samego kierowcy.

Nasz Czytelnik stwierdził również, że każdy z autobusów jest zaopatrzony w elektroniczny miernik spalania paliwa i to na podstawie jego wskazań jest przyznawana ewentualna premia.

Co jest najważniejsze w całej sytuacji, Czytelnik przesłał na dowód swoich słów zdjęcie norm spalania ustalonych przez kierownictwo firmy „Arriva”. Wynika z niego, że są trzy normy: letnia, zimowa oraz wiosenna. Tabela podzielona jest na poszczególne marki pojazdów i linie, na których się poruszają. I tak, dla przykładu, w okresie letnim autobus SOR na linii numer 7 nie może spalić więcej, niż 24,5 l/100km, w okresie zimowym 25,85 l/100km a wiosenno-jesiennym – 25,17 l/100km.

To jest miasto, tu zdarzają się korki, wtedy jedzie się szybciej (powinno ale nie w Elblagu) – komentuje na koniec Czytelnik.

Z pytaniami do rzecznika prasowego „Arrivy” zwróciliśmy się w minioną środę, 31 sierpnia. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Gdy ją uzyskamy – do tematu niezwłocznie powrócimy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 8
  BRAK SŁÓW
Komentarze (13)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gdpl
ponad rok temu ocena: 78%  13
W gdansku jeżdżą solarisy a tu Iveco i inne...fuj, ble.
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Link
ponad rok temu ocena: 78%  12
He he, mamy 21wszy wiek a w Elblagu skrzynie manualne. Elbląg jest kilkanaście lat za trójmiastem. Tam autobusy jeżdżą z klimatyzacją dla pasażerów a tu kierowca może sobie pomarzyć. Tu od kilku lat luksus, płaska podłoga bez schodów (z przodu i środku bo z tyłu już są)
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kierowca
ponad rok temu ocena: 8%  11
smutne jest to że ten dokument to dokument do użytku służbowego a jego sfotografowanie to kompletny brak profesjonalizmu. I jeszcze jedno ,ten czytelnik to zapewne kierowca ,rozmówca i redaktor w jednym. Po drugie jak się czytelnik spóźnia na pociąg ze względu na wolną jazdę to od razu składa reklamacje a nie urządza pogawędki z kierowcą. Kierowca do udzielania wywiadów nie jest upowazniony jest od tego rzecznik.
odpowiedz oceń komentarz 1 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ akutra
ponad rok temu ocena: 0%  10
Gdyby kierowcy odjężdżali punktualnie z dworca (wg rozkładu 7 i 9) a nie kiedy czas odjechać z przystanku to dopiero podjeżdżają, a później jada jak żółwie. Proszę wziąć przykład z Pani Agnieszki. O kogo chodzi to kierowcy ZKM-u dobrze wiedzą.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ggg
ponad rok temu ocena: 50%  9
ludzie ogarnijcie sie !! szybko to zle bo "jezdzi jak z kartoflami" "niebezpiecznie" wolno tez zle :( ale przeciez to nie jest osobowka i ma ludzi w srodku w wiekszosci mohery(zamiast poreczy to trzyma zakupy) a czy ktos z "mądrych" chociaz da pierwszenstwo autobusowi?! ktos ustąpi!?! bo tylko kazdy wbija sie na HAMa , do tego pomyslcie o rozkladach(tak jak ktos juz napisal-czas przejazdu taki sam przez caly dzien), do tego zwalniające światła na kazdym skrzyzowaniu , roboty drogowe, RYNEK a do tego kierowca musi robic za kasjera
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mmm
ponad rok temu ocena: 60%  8
a kto pomyslal o starych rozkladach jazdy gdzie czas przejazdu rano czy wgodzinach szczytu jest taki sam
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ drowop
ponad rok temu ocena: 71%  7
Może czas zainwestować w elektryczne autobusy
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ffffffff
ponad rok temu ocena: 69%  6
taaa jasne, kierowca dał do sfotografowania tabelę premii jakiemuś typowi?
odpowiedz oceń komentarz 9 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aassss
ponad rok temu ocena: 67% 5
Przecież to nie jest tabela premii
~ Dzik
ponad rok temu ocena: 76%  4
Przez tą ich pazerność robią się zatory na królewieckiej obok szpitala i na robotniczej, bo jadą max 20km/h. Niech się przygłupy nie dziwią, że nikt ich z przystanków nie chce wpuszczać
odpowiedz oceń komentarz 16 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ed
ponad rok temu ocena: 82% 3
Prawda, godzina 5 rano,człowiek do pracy się spieszy a autobus na bema 30km/h
~ pasazer na gapa
ponad rok temu ocena: 85%  2
Tez zaczne oszczedzac ale na biletach (na gape). Co mnie obchodzi jego premia, ja chcem zdazyc do pracy, pociąg, miesce spotkania itd. Widać dalej zlewają pasazerow.
odpowiedz oceń komentarz 22 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Alex
ponad rok temu ocena: 0% 1
Zrobcie. Sobie prawo jazdy za 10000 ..zarabjajcie 1600 i nie zawracajcie kierowcom gitary.....pozdrawiam. wszystkich niezadowolonych..byly kierowca!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.