› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Opony letnie - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

› poradnik ponad rok temu    8.11.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Opony letnie - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Opony - zarówno letnie, jak i te zimowe - spełniają w samochodzie wiele istotnych funkcji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych modeli ogumienia, dzięki czemu każdy kierowca znajdzie takie, które najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom. Niemniej jednak, wybór opon musi zostać porządnie przemyślany, gdyż tylko odpowiednie dobrane zapewniają maksymalne bezpieczeństwo na drodze.

Jakie funkcje spełniają opony?

Istnieje wiele modeli opon, które spełniają przeróżne funkcje. Poszczególne opony mogą się od siebie różnić przeznaczeniem i warunkami pracy, a także sposobem wykonania. Przed zakupem opon warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy je użytkować i jakie sprawdzą się najlepiej dla posiadanego przez nas samochodu.

Podstawową funkcją każdej opony jest zapewnienie pojazdowi przyczepności. Dzięki temu, możliwe jest, między innymi, hamowanie czy bezpieczne pokonywanie zakrętów i wykonywanie innych manewrów. Opony są jedynym punktem styczności samochodu z podłożem i właśnie dlatego tak ważne jest, aby były one odpowiednio dopasowane, zarówno pod względem modelu i rodzaju pojazdu, jak i warunków atmosferycznych czy pory roku. Ponadto, opony zapewniają utrzymanie toru jazdy, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie pojazdu i utrzymywanie określonego kierunku jazdy. To, jak stabilny będzie tor jazdy naszego samochodu zależy od przyczepności opony oraz jej wytrzymałości na przeciążenia poprzeczne.

Kolejną istotną funkcją ogumienia jest amortyzacja nierówności drogi, dzięki której zwiększa się komfort jazdy i zmniejsza zużywanie się elementów zawieszenia. Amortyzacja możliwa jest dzięki elastyczności gumy, z której opony są zrobione, a także sprzężonym gazom, którymi się je wypełnia (zazwyczaj jest to powietrze, ale używane są również mieszanki na bazie azotu). To właśnie dlatego, tak istotne jest okresowe sprawdzanie ciśnienia powietrza w oponach.

Opony służą również do przenoszenia obciążeń statycznych oraz dynamicznych, a także do przekładania na nawierzchnię mocy silnika podczas ruszania i siły hamowania. Usprawnia to wykonywanie manewrów i umożliwia bezpieczną jazdę. Co ciekawe, opony są w stanie przyjąć obciążenia wynoszące ponad 50 razy większe, niż waga samochodu. Ponadto, ogumienie zmniejsza opór toczenia podczas jazdy.

Opony letnie - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy zakupie opon letnich należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Opony różnią się między sobą parametrami technicznymi, które są niezwykle ważne przy dobieraniu odpowiedniego ogumienia naszego samochodu.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozmiar opony. Tak naprawdę, każdą oponę można założyć, ale nie powinno się tego robić, jeżeli nie wymaga od nas tego nagła sytuacja (np. konieczność założenia koła dojazdowego). Najlepiej wybierać opony w rozmiarach zalecanych przez producenta. Na rozmiar opony składa się jej wysokość oraz szerokość. Przyjęło się, że w lecie lepiej sprawdzają się opony szerokie, a w zimie wąskie. Szersze opony zapewniają krótszą drogę hamowania, aczkolwiek są bardziej podatne na aquaplaning.

Kolejną kwestią jest data produkcji. Korzystanie ze starych opon zwiększa ryzyko ich pęknięcia podczas jazdy, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Ponadto, w miarę upływu lat, ogumienie traci swoje funkcje. Co ciekawe, opony letnie mają dłuższą żywotność, niż te letnie, gdyż guma, z której są wykonywane jest grubsza i bardziej odporna na zużywanie się. Niemniej jednak, większość producentów opon zaleca wymianę opon co około 5 lat.

Przy zakupie opon letnich warto również zwrócić uwagę na bieżnik. Należy sprawdzić zarówno jego typ, jak i głębokość. Ze względu na typ bieżnika, wyróżniamy:

 • opony symetryczne - bieżnik jest symetryczny, co zapewnia redukcję hałasu , a także zmniejsza opory toczenia się
 • opony asymetryczne - bieżnik posiada mocniejsze nacięcia po wewnętrznej stronie, dzięki czemu lepiej odprowadzana jest woda. Po zewnętrznej stronie jest on zaprojektowany tak, aby zwiększyć przyczepność
 • opony kierunkowe - bieżnik skonstruowany został w taki sposób, że opony mają określony kierunek toczenia

Jeżeli chodzi o głębokość bieżnika, to nie powinna być ona mniejsza niż 1,6 mm. Nowe opony mają różną głębokość, ale przeważnie nie jest ona mniejsza, niż 8 mm. Warto zwrócić na to uwagę, żeby wiedzieć, kiedy potrzebna będzie wymiana ogumienia w pojeździe.

Przy wyborze opon letnich przydatne mogą okazać się także opinie innych kierowców oraz specjalistów, a także wyniki testów. Pomoże nam to zorientować się, jakie opony letnie warto sprawdzić i czy będą one spełniać funkcje podawane przez producentów. Dzięki czytaniu opinii i wyników testów możemy zaoszczędzić sporo czasu, a także ustrzec się przed rozczarowaniem spowodowanym kupnem niewłaściwych opon.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, czy dane opony są zgodne z zaleceniami producenta. Stosowanie opon zgodnych z takowymi zaleceniami nie tylko spowoduje większy komfort jazdy i wolniejsze zużywanie się niektórych części, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo.

Jakiej klasy opony letnie wybrać?

Opony letnie zostały podzielone na klasy. Podziału dokonano ze względu na sposób wykonania i pełnione funkcje. Wyróżnia się następujące klasy opon letnich:

 • klasa ekonomiczna - opony z tej grupy są najtańsze, ale posiadają wystarczające do bezpiecznej jazdy parametry. Ogumienie tej klasy nadawać się będzie osobom jeżdżącym głównie po mieście, kierowcom preferującym spokojny tryb jazdy oraz tym, którzy nie chcą lub nie mają możliwości wydawania sporej sumy pieniędzy na opony.
 • klasa średnia - jest to najpopularniejszy typ opon, gdyż posiada najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny. Opony tej klasy charakteryzuje to, że mają dobre parametry i można kupić je w rozsądnej cenie.
 • klasa premium - opony te są najbardziej zaawansowane technologiczne, ale również najdroższe. To właśnie te opony przodują w rankingach oraz testach i świetnie sprawdzą się dla osób, które cenią sobie najwyższą jakość wykonania

To, jakiej klasy opony wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszego budżetu oraz oczekiwań, jakie mamy względem funkcji ogumienia.

Opony letnie - nowe czy używane?

Oba warianty mają swoje wady i zalety. Kupując nowe opony mamy pewność, że są one w idealnym stanie, a ponadto dostajemy na nie gwarancję producenta. Ich wadą jest zdecydowanie cena, która jest wyższa od ceny opon używanych. Z kolei opony używane są znacznie tańsze, ale należy niezwykle uważać, aby kupić je od uczciwego sprzedawcy. Kupno używanych opon wymaga od kupującego wiedzy na temat ogumienia, ponieważ łatwo jest zostać oszukanym. Wybór należy od naszych preferencji i tego, czy bardziej cenimy sobie pewność, że opony są w idealnym stanie czy chcemy zaoszczędzić sporą ilość gotówki.

Istnieją również opony bieżnikowane, które nie są tak popularne jak opony nowe czy używane. Należy jednak pamiętać, że ten typ opon powinien być kupowany u specjalistów, którzy znają się na bieżnikowaniu.

Jakie opony letnie wybrać - postaw na sprawdzone rozwiązania z Opony Express

Opony są niezwykle istotnym elementem każdego samochodu, dlatego ich wybór i dopasowanie powinny być przemyślane. Warto zaznajomić się z podstawowymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Przydatny przy tego typu wyborze okazuje się sklep internetowy z oponami Opony Express, który pomaga kierowcom znaleźć idealne dla ich pojazdów opony. Jest to duże ułatwienie, gdyż w wyborze pomagają specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Niemniej jednak, należy pamiętać, że dobrze dobrane opony są inwestycją na lata i zapewniają bezpieczeństwo i komfort jazdy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.