› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Opony symetryczne, asymetryczne, czy kierunkowe – które wybrać?

› bieżące ponad rok temu    18.02.2013
Grzegorz Wiśniewski
komentarzy 1 ocen 9 / 78%
A A A
Opony symetryczne, asymetryczne, czy kierunkowe – które wybrać?

Kupując nowe opony, wielu nabywców zastanawia się jaki kształt bieżnika wybrać, symetryczny, asymetryczny a może kierunkowy. Czy rozbieżność w wyglądzie pomiędzy nimi jest tak ważna? Laik w tym temacie w ogóle nie ujrzy różnicy. Dopiero wprawne oko fachowca po dokładnym obejrzeniu opon, będzie w stanie stwierdzić, które opony po nałożeniu na felgi w najlepszy sposób zaspokoją potrzeby klienta. Zarówno jedne jak i drugie posiadają swoje indywidualne zalety.

Opony symetryczne charakteryzują się bieżnikiem, który posiada na każdej z jego stron taki sam kształt. Ich zaletą niewątpliwie jest możliwość założenia takiej felgi w dowolnej pozycji, nie bacząc na miejsce w którym była. Jest to przydatne w sytuacji, gdy co jakiś czas zamienia się ze sobą ogumienie na aucie w celu uniknięcia nierównego zużycia opony. Również sama rzeźba takiego bieżnika wpływa na to, że opona taka posiada mniejsze opory toczenia, dzięki czemu jest cichsza, a także zmniejsza zużycie paliwa. Taki bieżnik jednak nie jest zaawansowany technologicznie, przez co cena zakupu może być okazyjna, a żywotność samej opony znacznie wydłużona. Najczęściej opony symetryczne zakładane są na felgi aut niższej klasy, o niskiej mocy i gabarytach. Nie zapewniają najwyższego poziomu bezpieczeństwa, gdyż niezbyt dobrze prowadzą się w szybko pokonywanych zakrętach, również bardzo szybko ulegają zjawisku aquaplaningu.

Opony asymetryczne posiadają bieżnik, którego lewa część posiada inny kształt niż prawa.  Zewnętrzna strona takiej opony jest bardziej masywna, by w lepszym stopniu zapewniać przyczepność, która jest niezbędna w zakrętach. Po założeniu opon na felgi należy zwrócić baczną uwagę na to, czy zostały prawidłowo nałożone, na swoich bokach posiadają oznaczenia Outside i Inside. W czasie jazdy zapewniają pasażerom wysoki komfort i sprawdzają się dobrze w każdych warunkach pogodowych.

Trzecim typem są opony kierunkowe. Kierunkowa rzeźba takiego bieżnika wymusza sposób montażu na aucie. Należy ja zamontować zgodnie z kierunkiem toczeniach, w przeciwnym wypadku znacznie pogorszą się ich parametry. Dzięki zastosowaniu kierunkowego kształtu bieżnika znacznie wydajniej jest odprowadzana woda spod kół, posiadają również bardzo dobre właściwości trakcyjne i skracają drogę hamowania.

Chcąc kupić jeden z powyższych typów opon należy skorzystać wyłącznie z oferty profesjonalistów, którzy w odpowiedni sposób pomogą dobrać właściwe opony do auta. Godnym polecenia jest serwis ogumienia Tirendo, gdzie każdy znajdzie dokładnie to czego szukał.

Każdy z bieżników charakteryzuje się innymi właściwościami. Jedne są bardziej zaawansowane technologicznie, inne mniej. Występujące rodzaje posiadają inne wady i zalety. Ich prawidłowy wybór do auta powinien być dobrze przemyślany, a w razie wątpliwości warto spytać się o szczegóły fachowca.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bartosz Gas
ponad rok temu ocena: 0%  1
najlepiej wybierac te kierunkowe są bardziej przyczepne i cichsze przede wszystkim, poza tym mniej się zużywają
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.